Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Salgın sebebiyle engelliler hangi alanda ne gibi sorunlar yaşıyor?

hozgul

Üye
Konular
129
Reaksiyonlar
110
Değerli Arkadaşlar,

Malumunuz epeyce sınırlı olan yaşamlarımıza bir de salgın girdi. Salgın sebebiyle engelliler birçok hizmeti alamaz hale geldi. Her ne kadar bazı düzenlemeler yapılmışsa da alanda sorunlar yaşandığına dair bilgiler geliyor. Bu bağlamda yaşadığınız sorunları bu sayfada paylaşabiliriz. Bunları toplayıp sorunlarımızı duyurmak için kullanabiliriz.

1- Sağlık alanında yaşanan sorunlar
Örneğin sadece hastanelerde alınması gereken rutin sağlık hizmetlerini alamamak

2- Rehabilitasyon hizmetleri
Örneğin fizik tedavi hastanelerine gidememek

3- Rapor sorunları
Örneğin yenilenmesi/alınması gereken raporların alınamamasıyla emekli aylığının kesilmesi

4- Çalışma hayatı
Örneğin özel sektörde çalışan engellilerin idari izinli sayılmaması

[SIZE=4]Güncelleme[/SIZE]

Aşağıdaki bilgi notu güncellenmeye devam edecektir

Yeni Korona Virüs’ün (Covid-19) Engelliler Bakımından Durumu Hakkında Bilgi Notu

Olağan zamanlarda dahi engelli kişiler temel hak ve özgürlüklerden yararlanamamakta, içerisinde yaşamsal öneme haiz hizmetlere ulaşmakta zorlanmaktadır. Ayrımcılık, dışlanma ve toplumdan izolasyon neredeyse her gün karşılaşılan olgular arasında yer almaktadır.

Öte yandan engelli bireyler, engelli olmayanlara göre sosyoekonomik açıdan nüfusun en dezavantajlı kesimlerinden birini oluşturmaktadır.
Yukarıda sayılan bu tespitler hem uluslararası yayımlarda (örneğin Dünya Sağlık Örgütü’nün Dünya Engellilik Raporu'nda) hem devletin araştırmaları ve yayımlarında hem de alanda çalışan sivil toplum kuruluşlarınca doğrulanmaktadır.

Olağan zamanlarda hâl böyle iken risk durumları ve insani açıdan acil durumlarda engellilerin durum ve şartlardan çok daha fazla etkilenecek olması açıktır. Nitekim beynelmilel sözleşmeler (örneğin Birleşmiş Milletler Engelli Kişilerin Haklarına Dair Sözleşme) söz konusu durumlara işaret etmekte ve olağan dışı hallerin yaşama hakkı ile yakından bağlantılı olduğunu ifade etmektedir.

Her şeyden önce risk durumları ve insani açıdan acil durumlarda engellilerin korunması ve güvenliklerinin sağlanmasını ile bu yönde "etkili tedbirler alınması" hükumetlerin yükümlülükleri arasındadır.

Bununla beraber, Türkiye’de hangi engellilik hali ile kimin nerede yaşadığı bilgisi veri olarak devletin elinde bulunmamaktadır. Dolayısıyla devletin hangi koşullarda kimler bakımından ne gibi tedbirler alacağı bilinmemektedir.

Öte yandan olağanüstü hallerde, devletin dezavantajlı kişilere nasıl hizmet sağlayacağına ilişkin somut bir eylem planı da bulunmamaktadır.

Bu bağlamda tüm dünyada ve Türkiye’de etkili olan Yeni Korona Virüs’ün (Covid-19) engelliler, kronik hastalığı olan kişiler ve yaşlılar bakımından nüfusun diğer kesimlerine göre daha büyük risk altında olduğu bir gerçektir. Söz konusu kesimin "sadece kendilerini ikametlerinde tutması" bu riskleri bertaraf etmeye yeterli değildir.

Türkiye genelinde ve elimize ulaşan sorunlara ilişkin bazı satır başlarına ait bilgileri aşağıda bulabilirsiniz:

1- Kapalı kurumlarda kalan dezavantajlı kesimlerin durumu bilinmemekte, kamuoyuna yeterli bilgi aktarılmamaktadır,

2- Kapalı kurumların izlenmesi ve gözlemlenmesi konusunda STK'lara ve konuya taraf kesimlere izin verilmemektedir,

3- Dezavantajlı kesimlerin yeterli gıda ihtiyaçları sistematik şekilde karşılanamamaktadır. Söz konusu destekler iyilik ve yardımseverlik kapsamında değerlendirilmektedir,

