Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Psikolojik rahatsizliklarımla baş etmeyi öğrendim...

butterflyeffect

Yasaklı Üye
Konular
42
Reaksiyonlar
0
hayatimin 20 yasina kadar olani kadariyla soyleydi: okulda basarili bi ogrenci, guzel kiz, zeki, yetenekli,yardimsever ve iyi niyetlidi hatta parali veailesinin goz bebegi...
biranda hepsin kaybettim belkide ben yeterli kadar sabirli olamadim sukur edemedim bilemicem 5 yil sonunda hafif bir atak gecirdim doktorlar anliyamadi ve kis sureli psikoz dedi kronik deil dedi....
daha sonra 2 yilonce agir bi atak gecirdim 3 ay surdu.... teshisim duygu durumbozuklguna bagli psikozdu...
ilk basta kabul edemedim zor surecti daha sonra kabulettim... suan hic birsorunm yok..... uyku bozuklugu disinda..
kimse hasta oldugumu anlamiyor bile ben bile unutuyorum.... isin siri daim bakimli olmak, doktorlari dinlemek onlara guvenmek ve her daim is birligi icinde olmak... ve sansliyim yurt disinda tedav goruyorum en son cikan terapileri aliyormm mesala '' e health'' ....

bu hastalikla bas etmek zor elbette duygu durm bozuklugu ve ya depresyon sikayetim 2 haftaiyi gecerse sinyal plani devreye giriyor ben alarm ipini cekiyorum direk doktoruma danisiyorm.. o cok soyleyece sey var ama.pozitf bakmayi ogrendim biraz gec oldu ama kucuk seylerdn mutlu olmayi ogrendim... ani yasyorum.... isyan etmiyorum..... resimlr ciziyorum kimi zamn siir yazyorum ... orgu oruyorum hediye ediyorum sevdiklerime yada saygi duydukarima...
klinikte yatigim donemde mesala bi atki imama, bi atki papaza orup hediye etmistim ... kitap okuyorum kitap yaziyorum....

kisaaca ben bas etmeyi ogrendim sanirim bu hastalikla gecinmeyi......

Ne mutlu size nice dahi insan da bu tür rahatsızlıkların pençesindeydi ünlülerden özellikle psikoz olanlar yoğunlukta.Ama onlar da normal yaşantılarına devam ediyorlar tıpkı bizim gibi.Aslında olması gereken de bu.Evet rahatsızlıklarımız var ama bunlar bir şeyleri gerçekleştirmeye engel olmamalı diyebilmeli.Atak anlarında da tedbirli davranılarak bu dönem atlatılmaya çalışılmalı şahsen forumda gördüğüm kadarıyla bazı arkadaşlar şizofreni veyahut psikoz hastalarının eğitimine devam edemeyeceği görüşünde.Ama aslında durum kestirip atmakla olmuyor.Bana göre ki yaşayan birisi olarak biliyorum şizofreni hastaları atak geçirmedikleri dönemde hastalığın sakin seyrettiği dönemde bal gibi de eğitimine devam edebilir.Ünlü matematikçi John Nash bunun en güzel örneği aslında.

ben cogu seyi basaracagimi dusunuyorum once kendimi gelistirmeliyim ama bu yil gezme seneye calisma insallah

Önemli olan istemek gerisi gelir zaten...bize de başarıların Devamını dilemek düşüyor:)

Özgüven iyidir ama ondan daha önemlisi onu diri tutmayı başarmaktır bir gün önünüze bir engel çıkacak olursa onu ancak bu özgüvenle yıkabilirsiniz.Umarım hayat size istediğinizi verir.

psikoz hastalari zaman zaman sinir psikozu yasior yani ses duyuyor zaman zaman yada halisanasyon farkli seylr bu bende olmuyo allaha sukur bende de zaman zaman depresif ve mutluluk halleri oluyor dengesiz ama herzaman deil

