Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Patronunun motoru ile iş kazası yaptım. Haklarım nelerdir?

Afacan4848

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
Selam 7 ay önce iş saatinde patronumun motorsikletli ile kaza yaptım rapora gore %90 kusuru bana vermişler bu kaza sonucu omurilik felci oldum %96 rapor aldım dava filan acmadim bu arada patronun bana sigorta yapmamış kaza yaptığım gün bir ay geçmişten SSK girişi yapmış ama bu kanıtlanabilir o gün başlattığı ne yapmalıyım acaba tazminat alabilir miyim mahkemeye versem ve süreç ne kadar sürer herkeze geçmiş olsun Allah Sifanizi versin inşallah .

tabiiki tazminat hakkın var, yalnız senin konun biraz uğraşılması gereken bir konu, onun için bulunduğun yerden bir avukatla hareket et,dava yoluyla çözülecek senin olayın, patronun motoru sana işle ilgilimi vermişti, aynı zamanda iş-trafik kazası olarak kayıtlara geçmişmi olayın, yoksa sadece trafik kazası olarakmı geçmiş,

Patronum bi yere göndermişti beni ama kaza iş kazası diye geçmemiş hiç bir yerde kimse bildirmemis patronuna kazadan bir saat sonra bir ay geçmişten sigortası baslatmis

Öncelikle Geçmiş olsun.

Eğer halen iş kazası bildiriminde bulunmadıysanız, hemen vakit kaybetmeden SGK ya iş kazası bildiriminde bulunun. Deliller kararmadan, şahitler ortalıktan kaybolmadan iş kazası bildiriminde bulunmanız çok önemli.

diğer konu Maddi manevi tazminat davaları.
Eğer tazminat davası açarsanız mahkemede olay yeri incelenmesi (keşif) yapılıyor. keşif sırasında hakim, avukatlar siz ve olay bilirkişisi bulunuyor. olay bilirkişisi sizi dinliyor ve yediden kusur oranlarını belirliyor. yani olay bilirkişisinin verdiği kusur oranı çok önemlidir. Kusur oranlarına göre tazminatlar hesaplanıyor.

Manevi tazminatlarda hakimlerin takdirine göre veriliyor, bu ülkede maalesef manevi tazminatlar düşük veriliyor.

iş kazası davaların süreleri, dava açtığınız yere göre değişiyor. iş mahkemeleri büyük şehirlerde yoğunluktan dolayı uzun sürer küçük şehirlerde iş mahkemelerinde yoğunluk az olduğu için daha çabuk biter.

Tesekkur ederim bi avkat patronumdan 450 bin gibi bir rakam alınır demişti ama nekadara doğru bilemiyorum

iş kazası tazminatlarını etkileyen faktörler vardır tazminatlar bunlara göre hesaplanır
Aklımda kaldığı kadarıyla yazıyorum
Kaza olduğu zamanki yaşınız
kazadan önce iş yerinden aldığınız aylık miktarı.
kazadaki kusur oranınız.
kaza sonrasında aldığınız rapor oranı

Bunlar bilirkişinin önüne gider hesap bilirkişisi bunlara bakarak tazminatınızı hesaplar ve mahkemeye sunar.

Kazadaki kusur oranınız yüksek çıkarsa kusur oranınız kadar tazminatınızdan indirim yapılıyor. kazadaki kusur oranınız alacağınız tazminatı çok etkiliyor.

Bu yüzden mahkeme olay yerinde keşif yapacak. keşif sırası da tekrar sizi dinleyecek. bilirkişi size kaza hakkında sorular soracak. her şeyi, her detayı olduğu gibi anlatınız. olay bilirkişisi size daha az kusur verirse alacağınız tazminat yükselir.

450 beklentisi psikolojinizi olumsuz etkileyebilir. Daha düşük beklentilerde olmanızı öneririm. Kusur oranınız yükseldikçe maalesef tazminatlar miktarları aşağı düşer.

Bu yüzden dava bitene kadar alacağınız rakam hakkında beklentiye kapılmayın.

