Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Paranoid şizofreni olan oğlum mahkeme değerlendirmesi için hastaneye yatırılıyor..?

nazifakkus

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Sevgili arkadaşlar,

Benim oğlum paranoid şizofreni hastası.
Birçok hastaneden raporları mevcut.Kendisi bu hastalığı lise dönemlerinden tutulmuş ve durumu gittikçe ağırlaştı.Biz ailesi olarak hep yanındayız.

Şimdi üstadlar oğlumun 2010 yılında bir kavgadan ötürü kendisini ve ona saldıranları yaralamasından dolayı mahkemesi mevcuttu. Kendisini savunamadı mahkemelere götüremedik. Sonucunda sanık sıfatıyla 3 sene 9 ay ceza aldı.
Dosya yargıtaya gönderilmişti içinde de hastalığı belirten şizofreni raporları vardı. Dosya bozuldu, tekrar yerel mahkemede davası görülmeye başladı.
Oğlumu bakırköy ruh hastanesine sevk i istendi.Bizde götürdük. Orada doktor gördü. Hastanın şizofren olduğunu belirtti ancak bu işlem böyle olmaz dedi, biz mahkemeye yazı yazacaz diyip gerekirse 10 gün kadar yatış istiyecez diyip bizi gönderdi.

Şimdi oğlumun tüm dosyasını bakırköy ruh hastanesine istemişler. Gerekirse oğlum orada yatacakmış, bu yatma süreci nasıl oluyor? Orada yatan hastaya ne yapılıyor veya ne için yatırıyorlar?
Oğlum annesinden başkasıyla uyumuyor evden çıkmıyor beni bile istemiyor. Devamlı öldürüleceğini düşünüyor. Nasıl bir yol izlemeliyiz?

Yatma süreci ile ilgili bilgi vereyim. Ben Bakırköy'de 3 gün kaldım. Öncelikle yatma demek, kontrol altında bulunmak demektir. Yani hastanın yattığı gün yanına gerekli eşyalar verilir. Havlu, terlik , giysi(tabi gündelik), kullanıyorsa sigara vs. bunları küçük dolaplara yerleştirir ve haber verirsiniz. Daha sonra yalnız başına kaldığında oradaki hastaların saçma muhabbetiyle baş başa kalacak. O yüzden bunu önceden belirtin. Kafası iyice karışmasın. Ben manik depresif krizi geçiriyorken kafam aşırı derecede karışmıştı. Gündüz vakti hava uygunsa bahçeye çıkarabiliyorlar.Tabi çocuğunuza izin verirler mi bilmiyorum. Doktorla nasıl zaman geçirecek diye konuşun. Gerekirse sürekli yakınında olun. Gece olduğunda ilacını verirler. Bu sakinleştirici iğne olur, hap olur. Bunlar 10 dk içinde uyumasını sağlar :) bende öyle olmuştu. Hızla karmaşık düşünceler kaybolmaya başlar. Gerçek ve gerçek olmayan şeyleri ayırt etmeye başlar. Bu düzenli olarak kalacağı son güne kadar böyle devam eder. Ben bunları yaşadıktan sonra hemen çıkmıştım. Zaten ilk krizimdi ve hemen düzelmeye başlamıştım. Bakırköy'ün hangi bölümünde kalacağını dediğim gibi konuşun. Tek başına kalması onu kötü yönden daha çok etkilemesin. Gerekirse refakatçi kalsın diyeceğim ama böyle bir şey o hastanede var mı bilmiyorum. Geçmiş olsun.
İlaç sabah-akşam verilir. İlaçları düzenlemeye çalışırlar. O anki tepkileri incelenerek.

Bazen tarifini yapıyor hastalığının ama çok farkında olmadan.Mesela bir gün annesine ' anne kulaklık takılmış gibi beynimin içinden, anne çıkaramıyorum sesler bitmiyor, anne sesler sesim beni rahat bırakmıyor.Anne bazen birden geliyorlar ve korkutuyorlar bazen bir filmin içindeyim televizyonu kapatamıyorum' diyişlerini ağlamalarını duymuştum.
Nasıl olacak arkadaşlar annesinden nasıl ayırıp oraya yatıracağım bilmiyorum.

nazifakkus
user-offline.png
Allah yardımcınız olsun.Benimde bir zamanlar ağbim yatmıştı bakırköyde yaklaşık 1.5 ay kadar ama ona orda olmak iyi gelmişti yani tedaviye olumlu cevap verdi. Tabii en büyük destekçisi orda hemşire olarak çalışan ablamdan gelmişti. Hocam korkma yatırmak zorundasın evladının iyiliği için, tysharp
user-offline.png
nickli arkadaş çok güzel açıklamış durumu. O tür hastahaneler için duyduğumuz yorumların bir çoğu gerçeği yansıtmıyor.Orda hastaları durumlarına göre katagorilere ayırıyorlar zaten.Bundan 25 yıl evvel durum orada berbatttı ama şimdi çok modern ve çok bilinçli doktorlar var. Rabbim şifa versin kardeşimize.