butterflyeffect

Ben Elektrik-Elektronik Mühendisliği öğrencisiydim. 3.Sınıfa kadar her şey yolunda gibiydi. Çocukluğumdan beri çok neşeli bir halim vardır. Bunun kaynağını tahmin etmek imkansıza yakındır. Bilemezsin, sonuçta pozitif düşündüğüme kendimi inandırmıştım .Bir takım sorunlar yaşadım depresyon dönemi atlattım ve ardından mani dönemi başladı. Depresyondan kurtulduğuma çok seviniyordum. Bir hastalığın habercisi olduğunu 2. krizi geçirdikten sonra anlayabildim. İlk krizde üniversitede finallere girmedim. Gittim memlekete ve dinlendim. İlaç kullanıyordum ve remisyon dönemine girmiştim. İlacın iyi gelmesi ve memleketimdeki doktorun hastalığımı anlayamaması ya da bilmemesi yüzünden ilacımı kestim. O söylemişti bırakmamı. İlacı bıraktım ve yine depresif döneme girdim. Değişik düşünceler bilirsin. Ardından final dönemi geldi üniversitede. Uyku düzenimi bozdum ve ders çalışmaya başladım. Sabahın 5inde ders çalışıyordum böyle anlatayım. Birkaç gün içerisinde kendimi kaybettim ve 2. krizi geçirdim,kışındı. Hiç unutmam hastanede sürekli yalan söyledim hep iyiyim dedim. Tabi onlar yemezler :) aldım en üst düzeyden ilacı 3 haftada kriz bitti ve tekrar remisyon dönemi başladı(iyilik hali). O dönemden sonra iyice saldım kendimi .Derslerden kaçtım finallere öylesine girdim. Sonra ne olduysa bir hırs geldi ve karşıma çıkan tüm dersleri geçtim ve Elektrik-Elektronik Mühendisi oldum :) Okul hayatında kusursuz olacağım diye kendimi mahvetmişim. Sakin sakin düşününce her şey yoluna girdi ve şu an tedavimde 4. yıldayım ;) Belki hayatımda tekrar kriz ya da krizler geçireceğim ama önceden anlamaya çalışmak için elimden geleni yapacağım. Hiçbir kriz yıldırmasın. Kötü düşünceler emin ol hastalık yüzünden. Nedeni yok, yani varda hormon dengesizliği diyelim :)

Aslında insan beyninin kapasitesi çok yüksek ve biz çok azını kullanıyoruz. Her şey düşüncede bitiyor, düşüncelerimiz eylemlerimizi şekillendiriyor. Sürekli olumlu, güzel şeyler düşünürsek bunun eylemlerimize de yansıyacağını düşünüyorum. Selametle...

....... şahsen forumda gördüğüm kadarıyla bazı arkadaşlar şizofreni veyahut psikoz hastalarının eğitimine devam edemeyeceği görüşünde.Ama aslında durum kestirip atmakla olmuyor.Bana göre ........
deep_blue85
evet bu konuyu dile ben getirdim yazdıklarımı hıfız et hacı iyi oku iyi anla lütfen..

bizim kendi görüşümüz değildir. görüş bilimin görüşüdür.

İŞ BENCEYE KALDIYSA İŞİN BENCESİ PSİKOZ DİYE BİŞEY OLMASIN..
bizim kendi fikrimiz budur. yoksa ben kimsenin eğitim hakkını elinden almış değilim. açıklamaya çalıştıklarımız da bilimsel dayanakları olan ve insanlara yardımcı olmaya yönelik şeylerdir..

Atak geçirmekten ne anlıyorsun sen bilmiyorum ama atak olayı senin kendi kendine zannettiğin şey değil emin ol..

ATAK diğer adı 'YIKIM' DENİLEN OLAYDIR. Yıkımı deprem gibi düşünebiliriz. üç ay filanda sürmez öyle, 3 gün sürer belki birazdaha fazla ve HER ATAKDAN SONRA TEDAVİ KOŞULLARI AĞIRLAŞIR TEDAVİ SÜRESİ UZAR HELE Kİ PSİKOZ ATAĞINDA KİŞİNİN GERÇEKLE BAĞLANTISI KOPAR.. DÜNYASI TERS DÖNER.. KARAR VERME YETİSİ ORTADAN KALKAR AKLİ MELEKELERİ ORTADAN KALKAR..
SENİN DEDİĞİN ATAK GEÇİRMEDİĞİ ZAMANLAR EĞİTİMİNE DEVAM EDER LAFI HAVADA KALIR KOÇ..

tıp bugüne kadar milyonlarca hastayı muayene edip teşhis tedavi yoluna gitmiştir. bir ilaç geliştirilmişse bilim insanları, çalışmalar 10 sene belki daha fazla sürer.