Ya anlamadığım tamam kaza yaptım kusur oranı bana verilmiş sadece bana çarpan kişinin ifadesi ile verilmiş bir karar kazadan sonra 12 gün geçti hastaneye polis geldi kimseden şikayetçi misin dedi ben ayakların gitmiş şikayetini düşünürsün değilim dedim ama farkında olmadan çok taze idi acım şimdi sigortadan alamadigimi düşünelim haklilar kusur bende ama beni patronum bi yere gönderdi kaza yaptım gondermese yapmayacaktım sonuçta o ve onun işi sebep oldu bu durumda da kusur oranı onemlimi ve SSK girişi yokmuş kazadan iki saat sonra bir ay geçmişten başlatmış

iş vereniniz SGK ya iş kazası bildirimi yapmadıysa, sizin yapmanız gerekir, sizin orada çalıştığınız SGK nın iş müfettişleri şahitleri dinleyerek, araştırarak karar verecek. Bu olay iş kazası diye rapor verirlerse. SGK Seni Hastaneye yönlendirerek çalışma gücü oranını belirleyecek, %10 yukarı olanlara maaş bağlanıyor. Aşağı yukarı SGK nın süreci böyle işler.

SSK yeni adıyla SGK girişi olmamanız önemi yok siz SGK ya başvurunca onlar araştıracak. SGK Araştırsın baksın ya iş kazası der, yada iş kazası değil der. Eğer SGK iş kazası değil derse SGK ya karşı dava açıp olayın iş kazası olduğunu kanıtlaman gerekir. bu konuyu avukatına danış o süreçler bilir seni yönlendirir.

Diğer konu kusur oranları, kusur oranı 2 şekilde veriliyor. iş müfettişlerinin verdiği kusur oranı. Birde mahkemenin verdiği kusur oranı var. 2 si birbirinden ayrı oluyor, oranlar birbiriyle çelişiyor. iş müfettişleri işçiye bazen yüksek kusur oranı verirken... mahkeme daha düşük oran verebiliyor. Mahkemenin verdiği kusur oranı daha önemli tazminatınızı etkiliyor.

işçiler iş verenin ihmali yüzünden iş kazası geçirebileceği gibi kendi hataları yüzünden de kaza geçirmiş olabiliyor. Bu yüzden mahkemeler işçiye de iş verene de kusur oranı verebiliyor. Eğer kazada işçinin de kusuru varsa, işçinin alacağı tazminattan kusur oranı kadar indirime gidiliyor.

Bir diğer konu şikayetçi olsan da bir şey çıkmaz, iş verenini ceza evine atacaklarını mı düşünüyorsun. Onlarca işçinin ölümüne sebep olan iş verenler bile birkaç ay yatıp çıkıyor. Olsa olsa bir kaç yıl ceza verirler onuda paraya dönderirler yada ertelerler. Bu ülkenin adalet sorunu var. yapan yaptığıyla kalıyor maalesef. Çoğumuz bu sorunları yaşadık.

Ama yinede şikayetçi olabilirsin olay daha yeni sayılır, avukatınla görüş şikayetçi olduğunu söyle gerçi avukatlar para kazanamayacakları davaların peşinde koşmak istemez, buda ayrı mevzu. emniyete yada savcıya giderek olaya sebep olan kişilerden şikayetçi olduğu belirt. ifade ver. olayın sıcaklığıyla davacı olmadığını kazadan sonra engelli kaldığını belirterek şikayetçi olabilirsin...

Selam arkadaslar 2015 yilinda bir trafik kazasi gecirdim bukazada %96 oraninda engelli kaldim agir ibaresi var daha sonra sgk inceleme yapti motor patronuma ait idi ve benim isimin disinda bir ise gondermisti trafik kazasinda tum kusuru bana vermisler skg mufettisi geldi ifademi aldi bir kac ay sonra sgk beni cagirdi kazanin is kazasi olduguna karar verilmiş beni mugla arastirma hastane sine iş gormezlik raporuna gonderdiler merak ettigim kusur is gormezlik maaşını etkilermi sizce nekadar maaş bağlanır birde baglanan maas kaza tarihinden itibaren mi baglanir yoksa baglaninca ilk maasi mi alirim bilgisi olan arkadaslar bilgi verirse sevinirim herkeze cok gecmis olsun Allah acil şifalar versin

Üst Alt