Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sakat hayvanlara acil yardım timi

Meryem

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
Sakat hayvanlara acil yardım timi

Evlerini ve hayatlarını hayvanlarla paylaşan hayvan dostları, onların iyi günü gibi kötü gününde de yanında olunması gerektiği mesajını veriyor; insanlarla, aynı dünyayı paylaştığımız hayvanlar arasında iyi bir köprü oluşturuyorlar. Hayvanlara karşı işlenen suçların bir adım ötede insana yöneldiğini düşünüyorlar. Müjde Coşkun ve Yasemin Yönet, hayvan sevgisinin somut sonuçlarını da kimliğinde barındıran yalnızca iki isim...

Onlar, sokakta buldukları yaralı ve hasta köpekleri evlerine götürüp iyileştiriyor. Hayvan dostu Müjde Coşkun ve Yasemin Yönet, bu şekilde iki köpeğe yeni bir hayat vermiş. Sırtından saçmalarla vurulan Kahraman, bir ay yoğun bakımda kaldıktan sonra ancak iyileşebilmiş. Bir köpeğin saldırısına uğrayan Şiva ise, 1,5 yıldır felçli. Köpeğini ayaklarının açılması için havuzda ve küvette yüzdüren Yasemin Hanım, yürüyebilmesi için de bir tekerlekli sandalye yaptırmış.

CNR’de yapılan PETSHOW 2005 fuarına katılan hayvanseverler, hem bu alandaki hizmetler, beslenme, sağlık ve bakım ürünlerinden haberdar olurken, hem de ilginç hikayelere tanıklık ettiler. 80 firmanın katıldığı fuarda, etkinlik boyunca ziyaretçilerin ilgisini çeken Kahraman ve Şiva’nın da, kendilerine ait öyküleri bulunuyor. Kahraman’ı ensesinden vurulduktan sonra Polonezköy-Beykoz yolu üzerinde kanlar içinde bulan Müjde Coşkun, onu bir ay boyunca klinikte tedavi ettirmiş. Olayı, “Bulduğumuzda ense kısmı omurilik kemiğine kadar parçalanmıştı. Orada ellerinde tüfekli insanlar vardı. Bize ‘domuz kesti’ dediler. Hava kararıyordu, o anda panikten ne olduğunu anlayamadık.” sözleriyle anlatan Hayvanları Yaşat Vakfı kurucusu Müjde Coşkun, ensesinden çıkan saçmalardan Kahraman’ın vurulduğunu anlamış. Tedavisinden sonra Beykoz Savcılığı’na suç duyurusunda bulunan Coşkun, girişiminden bir sonuç alamamış. Kahraman’ı cadde ortasında kanlar içinde bulduğunda kendisini çok kötü hissettiğini anlatan Coşkun, “Bunu yapanın bir insan olduğunu bildiğim için insanlığımdan utandım. Bunun bir adım ilerisi insanlığa yapılacak olan suçlardır. Bu insanlar potansiyel suçludur.” diyor.

Kahraman’a isminin verilmesi de, bir mutabakat üzerine olmuş. İzleyenler, internet üzerinden fotoğrafları yayınlanan köpeğin, hayatta kalma mücadelesinde bir kahraman olduğunu düşündükleri için ona bu ismi uygun görmüş. Kahraman şimdi, ihracat ve pazarlama işiyle uğraşan Müjde Coşkun’un evinde 6 köpekle birlikte yaşıyor. Coşkun’un, ofisinde de 16 köpeği bulunuyor. 23 köpeği olduğu için onlara isim bulmakta zorlanan Müjde Hanım, edindiği köpeklerin sokak köpeği, bakıma ve yardıma muhtaç olmalarına dikkat ediyor.

Kahraman’la benzer bir kaderi paylaşan Şiva da, bundan 1,5 yıl önce bir kurt köpeğinin saldırısına uğramış ve ölümden dönmüş. Onu daha önce sokaktan alarak bakan Yasemin Yönet, Şiva’nın başından geçenleri, “Her tarafı parçalandı, ölmek üzereydi. Mucize köpek diyorum ona. Hem hastanelere hem de veterinerlere götürdüm, hepsi belden aşağısı tutmayacak dedi. 1,5 yıldır da iyileştirmek için uğraşıyorum. Allah’tan ümit kesilmez...” sözleriyle anlatıyor. İyileşmesi için Şiva’ya can yeleği giydirip yazın havuzda, kışın küvette yüzdüren Yönet, yaşadığı olaylardan sonra köpeğinin mutlu olduğunu ve psikolojisinin bozulmadığını düşünüyor. “İlk baştan itibaren hiç yanında ağlamadım, üzülmedim. Saldırıya uğradığında şoka girmişti, kanlar içindeydi. Kucağıma alıp konuştum, sakinleştirdim. Şimdi çok iyi, oyunlar oynuyor, koşuyor; ama hareketleri kısıtlı.” diyen Yasemin Yönet, arka ayakları felçli olduğu için köpeğine Amerika’dan bir yürüteç getirtmiş. Kazadan 3 ay sonra yürüteci gelen Şiva, takılır takılmaz, arka ayaklarını hareket ettiremese de yürümeye ve oynamaya başlamış. Yasemin Hanım yürüteci ve kelebek kostümü ile dikkatleri üzerine çeken Şiva’yı fuara getirme sebebini ise şöyle anlatıyor: “Anlatmak istediğim, böyle bir durumda bir köpeğin de hayatını idame ettirebileceği ve mutlu olabileceğidir. Çünkü en ufak bir sorun olduğunda uyutma yoluna gidiyorlar, bakamayız diyorlar. Başına ne gelirse gelsin onların yanında olmalıyız.”

Şiva ile birlikte 6 köpeği olan Yasemin Yönet, vaktini hayvanlar için harcıyor, onların beslenmesi, tedavileri ve iyileşmesi için uğraşıyor.

10.04.2005
EMİNE DOLMACI

KAYNAK Zaman Gazetesi/Turkuaz

Üst Alt