Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sanrı mı görüyorum yoksa halüsinasyon mu?

Konular
7
Reaksiyonlar
21
Ben uyku halinde cin mıdır şeytan mıdır nedir benim yanıma geliyor ben onu boğmaya çalışıyorum ama göremiyorum tabi sadece hissediyorum boğmaya çalıştığım an uyanıyorum veya Allahu Ekber dediğim de dua filan okuduğum o esnada uyanıyorum buna ne dersiniz sanrı mı yoksa halüsinasyon mu?

Uyandığında olayın gerçek olmadığını anlayabiliyorsan, saçma sapan kötü bir kabus olarak farkında olabiliyorsan, çok önemli olmayabilir. Bilinçaltındaki korkular kabusu tetikliyordur. İlaçlarını düzenli kullanmak önemli. Doktorunla bu durumu konuşup ilaç ayarlaması yapmak da gerekebilir.
Hafif, yumuşak içerikli (Sait Faik vb.) öyküler okuyarak uykuya dalmayı deneyebilirsin.

İkiside değil kardeşim. Kabus görüyorsun. Çok sağlıklısın.

Dediğin şeyleri uyanıkken geçiriyor ve şikayet etmiyorsan. İşte o zaman hastasın demektir.

Hastalığında şikayetçi olmuyorsun. Garipşeyler görüp bunlara inanıyorsun. Hatta o rüyadaki gibi şeyleri başkalarınada kanıtlamaya çalışıyorsun.

Çevredekiler senin kendinden geçtiğini anlayıp hastaneye götürüyorlar

Bir ağırlık basma, kımıldayamama oluyorsa yani karabasan durumu varsa, halk cin şeytan bastırdı der, tıp beynin uyanması kasların uyanamamadı der. Böyle bu durum varsa da sıkıntı yok herkesde olabilir.

Doktor bir ilaç yazar mı? Psikiyatri gidicem daha gidemedim şu sigorta yüzünden ödeyip gidicem hocam.

@xdedahii,
Karabasana benzer hocam uyanık uyku arası gibi onun boynunu tutup boguyorum onu. Ya da onu bulmaya çalışıyorum bulunca ya kolunu ısırıyorum ya da tuttuğum herhangi bir yerini. Bir ara şehir dışına çıkıp kafa dagıtmak istediğimde otelde gece yatarken cadı gibi biri geldi uyku arasında görmüyorum tabi ama hissediyorum sadece bağırarak üstüme koştu dualar edip uyandım aniden. Fakat haklısınız tamamen sabah öğlen uyanıkken bir sanrı halüsinasyon görmüyorum ama uyuduğum gece vakti uyku uyanık halindeyken oluyor bu. Doktora henüz gitmedim ama gideceğim mutlaka. Gittiğimde doktor sizce kabus deyip geçer mi yoksa ilaç yazar mı?

@mejnun,
Fakat hocam benim ki biraz enteresan hareketlenme var bende kımıldama var yani. Mesela uyku uyanık halindeyken onu yanımda hissediyorum onu bulmaya çalışıyorum vücudunu boynunu filan bulduğumda hemen boğmaya çalışıyorum onu boğdugum an uyanıyorum dua ettigim anda uyanıyorum karabasan türü birşey ama daha değişiği onu görmüyorum ama hissediyorum mesela saldırgan gibi onun bir tarafını filan bulup onu ısırmaya çalışıyorum geçen gün kolunu ısırdığım an uyanıyorum. Doktora gideceğim mutlaka ama doktor ne ilaç yazar sizce? Yazar mı yoksa kabus diyip geçer mi?

@mejnun,

Peki hocam benim sorunum ilaç yazılacak türden mi? Yoksa doktor kabustur o diyip konuyu kapatacak mı? Eğer kabustur diyip konuyu kapatırsa benim için kötü olur.

