Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sağlık gerekçesiyle tazminatımı alıp işten çıkmak istiyorum..?

hayalcyy

Yeni Üye
Konular
3
Reaksiyonlar
1
Merhabalar. Yaklasik 3 yildir ozel bir sirkette engelli kadrosunda calisiyorum.
Sag kol dogustan pleksus hasari %57 raporum var. Raporda agir islerde calitirilamaz. Sosyal yardim, vergi indirimi ,engelli karti gibi ibareler yer aliyor.
Firmada kasa,danisma ve arsivde gorev aliyorum. Asil gorevim Kasiyer. Firma ugras alani Teknoloji urunleri perakendecilik. Dogal olarak utu, kahve makinasi süpurge makinasi v.s...Posetleme paketleme musteriye sunma gibi kolumu zorlayici islere yapmaya maruz kaliyorum.
Eskiden personel cok oldugundan bu gibi posetleme ve pametleme isini baska personel yapmaktaydi. $imdi ben yapmak durumunda kaliyorum. Ve fazla zorlandigimdan zamanla sol kolumda da damar ve kas sikismasi ortaya cikti.
Ekg raporu ek. Var 2 aydir belirli araliklarla rapor almaktayim. Ve tedavimde bir duzelmede yok. Ì$imi yapamaz hale geldim. Cunku sag kolumu kullanamiyorum. Ve sag kolumda da zorlamadan agri ve uyusma hissedilir sekilde artti.
Buna istinaden isyeri calisamaz raporu alip sunmami istedi. Yada istifa etmemi istiyor. $ahsen bende bu isyerinden haklarimi alip call center gibi kolumu yormayacak beni zorlamayacak islerde calismak istiyorum.

Bu yazdiklarima istinaden bir kac merak ettigim yardimci olmanizi istedigim sorularim var.

Soru 1: Yukaridaki anlattiklarim meslek hastigina girer mi?
Soru 2: Tazminatimi alabilmem icin nasil bir yol izlemeliyim ?

Örneğin en az 1 yıl çalışamaz gibi bir rapor alabilirseniz sağlık sorunundan dolayı iş akdinizi tek taraflı fesh etseniz de tazminat hakkınız doğar.

$imdi ben sgk ya basvurdum. Meslek hastaliklari hastanesine sevk etti. Oradan bir sey cikmazsa. is yerime saglik sebeplerimi sa kol engelim ve sag kol damar ve sikisikligi ile ilgili raporumu ekte sunup haklarimi talep etsem tazminatimi alabilir miyim merak ediyorum.

Engelli raporlarda agir ve tehlikeli isler ibaresi var. Lakin bunun açılımı raporlarda tam olarak belirtilmemis. Neye gore agir. Mesela benim sağ kol pleksus hasari omuzdan asagi hareket ve guc, kaldirma kabiliyeti cok kısıtlı. Çogu islerimi sol kol yardimi ile yapiyorum. Şimdi sol kolumda da guc kaybi olustu calisma ortaminda. Bunlarida gectim. Bu agir iş tanımı engelime uymayan iş icin mi yoksa kanunun belirlediği ağır ve tehlikeli is ve is yerlerimi? Örnegin is yerim perakendecilik sektorunde magaza agir ve tehlikeli is tanimina girmiyor ama arsivde koli kaldirma palet tasima yuk indirip kaldirma gibi isler agir islere girmiyor mu? Merak ediyorum...

Sadece engelinizi belirten bir rapor size tazminat hakkı sağlamaz.
Çalışmanızın sağlığınız açısından sakıncalı olduğuna dair rapor olmalı. hayalcyy

Rapor cikarmak icin is yerinden kaseli bir yazi istiyor hastane. Is yeri yaziyida vermek istemiyor. Biz boyle bir yazi veremeyiz diyorlar. Ve hastanede 400 tl masraf cikartiyor. Bende sgk ya gittim meslek hastaligi icin m.h.hastanesine sevketti.

Üst Alt