4- Resmi veya özel kurum ve kuruluşlarda işlemleri olanlar hizmetlere erişememektedir. Bilgi sistemleri üzerinden sağlanan hizmetler hem yetersizdir hem de herkesin ulaşımı söz konusu değildir,

5- Sağlık sistemine ulaşmakta da önemli sorunlar görülmektedir:
a) Rutin alınması gereken tedaviler aksamaktadır ve bu da başka hastalıkların ortaya çıkmasına neden olmaktadır,
b) Yoğun bakıma ihtiyacı olan hastaların, kapasite arttırmak ve hastanede risk ortamının yükselmesi mazeret gösterilerek taburcu edildiği sıklıkla görülmektedir,
c) Her ne kadar raporlu ilaçlar için hastaneye veya doktora gitmeden ilaçların alınması sağlanmışsa da yeşil reçeteli ilaçlar bu kapsamın dışında kalmıştır,
d) SMA hastalarının alması gereken yükleme dozlarını veren merkezlerden sekizinin hasta kabul etmemesi tedavi olanakları ortadan kaldırmıştır,
e) Sadece hastanelerde alınması gereken rutin sağlık hizmetlerinin alınamaz hale geldiği görülmektedir,
f) Rehabilitasyon hizmetleri alınamamaktadır,
g) Çeşitli nedenlerle yenilenmesi/alınması gereken sağlık kurulu raporların alınamamasıyla; emekli aylığının kesilmesi, engelli aylıklarının kesilmesi veya bağlanamaması söz konusudur,

6- Çalışma yaşamında yer alan sorunlar ise şöyledir:
a) Her ne kadar devlet bünyesinde çalışan kesimlere idari izin verilmişse de benzer bir izin özel sektörde çalışan engellilere verilmemiştir,
b) İlk işten çıkarılma ihtimali olanlar yine engellilerdir,
c) SGK sistemine dahil olmayanların ve gündelikçi olarak çalışanların tüm gelirleri kesilmiştir.

7- Eğitim sisteminde:
a) EBA sisteminde kullanılan dil işitme engelliler bakımından anlaşılamazdır,
b) EBA sisteminde işaret dili ile tercüme bulunmamaktadır,
c) EBA sistemi görme engelliler bakımından eğitimler erişilebilir değildir,
d) İnternete erişimi olanlar ile olmayanlar arasında eğitim kalitesinde önemli farklar oluşmaya başlamıştır,
e) Özel eğitim hizmetleri tamamıyla durmuştur ve bir alternatif de geliştirilmemiştir.

8- Halka, Covid-19 kapsamında yapılan bilgilendirmeler her engel grubu bakımından erişilebilir değildir. Örneğin işitme engelliler ve öğrenme güçlüğü çekenler bakımından hazırlanmış bilgi notları bulunmamaktadır.

9- Karantinaya veya tedavi altına alınacak ebeveynlerin bakmakla yükümlü olduğu bireylerin durumu hakkında bilgi bulunmamaktadır.

10- Evde kalmak, salgından korunmak için önemli olsa da bazı engellilik halleri bakımından çeşitli sorunlara yol açmaktadır. Örneğin (okula gitmek, dışarı çıkmak vb. her gün yapılan) kendi tekrarlarını tamamlayamayan otizmliler, zihinsel engelliler evde büyük sorunlar yaşamaktadır.

Bazı psikiyatrı ilaçları raporlu olduğu hâlde aile hekimi kesinlikle yazamıyor hastaneye mecbur gitmek zorunda kalıyoruz insanlar hastaneye gitmekten korkuyor tüm raporlu ilaçları aile hekimleri yazabilmeli

1 . madde en çok muzdarip olduğum konu oluyor . 2 hastaneden muayene iptalleri nedeniyle geri döndüm .

Diş protez işlemlerim vardı onu da ertelemek zorunda kaldım

Anadolu Unıversitesinden ders kitaplarımın gönderilmesi ertelendi .

Tapu Kadastro ve noter de işlemlerim vardı ertelemek zorunda kaldık .

Özel bir işim vardı görüşmem gerçekleşecekti maalesef onu da erteledik .

Haftalık düzenli kuaför işim oluyordu ondan da oldum .

Marketler de yiyecek tedarik konuları aksadığından aradığım her ürünü bulamıyorum

Esnafın işleri bozulduğundan geçen aydan nakit alacağım kaldı . Hatırlatmak da ayıp olur zaten işi bozuk .

Evde kuruyemiş , meşrubat ve kahve tüketimim çoğaldı .

