Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Psikolojik tedavi görüyor olmam meslek hastalığı olarak kabul edilir mi?

yaşar18

Üye
Konular
37
Reaksiyonlar
0
Arkadaşlar iş yerinde yönetici baskısı sonucu psikolojim bozuldu tedavi görüyorum ilaç raporum var.bu iş kazası yerine geçermi. Bu durumda ne yapmam lazım.

5510 Sayılı Kanuna Göre

MADDE 13- İş kazası;
a) Sigortalının işyerinde bulunduğu sırada,
b) (Değişik: 17/4/2008-5754/8 md.) İşveren tarafından yürütülmekte olan iş nedeniyle sigortalı kendi adına ve hesabına bağımsız
çalışıyorsa yürütmekte olduğu iş nedeniyle,
c) Bir işverene bağlı olarak çalışan sigortalının, görevli olarak işyeri dışında başka bir yere gönderilmesi nedeniyle asıl işini
yapmaksızın geçen zamanlarda,
d) (Değişik: 17/4/2008-5754/8 md.) Bu Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamındaki emziren kadın
sigortalının, iş mevzuatı gereğince çocuğuna süt vermek için ayrılan zamanlarda,
e) Sigortalıların, işverence sağlanan bir taşıtla işin yapıldığı yere gidiş gelişi sırasında,
meydana gelen ve sigortalıyı hemen veya sonradan bedenen ya da ruhen engelli hâle getiren olaydır. (2)
İş kazasının 4 üncü maddenin birinci fıkrasının;
a) (a) bendi ile 5 inci madde kapsamında bulunan sigortalılar bakımından bunları çalıştıran işveren tarafından, o yer yetkili kolluk
kuvvetlerine derhal ve Kuruma da en geç kazadan sonraki üç işgünü içinde,
b) (b) bendi kapsamında bulunan sigortalı bakımından kendisi tarafından, bir ayı geçmemek şartıyla rahatsızlığının bildirim
yapmaya engel olmadığı günden sonra üç işgünü içinde,
c) (Mülga: 17/4/2008-5754/8 md.)
(Değişik paragraf: 17/4/2008-5754/8 md.) iş kazası ve meslek hastalığı bildirgesi ile doğrudan ya da taahhütlü posta ile Kuruma
bildirilmesi zorunludur. Bu fıkranın (a) bendinde belirtilen süre, iş kazasının işverenin kontrolü dışındaki yerlerde meydana gelmesi halinde,
iş kazasının öğrenildiği tarihten itibaren başlar.
Kuruma bildirilen olayın iş kazası sayılıp sayılmayacağı hakkında bir karara varılabilmesi için gerektiğinde, Kurumun denetim ve
kontrol ile yetkilendirilen memurları tarafından veya Bakanlık iş müfettişleri vasıtasıyla soruşturma yapılabilir. Bu soruşturma sonunda yazılı
olarak bildirilen hususların gerçeğe uymadığı ve olayın iş kazası olmadığı anlaşılırsa, Kurumca bu olay için yersiz olarak yapılmış bulunan
ödemeler, ödemenin yapıldığı tarihten itibaren gerçeğe aykırı bildirimde bulunanlardan, 96 ncı madde hükmüne göre tahsil edilir.
İş kazası ve meslek hastalığı bildirgesinin şekli ve içeriği, verilme usûlü ile bu maddenin uygulanmasına ilişkin usûl ve esaslar,
Kurum tarafından çıkarılacak yönetmelikle düzenlenir.

Evet, bu durumun işyerindeki koşullar nedeniyle olduğunu ıspatlayabilirseniz, olabilir. Psikolojik tedavnizle ilgilenen doktorunuz bu konuda net bir görüş belirtebilir diye düşünüyorum. Eğer o "evet bu işyerindeki durumla ilgilidir" derse, o zaman buna dair sigorta müdürlüğüne başvuru yapılabilir.

Yaşar 18 pisikolojik tedavi görme ve meslek hastalığı durumun nedir bende çalışırken pisikolojik tedavi görmeye başladım daha sonra vergi indirimi ile emekli oldum sizofreni tanısı konuldu

benim pisikolojik sorunlarım işyerindeki hırsızlık sorunlarından başladı çalıştığım yer biraz ıssız bir yerde olduğundan hırsızlık ve soygun olayları oluyordu bu olayda olur olmaz çalışanlara yansıyordu sürekli takip edilme ve baskilar dan dolayı emekli olalı 2 yıl oldu

niye şimdiye kadar bir şeyler yapmadın diye soracak olursan okadar çok ilaç tedavisi gördüm daha yeni yeni kendime gelmeye başladım nasıl bir yol izlemeliyim

Üst Alt