Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sağlık güvencesi açısından babaya bağlı olmak mı Genel Sağlık Sigortası mı?

ahmet1

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
Merhabalar, ben 25 yaşındayım ve 6 sene önce böbrek nakli olmuştum. Bu sene üniversiteden mezun oldum ( kimya müh.) ve 25 yaşımı da geçtiğimden dolayı sağlık güvencem kesildi. Bildiğiniz üzere ilaçlarım, kontrollerim var. Fakat ne yol izlemem gerektiğini bilemiyorum. Önümde iki seçenek var:

1.özürlülük raporu alarak ömür boyu babam memur olduğu için emekli sandığı ile ona bağlanmak.

2.ya da genel sağlık sigortası yaptırmak.

-Özürlülük raporu ile ilgili olarak da şöyle bir sorum olacak. Ben normal kontenjanından iş yerine başvuru yaptığımda ve kabul gördüğümde özürlülük raporu bana bir engel olarak karşıma çıkar mı?. En büyük sıkıntım bu konuda. Birçok yere gittim sordum ve hepsi farklı diyor. Normal kontenjanından işyerlerine başvuramazsın ya da memur olamazsın gibisinden. Bazıları ise özel şirketlerde ve devlette babamın üzerinden düşüp kendi üzerine sigorta yapılacağını söylüyor. Böbrek Naklinin %70 oranı var ve ben bu raporu alırsam, bu iş bulmada ve kendi mesleğimi yapmakta bana hem özel şirkette de hem de devlette sorun mu çıkartacak, avantaj mı olacak tam olarak açıklarsanız çok sevinirim.

-Forumda gördüğüm sabit başlıkta da 1 sene sürüyor demişsiniz, bu halen 1 sene mi sürüyor?. Eğer böyle ise benim hemen gss için işlemlere başlamam gerekecek.

Forumda bir çok şey okudum fakat tam olarak bilgi edinemedim.Lütfen en kısa zamanda bu sorularıma yanıt arıyorum, şimdiden teşekkürler.

Ahmet, no panic! :)

1- Özel sektörde iş başvurusu yaparken sağlık raporunu beyan etmek zorunda değilsin. İşe girersin, sonra, işine gelirse raporunu beyan edersin, işine gelmezse etmezsin...

2- Kamuda da aynı şekilde. Sakat statüsünde çalışmak için başvuru yapacaksan raporunu beyan edersin, sakatlık dışındaki kadrolarda çalışmak istersen raporunu beyan etmezsin.

Babanın üzerinden varolan sağlık güvencen bitmeden kendin işe girersen, ne ala, kendi sigortanla sağlık güvenceli ol zaten...

18 yaşımı geçtiğim zaman periton dializ masraflarımı özürlü belgesi ile babama(emekli sandığına bağlı) ömür boyu bağlanarak(yıl 2005) karşılamıştık. Fakat şu anda 25 yaşımdayım ve üniversiteyi bitirdikten sonra alacağım bu özürlü belgesi beni gene babama mı bağlayacak, yoksa bu kanun eskide mi kaldı?

böbrek nakli olduğum için de %70 özürlülük raporu ile ilaçlarım tamamen devlete kendi üzerimden bağlanacak mı ?

cevaplarınız için çok teşekkür ederim gerçekten çok yardımcı oldu Bülent Bey.

OturanBoğa;
yani bu dediklerinize bakarsak, özürlü raporlu veya raporsuz devlet veya özelde işe girip çalışabiliyruz öyle mi?
peki diyelim ki kpss ile rapor beyan etmeden normal saglıklı biri gibi atandık, o zaman ilaçlarımızı temin etmede bir sıkıntı yasar mıyız? benm ilaçlar için saglık kurulu raporum var tabii ama babamın sigortası uzerinden fakat p oranında verilen raporu almadım... bu özürlü raporunu alıp almamakta da kararsızım, alırsam saglıklı kadrosundan atanamam, almazsam da sorun yasarmıyım gibi gelgitler yasıyorum...

25 yaşından sonra babanın sağlık güvencesinden yararlanabilmek için maluliyet derecesinde rapor gerekli. Maluliyet cetveli'ne göre " Diyaliz gerektirir böbrek hastalıkları veya böbrek fonksiyonlarının transplantasyona rağmen tekrar bozulması" halinde kişi malul sayılıyor. Yalnız, nakil olanlara p rapor verilmesine rağmen sgk "malul değilsin" diyerek kanun tanımazlık yapıyor. Bu bağlamda nakil olan 25. yaşını aşan çocuklar baba üzerinden sağlık güvenceli olamıyor.
Ama bu konu dava konusu edilebilir bence: http://www.engelliler.biz/forum/eme...lma-oranin-artmasi-ile-malulen-emeklilik.html

25 yaşından sonra ya sigortalı çalışarak kendi sağlık güvencene kavuşman gerek, ya da, çalışamazsan, şurada anlatıldığı gibi sadece genel sağlık sigortası primi ödeyerek sağlık güvencessine kavuşmalısın: http://www.engelliler.biz/forum/sag...ini-bir-yetkili-duysun-lutfen.html#post959978

gul2011, dediğim gibi, KPSS'ye girerken sakatlık beyanı gibi bir şey söz konusu değil. Ne sağlık güvencesi açısından ne de atama açısından bir sorun yaşarsın. Yeter ki atanacağın görevi yapmaya mani bir durumun olmasın.