Bankada işlerim var tek tek müşteri aldıklarından kuyruğa girmek istemiyorum

Depresyondaydım iyice çoğaldı :)

Sokağa çıkma yasağı gelse hastaneye gidip nasıl ilaç yazdırcam onu merak ediyorum

Koronadan dolayı raporlu ilaçlar hastaneye gitmeden eczaneden aliniyo

Abdillah benim ilaçlar psikiyatri iğnesi aile hekimine ve eczaneye sordum aile hekimi yazamıyor aile hekimi kendi ağzıyla söyledi her raporlu ilacı yazamıyoruz diye söyledi zaten söylediğine doğru cıktı

Organ nakli hastasıyım dolayısiyla sokağa çıkmam bile yasak devlet memuruyum idari izinliyim ama çok sıkılıyorum evde basım ağrıyor artık kiloluyum zaten dahada kilo alacağım evde şimdilik hastane konusunda sıkıntım yok 3 aydan daha fazla ilaç stoğum var belki çok daha fazla onun dışında bir sıkıntı yok bekliyoruz umarım su virüs derhal biter dünyada

İşim yok, bugün dışarı çıkıp akülü sandalyemle 5 saat dolaşacam ,1 haftadır evdeyim yeter ama

Kbb randevu aldıydım şehir hastanesi hekimin işi varmış iptalmiş😁zaten annemde tepemde bırakmıyo biyere

Obez olmam yakın

tb2nhf
Eczaneden alcan artık

Raporlu ilacı

Raporun bittiyse vakti

Dene verir eczane belki

Hastane gitmezsin

Süresi 1 Mart 2020 tarihinden sonra biten ilaç raporlarıyla tekrar yazdırmaya gerek olmadan eczaneden alınabilir.
1 Marttan önce yazılan raporlarla eczaneden ilaç alamıyoruz.
Bu sekilde bile yeşil reçeteli ilaç raporlariyla ilgili net bir açıklama yok.

Pluvia ben hem sağlık ocağından hem eczaneden sordum psikiyatri uzmanından başkası yazamıyormuş igneyi

kahveye gidemiyoruz çay ocağına kafeye gidemiyoruz arkadaşlarımızla eşimizle dostumuzla sohbet edemiyoz .. :( :( :(

bu gidişle ekstradan obez de olacağız...

Bende anlatim bari herkez yazmış...

1: Sağlık bakanlığı personeli olduğumdan idari izinliyim.. Dışarı çıkamadığım için haliyle evdeyim. Gerçi sıkılmıyorum çünkü yapacak işlerim çok hatta zaman yetmiyor diyebilirim bunu avantaj a çevirdim
2: Halletmem gereken önemli bir işim vardı onu ertelemek zorunda kaldım..
3: Ben asla olmam diyordum ama Şişko olcağım galiba.
4: Sokağa çıkabilirisnin dendiği ilk gün hadimdir akşama kadar gezeceğim ve bu hapis hayatının acısını çıkartacağım..

Şimdilik yazacaklarım bunlar ilaçlarım raporlu olduğu için alabiliyorum o konuda sıkıntı yaşamadım henüz.

Arkadaşlar ilginiz için teşekkür ederim. Lütfen yaşadığınız zorlukları paylaşmaya devam edin. Bunları toplayıp kısa bir bilgi notu haline getirmeye çalışacağım

ben eczane teknisyenim çalıştım şimdi ara verdim çallışmıyorum raporlu olanlar kronik hastalıkları bi kutu olarak doktora çıkmadan eczaneden alabilirsin günü dolduysa eczaneye gidip alabilirsin

Merhaba hakan bey o kadar net ifadelerle anlatmış ve kaleme almışsınız ki bana sadece sizi tebrik ederek teşekkür etmek kalıyor.söz konusu hastalıklar nedeni ile hastaneye gitmeyi bırakın yıllardır üstümüzde olan nefes darlığını bile şikayet edemiyoruz.çünkü garantina sürecinde yanınızda kimse olmadığı gibi kendi işini göremeyen arkadaşlarımın durumunu düşünemiyorum.
Sistem sizi 14 gün yalnızlığa itiyor ancak nasıl yapacağınızı sormuyor.bize sadece aman dikat et demekten başka çare kalmıyor.emeğine sağlık

Hocam bu süreçte Anksiyete ve Depresyon tedavisi görüyordum. Hayatımı sonlandırma fikri gelip gidiyor. Eşim olmasaydı çoktan gerçekleştirmiştim. Şuan tek dayanağım Eşim ve köpeğim. Yazı için tebrik ve teşekkür ederim.

engelli ve yaşlılara hastanede muayenede öncelik veriliyor deniyor ama engelli olarak birçok kere öncelik bana tanınmadı
dile getirdiğimde hep aynı cevap "herkes hasta"

Üst Alt