Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sağlık güvencesi açısından GSS 60/g-1'den 60/c1'e geçiş yaparlar mı?

rigobert36

Üye
Konular
8
Reaksiyonlar
0
Ben genel sağlık sigortası 60/g-1 kapsamında ve prim orcundan dolayı sosyal haklardan yararlanamayan kalp yetmezliği hastasıyım.çalışamaz durumdayım.%100 engelli raporum var ve doktorlarım kalp nakli için sıraya girmemi söylediler.hastanelere gittiğimde hep ücretle muayene oluyorum.sistemde ücretli hasta olarak görünüyorum.sgkya başvuru yapsam 60/c-1 kapsamına alınırmıyım?acilen yardım ederseniz sevinirim.

bunun için sydv lerden gelir testi yaptırıyorsunuz 60 g1 olduğunuza göre demekki yaptırmışsınız eğer 6 ay süre geçmiş ise yeniden yaptırabilirsiniz bu konuda sgk geçiş falan yapmaz tamamen sydv nin gelir testine göre kademeniz belirlenir
rigobert36

%100 engelli ve kalp nakli adayı olmam
durumu etkiler mi?

rigobert36
Sizin 60 g sisteminde faydalanmaniz 60c sistemine geçmek için engel değildir. Bunun için bağlı olduğunuz sosyal yardımlaşma ve dayanışma dernegi ne başvuru yapıp gelir testi yaptırmanız ve gelir kriterleriniz uygunsa 2022 aylığına başvuru yapmanız ve 2022 ayliginizin onaylanması durumunda otomatik olarak 60c GSS sistemine ücretsiz geçmeniz sağlanır.

rigobert36,
60 /g kapsamında GSS tesciliniz varmış. bu durumda 2022 engelli aylığı baglanmaz size. ayrıca vakıf aracılıgıyla yapılan sosyal yardımlardan da yararlanamazsınız. onun haricinde sorun olmaz.

60/g 1 iken 60/c 1 kapsamına geçmeniz için ailede kişi başına düşen aylık gelirin 424,50 TL altında olması gerekir. eger ailede gelir durumunuz bu şekilde sınırın altına düşmüşse vakfa gidip GSS gelir testinin yenilenmesini isteyebilirsiniz. ama ailede kişi başına düşen aylık geliriniz halen 424,50 TL üstündeyse 60/c 1 GSS kapsamına geçmeniz mümkün değil.

peki benim sağlık hizmetlerinden yararlanmam için hiçbir çıkar yol yok mu?60/g kapsamında hiçbir primi ödemedim.prim borcum 1800 küsür lira ve açıkçası ödeyecek gücüm yok.hastalığımda kronik ve nakil ameliyatına kadar yolu var bu işin.bana çıkar bir yol gösterin.evden mi ayrılayım?

rigobert36

en baştan başlayalım o halde. vakfa gidip GSS gelir testi yaptırmış mıydınız?
hanede kaç kişi kalıyorsunuz ve kalanlar kimler?
hanede kalan herkesin akrabalık derecelerini de yazarak aylık gelirlerini yazınız. babam sigortalı çalışıyor, şu kadar alıyor; kardeşim şu kadar vs diyerek yazın yani. GSS gelir testi aile esaslı yapıldıgı için akrabalık dereceleriyle bilmem önemli.
e-devlet şifreniz var mı? varsa SPAS sorgulama yapmanızı isteyeceğim.

evet gelir testi yaptırmıştım.Gelir testi sonucu şu:
23/01/2012 11516579386 Ersin ARAS G1 (Asgari ücretin 1/3'ü - asgari ücrete kadar) KAĞIZMAN Şahindere Mahallesi Hükümet Konağı Binası Kat : 2 04743516737

hanede 4 kişi kalıyoruz.babam ve kardeşim çalışıyor.ikisi de asgari ücret alıyor.

spas sorgulama sonucu:
60/g sigortalısı olarak Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından resen tescil işleminiz yapılmıştır. Yakınlarınızdan sağlık hak sahipliğiniz yoksa gelir testi işleminiz için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurmanız gerekmektedir.

SPAS sorgulama sonucuna göre GSS gelir testi yaptırmadığınız anlaşılıyor. tekrar soruyorum, siz kaymakamlıkta bulunan vakfa gidip gelir testi yaptırdınız mı?

ayrıca maluliyet derecesinde hastalıgınız var mı? eger malul sayılırsanız babanızın saglık güvencesinden yararlanma imkanınız var. maluliyet cetveli'ne bakıp inceler misiniz?

asgari ücret dediniz her ikisi toplam ne kadar alıyor?

valla SPAS sorgulama sonucuna göre SGK resen 60/g 1 yapmış sizi. gelir testi yaptırdıgınız gözükmüyor. müstehaklık kısmında ne yazıyor peki? SPAS sorgulama yaparken bugünkü tarihi yazdınız di mi?

2400 gibi

sadece yazdıklarım var.başka bişey yazmıyor.bugünün tarihini yazabileceğim bir yer yok.direkt bu yazı karşıma çıkıyor

bu durumda 60/g1 çıkıyorsunuz. aylık 50,94 TL prim ödeme durumundasınız.
bu konuda yapabilecek bir şey yok. ancak başka haneye taşınırsanız ve ailede kişi başına düşen aylık gelir 424,50 Tl altında olursa 60/c1 olursunuz ki bu da eski yeşil kart gibidir ve primi devlet tarafından ödenir. 60/c1 olunca devlet hastanelerinden yararlanırsınız, sevksiz özel hastane ve üniversite hastanelerinden yararlanamazınız.
babanızın sigortası varmış. maluliyet derecesinde hastalıgınız varsa babanızın sağlık güvencesinden yararlanma imkanınız var. bunun için sgl müdürlüğüne gidip babanızın sağlık güvencesinden yararlanmak istediğinizi söyleyin. hastaneye sevkinizi yaparlar. sevksiz olmaz.
eger merkez sağlık kurulu malul oldugunuz yönde karar verirse babanızın sağlık güvencesinden yararlanabilirsiniz.
aksi takdirde prim ödeyerek GSS'lı olmaktan başka seçenek yok. primi de yüksek değil aslında. ayda 50,94 tl.

sorgulamayı şuradan yaptınız değil mİ? https://www.turkiye.gov.tr/spas-mustahaklik-sorgulama
önceden spas sorgulama için SGK sitesi kullanılıyordu oradan işleyişi biliordum ama e-devlete geçince artık bilemiorum.

peki ilaç alabiliyor musunuz eczaneden saglık güvencenizle?

birikmiş prim borcum var.şimdiye kadar hiç ödemedim.peki 60/g kapsamında üniversite hastanelerinden yararlanılabiliyor mu?

evet, yararlanabilirsiniz 60/g ile.

olmazsa g/1 kapsamında devam edeyim.hastalığımla ilgili tedavi olacağım hastanelerin çoğu üniversite zaten

bence de. o yüzden zaten 60/c1 konusunda bilgi verdim. 60/c 1 eski bildiğimiz yeşil kart gibidir ve dezavantajları çok.
60/g 1 daha iyi. ayda ödeyeceğiniz prim de yuksek değil hem. 50,94 Tl ödenebilecek bi miktar.

aylık prim ücretinin fazlalığına lafım yok.sadece prim borcumun fazla olması beni düşündürüyor.

kardeşim bu borcu bi şekilde ödeyip sağlıktan faydalanman lazım 60c1 senin işini görmez bu şekil olduğu bence daha iyi hem senin biran önce kontrol ve muayenelere başlaman gerekir

Üst Alt