Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sağ dirseğimi iş kazası sonucu aldılar. Ne kadar para alırım?

shnmrtyrn

Üye
Konular
20
Reaksiyonlar
0
herkese slm

11.12.2013 tarihinde işe girdim ve 30.01.2014 tarihinde iş yerinde kaza geçirdim ve ameliyat oldum sağ kolumdan ve dirseğimi aldılar komple artık kolumu kaldıramıyorum hareket ettiremiyorum
11.06.2014 tarihine kadar raporluyum ve raporumun sonun da çalışır yazmıyo kontrol yazıyo.
doktor tedavi süren uzun sürcek diyo fakat hiç bir zaman sol kolun gibi olmayak artık dedi

benim sorum şu ben şimdi iş kazası geçirdiğim için almış olduğum bütün raporlarımda da zaten iş kazası olarak geçiyo ne kadar para alırım
alıcam parayı neye göre hesaplıyolar
şu anda 119 gündür raporluyum haziran 11 de bitiyo 1800 günde malül lüğüm söz konusu olduğunu söylediler çevremdekiler ne kadar doğru birde iş yeri kaza geçirdiğim aydan beri sigortamı ödemiyorum sizce bu durum normal mi

şimdiden herkese tşkler....

Raporlu olduğun dönem için sigortadan geçici iş göremezlik geliri alıyorsun, değil mi?

Ne kadar sürekli iş göremezlik geliri bağlanacağına dair formül: Günlük kazanç x 30 x % 70 x SİD (sürekli iş göremezlik derecesi) veya kısaca GK x 21 x SİD

Not: http://www.engelliler.biz/forum/kaz...eslekte-kazanma-gucu-kayip-orani-tespiti.html

Çok kabaca söylersem: 1000 TL maaş alıyor idiyseniz çalışırken ve % 30 işgücü kaybı oluşmuşsa, ortalama 400 TL gelir bağlanır.

Bülent abi şu ana kadar hiç para almadım sebebi ise raporlarımda devamlı kontrol yazdığı içinmiş yani toplu olarak alacağımı söylediler abi şu anda 119 gün raporluyum eğer doktor 180 gün yazarsa ben malul sayılıyormuyum yani elimde engelli raporum mu olucak.Abi ben aylık 975 lira alıyodum günlük kazancımı mı vercekler bana yani.Birde sigortaya güç kaybı olup oladığının tespiti için gittiğim de işyerinin kapanmış olması gerekiyomu veya çıkışımın verilmiş olmasımı gerekiyo? Son olarak da atıyorum sigortaya başvurdum güç kaybı olarak bana yüzde 40 rapor verdiler bu rapor heyet raporu yerine de geçiyomu ? Şimdiden tşklr....

mrtshnyrn kontrol olsun yada olmasın senin geçici iş görememezlik ödeneği alman lazım aldığın raporları sgk ya götürdünmü eğer raporları götürürsen ödenek alırsın. tedavi sürecin bittikten sonra sürekli işgörememezlik geliri için sgk ya tekrar başvur oradan % 10 ve üzeri bir oran çıkarsa bu ödeneğe hak kazanırsın ama oradan aldığın % oranı heyet raporu yerine geçmiyor heyet raporu için herhangi ber devlete ait hastane yada üniversite hastanesine gitmelisin

Valla bülent abi hastaneye gittiğim de bana öle dediler raporlarımı sigortaya götürmeme gerek varmı diye sordum gerek yok dedi burdan direk sigortaya geçiyo dediler ama yarın muayenem var ozman gittiğim de sigortaya da gider sorarım.Abi bide sürekli iş göremezlik raporu almam için işyerinin kapanmış veya benim çıkışım mı verilmiş olması gerekiyo.

kardeşim çok geçmiş olsun. sgk dan iş göremezlik parası hakkında bilgim yok ama doktora sen durumu izah et rapor almak istiyorum alabilirmiyim diye. engelli raporu alabilirsen al.

Sürekli iş görememezlik almak için iş yerinin kapanması yada senin işten çıkman gerekmiyor. Bu geliri çalışsan dahi alırsın kesinti olmaz

Evet okan01 senin dediğin gibi kapanmasına veya çıkışımın verilmesine gerek yokmuş ama hala tedavi süresinde olduğum için onun bitmiş olması gerekiyormuş.Birde aldığım raporlar şu şekilde:((İlk aldığım rapor)) 04.02.2014 ile 17.02.2014 arası 14 gün raporu uygundur.18.02.2014 günü hastaneye kontrole gelmelidir.Bu rapordan sonra hastaneye yattım.Yatış:18.02.2014 Çıkış:25.02.2014.Karar:Opere olan hastanın 61 istirahati uygundur.İstirahat sonrası kontrol ssk;dır.((İkinci raporum))26.02.2014 den 27.04.2014 tarihine kadar istirahatlidir.28.04.204 tarihinde kontrol.((Üçüncü raporum)) 28.04.2014 ile 10.06.2014 arası 44 gün raporu uygundur. 11.06.2014 günü hastaneye kontrole gelmelidir son durumum şu anda bu şekil .Sigortaya gittiğimde bana dedilerki kontrollerine gittiğin raporların parasını alırsın dediler bende 170 aradım orası alamazsın çünki en son raporunda kontrol yazdığı için alamazsın dediler.Hangisi doğru sizce....

rapor parası alırsın kardeşim ne demek alamazsın onu söyleyen halt etmiş. sen geçişi işgörememezlik geliri yani rapor paralarını alırsın. birde şunu sorayım işyeri halen seni işyerinde gösteriyormu? şunuda ekleyeyim kesinlikle ve kesinlikle işyerinden çıkış kağıdı falan imzalama sana ne belge getirirlerse hiçbirini imzalama.

