Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Psikoz olduktan sonra yaşadığınız zorluklar nelerdir?

@perseküsyon,

peki kendi içinizde şunu diyor musunuz işte hastalanmadan önce şöyle bir yapım vardı şimdi böyle bir yapıya sahip oldum gibi karakteristik özellikler vs değişimler oldu mu?

İnsanlardan sürekli kaçmak ve bunun sonucunda izole bir hayat yaşamak beni çok yıprattı.Sürekli bir şeylerden şüphe duymak ve anlamlar çıkarmak zihnimi çok yıprattı.O derece ki algılama ve dikkat konusunda güçlükler yaşamaya başladım.
Bir de eskiden ne güzel hareketli biriydim.
Artık sürekli yorgun ve bıkkın bir haldeyim.

İyiki psikoz hastasıyım daha kötü durumda olabilirdim buna da şükür

@republix,

EVET BEN DİYORUM KENDİ KENDİME.
(1999 yılına kadar köyden hiç çıkmadım)
(2000 yılında bir kazayla hayatım altüst oldu)
(2007 ile 2009 arası TSK da görev yaptım)
(2010 ile 2019 arası İstanbul da çalıştım)
(2019 dan beri memur statüsünde yim ben)

DOĞRUSU NE VARSA ORTAYA ÇIKTI ADETA LAV PÜSKÜRDÜ.

Okb li idim sadece takıntılarım vardı 2014 te ilk defa psikoza girdim ondan sonra bipolar dediler gerçekten bipolar mıyım ondan da emin değilim ya ! Neyse hastalık ya da ilaçlar beni uyuşuk pasif biri yaptı ayrıca eskiden kafam daha çok çalışıyordu daha zekiydim öyle hissediyorum .

@fbamasya, neden olmasın neden psikoz hastalığı çok mu kötü Allah beterinden saklasın psikoz olmasaydım askerde eziyet çekerdim iş bulamazdım psikoz olmadan öncede psikolojik sorunlarım vardı benim için iyi oldu kendi görüşüm kısa bir süre ses duydum o kadar sonra ilaçla iyiye gitti

Psikiatri rahatsızlığım sayesinde 15 sene erken emekli oldum bende yoksa 55 yaşına kadar çalışacaktım bu da bir şans mı bilemedim şimdi.

@republix

17 yaşında şizofren teşhisi koydular. Çok durgun ve dalgın bir halim vardı Sosyal fobi de oluyordu Bir sürü antipsikotik kullandıktan sonra clonexe geçtim.Negatif belirtiler minimuma indi... Algılarım açılmaya başladı. Muhakeme, sentez, analiz vs. bilişsel işlevlerde hızlı bir yükselme yakaladım... Daha doğru bir ifadeyle, özümdeki potansiyel açığa çıktı. Böyle karakteristik değişimler oldu.Psikozum ama işlevselliğim oldukça yüksek. Mesleğimde de verimli çalışıyorum.

🤲 Herkese acil şifalar dilerim.

Son düzenleme:
En büyük sorun iş bulmakta, vücudunuz ve beyniniz yavaşlıyor. Tembellik oluyor. Ayrıca iş ararken söylemek zorunda kalıyorsunuz. İnsanlar bir tedirgin oluyor

Bir zorluğu daha var. Doktor 4-5 yıl bu şekilde atak geçirmeden gidersen evlenebilirsin dedi.

Yoksa kendini zor idare edersen bir ev kurup aile nasıl idare edeceksin dedi.

Şuan ilaçlarla eskisi kadar olmasana normal bir bireye çok yakınım.

Bir ömür boyu yalnız yaşanmaz. Ayrıca insan yanına bir destek arıyor. Sağlıklı olsan bile bir destekçinin olması sana huzur veriyor

Bu hastalıkla nasıl olcak bilmiyorum

Psikozu atlattık bir şekilde de bazı insanlar beni o halde görmese iyiydi bunu atlatamadım .

Son düzenleme:
Biri yüzüme bakınca hastalığımı anlıyor gibi geliyor.

@xdedahii, Pisikoz hastalarının evlenmesi konusu gerçekten çook zor bir sorun.

Durumu kontrol altında ki hastaların bir can yoldaşı istemeleri gayet normal çok da iyi gelebilir.

Ama bu iki taraflı bir sorumluluk hele birde çocuk olursa.

Evlilik sorumluluk gerektiren ve bazen çok stresli olabilen bir durum ve bu hastalıklar stresi hiç sevmiyor hastalık stres sebebiyle alevlenirse sadece kendinizin değil eş ve çocuklarınız hayatıda zora girebilir.

Denilebilir ki insan evlendikten sonrada hasta olabilir doğru kimsenin garantisi yok.

Ama bu rahatsızlığa sahip kişiler iyi düşünmeli çünkü başka kişilerin sorumluluğuda var için de.

Peki bu hastalar yalnız yaşayıp mı ölecek tabi ki değil sadece iyi düşünülmeli diyorum özellikle çocuk konusunda.

@kara duman, Şuan durumum çok iyi iş bulmakta çok zorlanıyorum. Çünkü eski işyerimde @sokr@t dediği gibi benim o halimi gördüler ve tam bir işim oldu diyorum. Arayıp soruyorlarmış. Onun psikolojik sorunları vardı. Çalışamayacak durumda diyorlarmış,

Evliliğe gelirsek gerçekten durumum gayet iyi oldu. Sağlıklı bir insandan çok ayırt edemezler ancak sorumluluk biraz seçtiğimiz eşe düşecek gibi kimse de bunu göz göre göre kabul etmez oda zor yani.

Hastalanma riskiniz var ve eşiniz hastalığınızı bilerek sizinle evlenmek zorunda çok nadir kabul ederler

Kendim gibi bipolar bir kız buldum tam evlenecektim bir baktım cepte para yok !

Üst Alt