Bu durumdan kurtulması için tedavi şart. Kendi kendine düzelemez bu tür hastalar.Bir yerde okumuştum intihar düşünmüyorsa bir hasta ona ayakta tedavi uygulanabiliyormuş. Tabi suç teşkil eden bir durumda kapalı kalma olasılığı yüksek diye düşünüyorum. Hastalığı yaşarken bir suça karışmışsa cezai ehliyeti yoktur diye bir karar çıkması hiç şaşırtmaz.

geçmiş olsun arkadaşım

anlayamadığım konu siz mi önce hastaneye başvurdunuz mahkeme mi ilgili hastaneyi yetkili kıldı.. eğer ilk şekildeyse mahkemede geçerli olmaz. prosedür olarak mahkemenin hastaneye sevk etmesi gerekir.

Hastanede yatma olayını bence büyütüyorsun. hastane ortamını birazdan kısaca anlatıyım ama ondan önce hastalık ve tedavisiyle ilgili kendinizi eğitmeniz gerekir. bu sizin asli babalık görevinizdir. doktora gideceğinde, ilaçlarını alacağında birebir yanında olmanız gerekir. siz evladınızın rahatsızlığı ağırlaşırken neredeydiniz. ben buradan tedaviyi zamanında başlatmadığınızı ve göstermeniz gereken ilgiyi yeterince göstermediğinizi düşünüyorum. benim görevim size akıl vermek değil bu yazı sizin şahsınızda bütün psikiyatrik rahatsızlıklara düçar hastaların anne babalarına yazılmıştır..

bende manisa'da birer sene arayla 3 defa yattım. askerken askeri hastanelerde 4 defa, akdeniz üni.tıp fakültesinde 1 defa olmak üzere hayatımın 1 senesini hastanede yattım. medyada yapılan masabaşı haberler gerçeği asla ve kella yansıtmıyor. insanlarımızın o hastanelere önyargılı bakışı da bu masabaşı habercilik anlayışından ileri geliyor.

Manisa hastanesi doktorlarından hasta bakıcılarına kadar bütün çalışanlarına buradan selamlarımı ve teşekkürlerimi iletiyorum.

siz durumunuz müsaitse görüş günlerini öğrenip hergün se hergün, günaşırıysa günaşırı oğlunuzun yanına gidin. eşofman terlik gibi sigara gibi ihtiyaçlarını karşılayın ve bunu bir görev olarak üstlenin. bildiğim kadarıyla hastayı hastaneye yatıran kişi taburcu ediyor. o bunu öğrenince oraya terkedilmiş hissedecektir. orada terkedilmiş hastalarda olduğuna göre bu düşünceden kendini alamıyacak. siz bunu ona hergün yanına giderek ortadan kaldırmanız gerekecek...

Elbette onunla ilgileniyor ve yaşadıklarının korkularının geçmesi için elimden geleni yapıyorum.O benim canım oğlum.O hakiki hayatı yaşayan bir birey.
Mahkeme sevk etti.Şuan sadece kavga ile olan dosyanın tamamını istemişler.
Dostlar ne olur acaba? Nasıl yürür oğlumu da görmek isterler mi? Ya da dedikleri gibi yatış yaparlar mı? Yoksa raporlarına bakıp öyle mi karar verirler?

Sayın nazifakkuş,

Oğlunuzun durumunda yetkili hastanenin işlediği suçu hastalığı nedeniyle bilinçli işleyip işlemediğine karar vermesi, yani suçtan sorumlu tutulup tutulmayacağını belirlemesi lazım.

Bu durumda, mahkeme ya hafifletilmiş ceza uygulayacak, ya da cezanın yetkili bir ruh hastalıkları hastanesinde uygulanmasına karar verecektir.

Yani hastane mahkemeye "eylemlerinden tamamen sorumsuzdur, veya kısmen sorumludur, veya tümüyle sorumludur" diyecek. Sanıyorum. Sizin durumunuzda kısmen sorumlu olduğunu ve tedavi görmesi gerektiğini söyleyecektir. Bu durumda cezası azaltılarak Bakırköy gibi bir hastanede tedaviye alınması kararı verilebilir.

Üst Alt