Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sağlık güvencesi açısından gelir testi sonucu ne çıkar?

Konular
9
Reaksiyonlar
0
Merhaba arkadaşlar evde 6 kişiyiz gelir testi yaptık G1 çıktı ancak gelirimiz sadece evde bakım ve 2022 aylık alıyorum onun dışın da bir gelirimiz yok bir de ikinci el bir araba var artık onun etkisi var mı bilmiyorum itiraz etmelimiyim

Muratkanireş aracın rayic/kasko degerinin 120'de biri de dahil ediliyor hesaba. lakin yine de g1 için geliriniz yüksek değil. hanede 6 kişi kalıyormuşsunuz. gss gelir hesabında hane değil aile esaslı hesaplama yapılır. ailede kişi başına düşen aylık gelir 592,50 TL üstünde ise g0 çıkarsınız g1 değil. o yüzden sana yardımcı olabilmem açısından şu sorumu cevapla:
hanede kaldığın kişilerin akrabalık derecelerini söyle lütfen. aileden sayılmayan kişiler var mı bakayım. evli çocuklar gelir hesabına dahil edilmez mesela.

Kalem hanım ben hem 2022 hem de evde bakım alıyorum babam Bağkur emeklisi benden ayrı adreste oturuyor babamın sağlık güvencesinden yaranabilirmiyim rapor oranım yüz de 90 özel hastahaneden tedavi olmam gerekiyor bu yüzden geçmek istiyorum

Muratkanireş babanın sağlık güvencesinden yararlanabilmen için 2022 aylığının kesilmesi gerek. 2022 aylığı kesilmeden 60/c 3 GSS'dan (yeşil kart/primini devlet öder) çıkman mümkün değil.
60/c 3 GSS'dan çıkmadan da babanın sağlık güvencesine geçemezsin.

Muratkanireş babanın sağlık güvencesinden yararlanmak için hem 2022 aylığını kestirmen gerekiyor (yukarıda anlattım sebebini) hem de malul olduğuna dair rapor alman gerekiyor (maluliyet tespitin daha önceden yapılmamışsa, malul olduğna dair bir raporun yoksa).

25 yaş üstü isen ve okumuyorsan, babanın sağlık güvencesinden yararlanmak için sgk sevkiyle maluliyet tespitinin yapılması gerekiyor. eger maluliyet cetveli'ne göre malul durumda isen ve bunu raporla belgelersen (SGK sevkiyle bir yetkili hastanede), babanın sağlık güvencesinden yararlanırsın. bu işlem için önce babanın sgk'ya gidip sağlık güvencesinden yararlanman için başvurması lazım. SGK da seni bir hastaneye sevk edecektir. hastaneden alınan rapor SGK sağlık kurulu tarafından hakkında malul oldugun yönünde karar çıkarsa, babanın sağlık güvencesinden yararlandırılacaksın. malul sayılmazsan babanın sağlık güvencesinden yararlandırmazlar.

Üst Alt