Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Safra kesesi taşı tedavisi konusunda deneyiminiz veya bilginiz var mı?

CORTU

Üye
Konular
23
Reaksiyonlar
72
Merhaba arkadaşlar safra kesesi taşı varmış yeni ögrendim. Aşırı endişeliyim kanaldan uzaktaymış dr. İlaç verdi ve takip edilmesi gerektigini söyledi. Çok endişeliyim ki dün dr. Anlamış endişeli oldugumu . Psikolojik olarak sürekli düşünüyorum. Hastane yada dr. Korkunuzu nasıl yendiniz safra kesesi taşına iyi gelen yöntem nedir? Amaliyatından korkuyorum. Çok zor şeyler yaşadım

Arkadaşlar merhaba ursactiv safra kesesi taşlarını eritirmi? Kolestrol safra kesesi taşlarını? Kullanıp faydasını görenler bu konuda cev yazsınlar lütfen

safrakesesı tası degıl camurlasmasına deva olabılse ne ala
safra tası ıcın amelıyattan baska care yoktur

@GRAMHAMBEL ursactive ilaç kullandınız mı yada duydunuz mu?

Ben kullanıyorum. Dr. Sordum küçük çaplı taşları eritebiliyormuş

İlaçlarınızı düzenli kullanın, sonunda ameliyat olmanız gerekirse de korkacak birşey yok. Laparoskopik cerrahi ile çok basit şekilde yapılıyor ve 2 güne taburcu olup 1 ay içinde tamamen normal hayatınıza devam ediyorsunuz.

mirdem ursactive ilaç kullanmaya başladım. Inşallah faydalı olur. 3 ay boyunca kullanacagım.günlük 6 tane içiyorum. Mide reflüsü irtabl bagırsak sendromu çıktı. Taş için çok üzüldüm. Kolestrol safra taşı sanırım. Ben sonuç almak için araç olmadıgı için gidemedim. Engelli olmak ekstra sıkıntı. Birde hastalık çıkınca zor oluyor. Kaç mm taş bilmiyorum.

Kolestrol safra taşını eritmekte kullanan bir ilaçmış. Prospektüsünde yazıyor

CORTU

İnşallah kurtulursunuz ama fazla kafaya takmayın ameliyatı olmak zorunda kalırsanız bile çok basit bi operasyon.

mirdem dr. Soramadım ama internetten araştırdım. Kullandıgım ilaç amaliyatı riskli olan ve uzun süren bir ilaç tedavisiymiş yani sabır gerektiren bir durum. Arkadaşlar aklınızda olsun demir eksikligi safra taşının oluşmasında çok etkiliymiş. Benim demirim aylar önce yorgunluk sürekli uyku hali şikayetiyle gittigimde 5,5 ti ilaç kullandım kapsamlı testte 41 çıktı dr. İlaç yazacakmış. İlacı 5 kutu kullanmıştım onu söylemişler. Demir serum takılacak antibiyotik alerjim var. Umarım bir sıkıntı çıkmaz. Bazıları evde taktırıyormuş risk almak istemedim . Sanırım b1 b6 b12 vitaminleri de önemli sonuç 208 olmasına ragmen dr. Yazdı. Yani rutin tahlillerinizi yaptirın arkadaşlar. Ben 5 e düşmeden önce yaptırsaydım bir ihtimal bu olmayacaktı

Çok kafama taktım ve üzüldüm. Söyledikleriniz için teşekkür ederm

Benimde safra kesesi taşları varmış Çankırı devlet hastanesi gittim Ankara'ya yolladı korkuyorum bende kas hastasıyim. Ne durumdasınız yemek yediğimde kaburgamda ağrı hissedecek kadar ağrım oluyor.