Bülent bey tüm bilgiler için teşekkür ederim fakat bir soru ile tekrar rahatsız edicem sizi.

Bir kaç iş görüşmesinden sonra iş tanımına göre kendi sağlığımı da tartarak iş verene güven verirsem sağlığımın hiç bir problem olmayacağını anladım. Tabi ki iş verenin sağlıklı birini daha fazla tercih etmesi de su götürmez bir gerçek.

Soruma gelicek olursam, şu anda 2012 yılındaki kpss ye hazırlanıyorum fakat ilanlarda gördüğüm bir sağlık beyanı dikkatimi çekti. Özürlüler için lisans düzeyinde çok az sayıda kadro olması beni şu anda özürlü raporu almaktan uzak tutuyor. Kpss ile normal memurluk kadrolarına başvurarak şansımı denemek istiyorum fakat:

Sağlıkla ilgili olarak görevini devamlı yapmasına engel bir durumu bulunmadığına dair yazılı beyanı

SAĞLIK DURUMU BEYAN FORMU
Adı Soyadı :
T.C. Kimlik Numarası :
Doğum Tarihi :
Doğum Yeri :
Sağlık durumumda .........Müdürlüğündeki görevimi sürekli yapmama engel olabilecek hastalık veya sakatlığımın bulunmadığını beyan ederim. …../.…/20….

Örnekte gösterdiğim gibi bir beyanı imzanlanması gerekiyor.Tabi önce şu kpss den çok iyi bir puan almak lazım ondan sonra atanmak lazım sonra da işe başlamak için belge koşuşturmasına girmek lazım ama bu sağlık beyanı kafamı karıştırdı şu anda.

Burdaki gibi bir belgeyi imzalayan böbrek nakilli bir hasta normal statüden işe başlamış olucak

Sağlık beyanındaki işe engel olabilecek hastalık derken kime göre neye göre? Hastaya göre bir sorun yok ki imzaladı fakat bunun kanunen bir standartları var mı ki ona göre imzalasın?

Ayrıca bunu imzalaması kendi açısından bir engel teşkil etmemesine rağmen yalan beyana mı giriyor?

Ahmet bey,
ben de 12 yıllık böbrek nakilliyim ve yüzde 70 özürlü raporunu daha geçen hafta aldım
aslında ben de sizin gibi düşünüyordum kpssye hazırlanırken ama şimdi kpssye girsem sağlıklı bir kişi gibi rapor beyan etmek gerekiyor yazmış oldugunuz gibi, eee ben değilim sonuçta, özürlü belgem de yoktu, yani iki arada bir deredeydim
ve iş için bu raporu aldım
daha önce konu da açtım
http://www.engelliler.biz/forum/calisma-yasami-oncesi/77798-bobrek-nakilliyim-icin-rapor-almali-miyim-karar-veremiyorum.html

şimdi eğer sağlıklı kadrosundan girerseniz belki sorun çıkabilir neden derseniz, ilaçlar var kullanmamız gereken, bir de normal bir insan gibi efor sarf edemeyiz, çabuk yoruluyoruz, ağır kaldırmamak gerekiyor, fazla kalabalık ortamlara girmemek gerekiyor vs...
bir de ileride emeklilikte size getirisi de var, daha az çalışıp daha kolay emekli olmak gibi

bir de bu raporu almış olmak, bizi kpssye girmekten alıkoymuyor
tabii tercih sizin...

babanızın sağlık güvencesinden yararlanamazsınız erkekseniz bu hak sadece ruhsal hastalıklardan dolayı başkalarının bakımı olmaksızın hayatına devam edemez raporu ile kullanabilirsiniz diğer rahatsızlıklarda babanızın sağlık güvencesinden yararlanamazsınız

Hiç dert etmeyin, umursamayın o beyanı... Atanacağınız görevi yapmaya mani bir durum yoksa, önünüz açık...

Kendi atamam dönemim zamanında bende panik etmiş engelim dolayısı ile atamam iptal olurmu diye korkular yaşamıştım 2008 senesinde ve atama sürecim hiç kafamda büyüttüğüm gibi olmadı evraklarımı hazırladım ve atandığım kuruma teslim ettim. Sağlık raporu alırken atandığım kadroyu yapabileceğime dair bir rapor aldım ve şu an hala aynı görevimde çalışıyorum. tercihi yaparken kendi durumunuzu kendiniz bilirsiniz ben efor sarf eden bir kadroyu seçseydim o işi yapamazdım engelim dolayısı ile ve kurumda sorun cıkarabilirdi diye düşünüyorum... Bilgisayar mezunu olarak bilgisayar kadrolarını seçtim ve sorun yaşamadım. Umarım sizde bu süreci atlatırsınız... Şimdiden başarılar...

Üst Alt