John Forbes Nash 30 undan sonra şizofreni olmuş. şizofreni erken yaşlarda başlar. 30 undan sonra başlasada hafif bir şekilde atlatılır bir seyirdedir. Nash olayı farklıdır. türünün ilk ve son örneğidir. ne derece akıl hastalığına düçar olduğu bilinmez. filmlerden izlediklerin gerçeklerle herzman örtüşmez.. istisnalar kaideyi bozmaz.. madem şizoreni hastası neden kendi gibi ikinci bir örneği yok bilime ters durum anlıyorsun dimi koç..

BURADA YAZDIĞIM SON YAZI ARTIK KENDİ KİŞİSEL SİTEMDE YAZMA KARARI ALDIM..

BÜTÜN PSİKİYATRİK HASTALARA GEÇMİŞ OLSUN DİLEKLERİMİ İLETİYORUM..

herkese iyi günler..

tysharp

Esasen anlatmaya çalıştığım buydu yani hastalıklarımızın bir şeyleri gerçekleştirmeye engel olmayacağı zaferim adlı arkadaşımız bu konuya farklı bir bakış açısı getirmiş evet yıkım denilen olaylar bazı hastalarda çok şiddetli seyredebilir zaten kastettiğim kesim bu hastalar değil yani akli melekeleri tamamen yerinde olmayanlar tabiki eğitim sürecinde başarısız olma ihtimali çok yüksek olan hastalardır.Benim bahsettiğim şey normal psikotik rahatsızlık yaşayanlardır her psikolojik hasta hezeyanlar yıkımlar yaşayabilir bunlar ihtimal dahilindedir kaderin bize ne yazdığını bilemeyiz ama tıp en nihayetinde çok gelişti ve artık ilaçlar eskisi gibi günde 20 saat uyutan cinsten değil bende hayatımda ciddi olarak 3-4 yıkım yaşamışımdır bu süreçlerde kendimi farklı görevlerde ve kimliklerde bulmuş olabilirimdir ama bu hayattan tamamen kopmak için bir bahane olmamalı sonuçta yaşam devam ediyor ben geçmişte şunu yaşamışım diyerek tüketmemek lazım kendimizi belkide ileride çok daha büyük sanrılar göreceğim ama bunun da beni yıldırmaması gerekmektedir.Bu sadece benim için değil diğer tüm rahatsızlar için geçerli.Kaldıki benim rahatsızlığım çok erken yaşlarımda daha 18 imdeyken yakama yapıştı direnemedim bile.Ama iyileşme sürecine girdikten sonra derslerimle ilgilenebilmeye başladım ilerleyen zamanlarda mücadele gücüm arttı şimdi hastalığım normal seyrinde ilerliyor düşüncelerim tamamen yerine oturmasa da birçok düşüncem belirginleşti.Olay aslında idrak edebilme meselesi çok ama çok ciddi şizofreni hastaları belki hayatına kendisi devam edemeyecek durumda hatta çevresinden yardım almak durumunda kalıyorlar benim kast ettiğim bazı işlerini kendisi yapabilen hastalar içindir.Saygıyla.

OLUMSUZ yazan kisiye sunu soylemek istiyorum hersey hastalik bile kisiden kisiye degisir ozelikle ruhsal hastaliklar... nerden baktigina bagli hayatin...bi bardaga bos mu tarafindan bakiyorsun dolumu...yetinemeyi ogrenmek sukur etmek guzel gunlere acik olmak...once kafayi degistirmek sonra hayati.

Ben de psikoz yoktu sadece okb hastasıydım yani takıntılıydım herşeyi kafaya takan bin insandım yani bundan üç dört ay kadar önce ilk psikoz deneyimimi yaşadım hem sesler duydum hem haüsünasyon gördüm arkadaşlar insanların düşüncelerini okuduğumu sandım herksten şüphe duyar hale geldim ödürüleceğimi düşündüm neden böyle oldu bilmiyorum çok acı çektim hayatta ondan mı acaba

bazilarin durumu genetik bazilarinin durumu ise cevresel faktorller aile ve aile gecmisinde bu hastalik varsa buyuk olasilik genetik....psikoza hasaslik olabilir....yasadigin agir seyler olabilir benimki o bide cok iyi bi hayattan sonra asiri yuk yani sorun gelmis bi insanim...inan bana cocukluktan bu yana sorun yasayan biri hastalanmiyor

Üst Alt