4-5 mm safra taşı ve çamuru varmış

hakan1987 ben bedensel engelli olduğum için sürekli agrım oldugu için agrı ayrımı yapabilmem benim rahatsızlıgımdan dolayı çok zor. En zor kısmı benim için Dr. Agrımın olup olmadıgını söyleyebilmek çünkü zaten engelinizden dolayı agrı ayrımı yapabilmem zor benim için. Siz anlayabiliyorsanız. Kas hastası olduğunuz için belki agrı ayrımı yapabiliyorsunuz dur. Dr. Ne için gittiniz? Ben şuan ilaç kullanıyorum. Size tavsiyem işinde uzman iyi bir doktora gidin. Bende irtabil bağırsak sendromu çıktı. Karın ağrısı yapabilir miş. Ben karnım agrıdıgı için gitmiştim. İşinde çok iyi Dr. Bulursanız size yol gösterecegini düşünüyorum. Engelliler için ameliyat olmak hem bedensel hem psikolojik olarak çok yıpratıyor. Bunu insanlar anlamıyorlar sağlıklı insanlar. İyice araştırın. Ben araştırıyorum çok geçmiş olsun

Ağustos ayında ağrım başladi göbek deliğinin sağ tarafında kasık bölgesine doğru önce tosyada hastahanedr üroloji doktoruna gittim. İdrar yolları ve böbreklerde sorun yok dedi. Genel cerrah bakması lazım ben anlayamam dedi. (İlçede genel cerrahi uzmanı yok. Çankırı devlet hastanesi de genel cerrah dan randevu aldım tahliller yapıldı ultrason çekildi. 4-5 mm taş olduğu kendisinin bişey yapamayacağını söyledi Ankara'da şehir hastanesi ne gidin dedi. Pazartesi sabahı gideceğim. Evden inmek ayrı zulüm Gitmek zulüm çadır sedye ile indirilip 3 saat araç yolculuğu ile gideceğim.

Dr. Herhangi bir ilaç vermedi

hakan1987 sizi çok iyi anlıyorum. Engellilerin hayatını kolaylaştıracak saglık vb. şeyler yapılmalı diye düşünüyorum.dr. söylediklerini yapın hastaneye gidin işinde uzman bir dr bulun derim. Bende reflü de çıktı. Benim ki biraz farklı oluştu. Çok geçmiş olsun

CORTU ultrason sonucunuzda taş büyüklükleri ve kaç adet olduğu yazıyor mu?

Bende bu yazıyor
safra kesesi; boyutları normaldir. duvarında belirgin kalınlaşma saptanmamıştır. lümende seviyelenen 4-5 mm çaplı taşlar ve safra çamuru mevcuttur

Hakan 1987 ben özel Dr. Gitmiştim ultrasonu kendisi çekmişti. Söyledigi hastalıklardan dolayı çok strese girdiğim için sormayı unuttum. Sonuç almaya abim gitmiş sormamış taş boyutunu bende merak ediyorum. Gidebilirsem yarın gidip tanıdıgımız genel cerrah ile görüşüp gittiğim Dr. Taşlarımın boyutunu ögrenecegim. Siz naptınız ?
hakan1987 söyledigi hastalıklar dan reflü irtabil bağırsak sendromu çıktı tahlillerde doktorun önemli olduğunu bir kez daha ögrendim. Çok strese girdiğim için tekrar Dr. Gitmeye korkuyorum.

Hakan 1987 ben özel Dr. Gitmiştim ultrasonu kendisi çekmişti. Söyledigi hastalıklardan dolayı çok strese girdiğim için sormayı unuttum. Sonuç almaya abim gitmiş sormamış taş boyutunu bende merak ediyorum. Gidebilirsem yarın gidip tanıdıgımız genel cerrah ile görüşüp gittiğim Dr. Taşlarımın boyutunu ögrenecegim. Siz naptınız ?
hakan1987 söyledigi hastalıklar dan reflü irtabil bağırsak sendromu çıktı tahlillerde doktorun önemli olduğunu bir kez daha ögrendim. Çok strese girdiğim için tekrar Dr. Gitmeye korkuyorum.

Hastanenin sonuç alma ekranından ultrason raporuna ulaşabilirsiniz.