Evet hala işyerinde gözüküyorum ama sigortamı ödemiyolar ama çıkışımda verilmedi.Sigorta ödemeleri zorunlu değilmiş araştırdım da ister öder istemezse ödemezmiş.İkinci konuyla alakalı şöle bi durum oldu ben işyerine raporumu vermeye gittiğim de mağaza müdürüyle konuştum bana sölediği kelime:doktor bana bundan sonra kolumla alakalı iyi bişeyler sölemezse eğer beni mağazaya almaya bi daha cesaret edemezmiş.Çıkışım için imza felan istemedi zaten istesede atamaz raporluyken benim bildiğim.Bir de benim işyeriyle sözleşmem var 2015 in 12. ayına kadar.Şöle bi sorum olcak doktorum bana sölediği hiç bi zman sol kolun gibi asla olmayacak dedi ben şimdi kolumu kaldıramıyorum dirseğimde ki kemiği aldılar çünki ama işyerine girmeden öncede kolumda sorunum vardı ama istediğim gibi hareket ettiriyodum işe girmeden önce kolumdan heyete girdim bana 33 rapor verdiler ama işyerine girerken benden heyet raporu istedi ve ben sağlam olarak aldım iş yerine verdim.Şöleki diyelim ki beni iş yeri raporum bitince çıkardı bende bunun üzerine dava açmak istesem ne olur çünki kolum düzelmiyecek biliyorum eğerki ağrılarım dahada şiddetlenirse doktor son çare olarak donduracağını söledi.Dava açmak istesem kazanabilrmiyim veya dava ne kadar sürer? Şimdiden tşkler...

sürekli raporluluk halinde işyeri bildiğim kadarıyla 6 yada 8 ayda iş akdini feshedebiliyor. bende çıkış imzalamamıştım ama iş akdimi feshetmişlerdi. evet sigorta primlerin sıfır gözükür ödeme yapılmaz ama halen işyerinde gözükürsün çıkışın verilmediğinde. dava hakkına gelince kazanı iş kazası olarak ispatlayabilirsen dava açabilirsin, ne kadar sürer mevzusuna gelince avukatın iyi olursa 1 yada 2 yıl sürer ama benim şerefsiz ilk avukatım gibi bir avukata düşersen seni karşı tarafa satarsa 5 yada 10 yıl sürer. o yüzden iyi ve sağlam bir avukat seç kendine bu çok önemli

Diyelim ki iş akdimi fes ettiler bunu yaparken bana haber verceklermi veya yaptıktan sonra ben yine de dava açabilirmiyim çünki büyük ihtimal doktorum 6 ayı doldurana kadar rapor yazcak.İş kazası olarak ispatlayabilirim her halde çünki raporlarım hep iş kazası diye geçiyo bu en büyük ispat olur diye düşünüyorum.Hatta şahit bile bulabilirim.Birde diyelim ki dava açınca işyerine müfettiş felan gidermiş olay yeri inceleme gibi bunun dava açmadan önce olması gerekmiyo müfettiş geldiği zaman benim de orda olmam gerekiyomu.Unutmadan şunu da sorim diyelim ki dava açmadan önce yüzde 40 veya 45 rapor aldım sonra dava açtım bu aldığım rapor dava açtıktan sonra tekrar incelenir mi veya oranı düşermi çünki orda da bir nevi heyete giriyomuşum görüştüğüm avukat bana şöle dedi şimdi rapor almaya kalkma zaten mahkemeye verdiğin zman adli tıp seni inceleyecek ayrıyetten de rapor vercek dedi off çok karışık işler ya :( sen ne kadar para verdin toplam dosya masrafı felan.
Kardeşim şimdi den tşkler sağol verdiğin bilgiler için...

İş akdini fesh ederken sana haber vermeleri gerekmiyor.davayı tedavi sürecin bittikten sonra 10 yıl içinde açabilirsin. Eğer iş kazası olarak geçiyorsa heryerde müfettiş muhakkak rapor tutmuştur bulunduğun ildeki çalışma ve sosyal güvenlik Bakanlığına bir sor derim. Rapora gelince sgk senin % oranını belirleyecek zaten müracaat ettiğinde eğer kontrol muayene vermezler se hakim kabul eder o oranı yok kontrol muayene verirlerse o zaman adlı tıp pa sevkin yapılır.ben avukata para vermiyorum % li anlaştık bütün masrafları o karşılıyor

Yanlış mı anladım acaba yanlış anladıysam düzeltin..Diyelim ki tedavi sürem bitti ve devlet hastanesinde heyete girerek engelili raporu aldım % 50 ve bu raporda sürekli yazıyo sürekli yazarsa adli tıpa sevk gerekmiyomu yani ? Veya İş kazası geçirdiğim için sgk dan mı almam gerekiyo iş kazası raporu hangisinde kontrol yazmazsa adli tıpa göndermiyolar. Birde kardeşim sen demişsin ki tedavin bittikten sonra 10 sene içinde dava açabilrisin ama avukat bana öyle demedi en fazla 1 sene içinde açabilrisin dedi.Şimdiden Tşkrler

kardeşim iş kazalarında kazadan sonra 10 yıl içinde dava açabiliyorsun. rapora gelince sen sgk iş kazası servisine müracaat ettiğnde seni hastaneye kendileri sevk edecek ve bu raporun sürekli diye geçerse mahkeme bunu kabul ediyor benim davada ilk raporumda kontrol olduğu için dava uzadı şimdi kontrol kaldırıldı ve hakim bunu kabul ederek hesaba gönderdi.şimdi hesabı bekliyorum

Üst Alt