Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sakatlık oranının artması iş göremezlik geliri almayı sağlar mı?

Mr.No

Aktif Üye
Konular
7
Reaksiyonlar
1
Selam,
Çocukluk çağında sakat kalan biri insanım. İşe başlarken vergi dairesine verilen ve kabul edilen oranım şu: %40 iş gücü kaybı.

Aradan 10 yıl geçtiğinde tesadüfen; paso için %60 oranında sakatlığım belgelenmesi gerekiyordu. Dr hayatta vermez kanı ile muayene olmayı denedim. %64 oranında rapor verdi. Gerçi rapor isteme işlemi esnasında; süreci vergi dairesinden başlattım.
Yani ilk durak vergi dairesi oradan hastane; hastane sağolsun fazladan ek rapor aldım. İşyerimdekiler 2 dereceden sakatlığımı onayladı.

Sorum şu: Sakatlık oranım arttı. Acaba diyorum işgücü kaybı tazminatı konusunda hakkım doğar mı?

Kimse cevaplamıyor:

Demekki bildiklerimiz yok:

Ancak Öğrendiğim şu: meslek hastalığı yada iş kazası olmadıkça bu tür haklardan faydalanamıyoruz.

Bu öğrendiklerim Yanlış ise birisi düzeltsin.

aynen doğru senin maaş alman için bu farktan dolayı meslek hastalığı veya iş kazası sonrası artmış olması vede bunun müfettişlerce tescili gerekiyor bunun artmasındaki tek faydası seninn sigorta ve çalışma yılında düşmesidir..

Evet, doğru. Sürekli iş göremezlik geliri almanın şartı, iş kazası veya meslek hastalığı sonucu %10 ve üzerinde işgücü kaybı oluşmasıdır...

Üst Alt