Bugün gittik ultrason çektirdi Ankara ilaçlı tomografi için perşembe gel dedi.
resmen işgence çektik hasta hanede sedye verılmedı tekerleklı sandalye sırası bıle zar zor geldı.
ilçede hastahanede resmen konfor yaşıyormuşum bilkent şehır hastahanesı engellıler için çile resmen

Ultrason raporu
Batın yoğun gazlıdır. Karaciğer İK aralıktan izlendiğince ; boyutları normal sınırlarda, konturu düzgündür. Parankim ekosu artmıştır. Karaciğer parankimi içerisinde sınır ve eko farkı oluşturan kitle lezyonu saptanmadı. Portal ve hepatik venöz sistem, intra ve ekstrahepatik safra yolları normal genişliktedir. Safra kesesi yarı kontrakte boyutları ve duvar kalınlığı normal sınırlardadır. Lümeni içerisinde büyüğü yaklaşık 4.5 mm ekojen görünümler izlendi ( taş?, artefakt??). Diyet+gaz giderici sorası us-BT-MR korelasyonu önerilir. Koledok normal genişlikte olup lümeni içerisinde patoloji saptanmadı.

Son düzenleme:
mirdem ben bulunduğum ildeki tıp fakültesine gitmiştim. Yine de bulabilirmiyim sonucu mu ultrason sonucunu. E devlette gözükmüyordu. Özel muaynehaneye gittiğim için doktorun kendisinde ultrasonunda kalmıştır diye düşünüyordum. Nasıl bakacagımı tam bilemiyorum

CORTU

Hangi hastane ise Google'da Hastane adının sonuna lab sonuç alma yazın vardır büyük ihtimalle.

E-nabız da radyoloji görüntüleme kısmızda 10 gün sonra rapor ekleniyor.

hakan1987 gastroentolojiye gittim. Taşlar 1,5 cm imiş ameliyat olmam gerekiyormuş. Hem de sen çok kafana takıyorsun takma çok fazla diyor. Siz olsanız gittiniz dr ilgili ne düşünürdünüz?

Kafam çok karışık yarın genel cerraha gidecegim birde

Yani dr. Dedikleri birbirini tutmuyor.

Daha eve yeni geldim ilaçlı tomografi çekildi Rapor bekliyorum.
Ağrılarınız varsa sırt üstü yatabiliyorsanız ameliyat olursunuz.
Ağrınız biter

hakan1987 kim için dediniz sırt üstü yatın agrılarınız biter diye geçmiş olsun..

mirdem siz safra kesesi ameliyatı oldunuz mu? Benimde olmam gerekiyor engelli oldugum için küçükken oldugum ameliyatlardan dolayı yada kaygı düzeyim çok yogun oldugu için . Ameliyathane ortamı fazla narkoz almaktan ameliyatta aksilik çıkmasından korkuyorum. Bir yandan safra kesesinden kurtulmak istiyorum
hakan1987 skolyozum oldugu için agrılarım oluyor. Nasıl olur bilmiyorum siz ameliyat oldunuz mu naptınız?

CORTU

Evet geçen sene laparoskopik cerrahi ile oldum çok kolaydı şükür sorun yaşamadım. Ameliyattan başka çaresi yok zaten olup kurtulmaya bakin.

mirdem bendeki korkular sizdede varmıydı. Skolyozunuz varmı? Ben bacaklarım bükük çok az yürüyebiliyorum. Birde skolyozum var. Biraz yoğun endişeliyim. Sizin bedensel sıkıntınız neydi? Bu ameliyat için soruyorum. Yanlış anlamayın

Sizinkiler de çok fazlamıydı taşlarınız

Ameliyat en iyi çözüm. Diğer yöntemleri dr tavsiye ediyor. Lakin hava ile bölgeyi şişirerek tedavi eden yaklaşımlar var, Sonrası felaket olan. Ehil el bile yanlış yapıyor. Genel Cerrahinin yaptığı operasyon daha temiz daha düzgün bir iş gibi geliyor.

Sizin bedensel sıkıntınız neydi? Bu ameliyat için soruyorum. Yanlış anlamayın

Ben kronik böbrek yetmezliği hastasıyım diyalize giriyorum. Ve evet çok fazla taşım vardı, kırmızı idrar kabı dolusu taş çıktı :D

mirdem size çok geçmiş olsun. Ben ögrendigimden beri biraz zayıfladım üzüldügüm için. Sanırım bende olacagım biraz korkuyorum. Kafama çok takan biriyim. Çok yoruldum
Agah Payaslı genel cerraha olacagım bulundugum yerdeki iyi genel cerrah yorumları çok iyi..

Üst Alt