@Hayataisyan ne oldugunda uyurken anlattıgınız gibi oluyorsunuz? Ona dikkat edin üzülünce vb. Durumlarda mı oluyor? Birde yine ya olursa vb düşünüyorsanız onun için de oluyor olabilir. Kendinizi iyi gözlemleyin

Dua okuyabilirsiniz nefes egzersizleri meditasyon yapabilirsiniz. Uyumadan tv de izledikleriniden etkilenebilirsiniz.

@Hayataisyan,

Neden ilaç yazılmasını istiyorsunuz? Telkinlerle kurtulacaksınız belki. Kendi kendinize de telkin verebilirsiniz. Koruyucu ayetleri falan okuyun.

Günlük hayatınızı olumsuz etkileyen bir durum yoksa ki yok gibi görünüyor . Uykularınızda karşılaştığınız bir durum gibi daha çok . Neden ilaç kullanasınız ki . Gerçeklikle bağı kopmuş düşünceleriniz olmadığı durumlarda kullanacağınız ilaçlar ilk zamanlarda ağır uykular yapar daha çok rüya görmenize neden olur kafanız algınız bulanır ve kilo yapar. Doğru ilacı bulana kadar deneme tahtasına dönersiniz . İlaç mucize birsey değil ki . Siz kafanızı başka birsey ile meşgul edin bence . Dil öğrenimi falan gibi . Youtube dan . Rüyalarınız da belki o konuya evrilir kurtulursunuz . Bunu sürekli düşünmek de uykuda kabus görmenize neden olur . Kafanızı başka birseye takın .

@Kirlielmasim,

Önceden şık şık oluyordu şimdilerde olmuyor yatmadan önce muhakkak nas Felak filan okuyorum onunda faydası var gibi. Fakat ben psikiyatri'ye anlatacağım durumu bakalım doktor ne diyecek ona göre hareket ederiz sizin gibi o da derse hocaya git filan gideriz tanıdık var.

@Hayataisyan ne oldugunda uyurken anlattıgınız gibi oluyorsunuz? Ona dikkat edin üzülünce vb. Durumlarda mı oluyor? Birde yine ya olursa vb düşünüyorsanız onun için de oluyor olabilir. Kendinizi iyi gözlemleyin

Dua okuyabilirsiniz nefes egzersizleri meditasyon yapabilirsiniz. Uyumadan tv de izledikleriniden etkilenebilirsiniz.
Evet genelde sinirli üzgün kafaya takarken geliyor ve şuan gelecek bence diye düşünürkende geliyor gece. Bunu psikiyatri doktoruna söyleyeceğim bu durumu bakalım o ne diyecek. Dua okuyorum nas Felak biraz hafifledi gibi yani şık gelirdi önceden şimdi artık fazla şık gelmiyor.

@Hayataisyan,

Neden ilaç yazılmasını istiyorsunuz? Telkinlerle kurtulacaksınız belki. Kendi kendinize de telkin verebilirsiniz. Koruyucu ayetleri falan okuyun.
İlaçla çözüm muhakkak vardır diye düşündüğüm için. Dua ediyorum yatmadan önce önceden daha şık oluyordu şimdi daha az olmaya başladı. Fakat psikiyatri doktoru ne diyecek bakalım.

Son düzenleme:
@serotonin,
Kafaya çok şey takıyorum belkide bu yüzden ilaç benim için her zaman çözümdür algısı dönüyor beynimde. Dua okuyorum yatmadan önce önceden daha şık oluyordu şimdi azaldı. Dediğinizide yapacağım.

@Hayataisyan,

dua okuduğun, daha doğrusu dini inanışların nedeniyle dini içerikte kabuslar görüyorsun. Başka bir şeye odaklanarak uyumayı denemelisin.

@Hayataisyan psikiyatri ilaç verir. Gittiginizde psikiyatri ilaç verir psikolog sıkıntılarınızı nasıl çözüm bulacagınız konusunda konuşur. Kararınızı siz verin. Geçmiş olsun

Eger psikologa gidebilirseniz deneyin

Doktora gidin; doktor ne söylerse onu uygulayın. Durumun inancınızla da ilgsi olduğu için konuyla ilgili dini tavsiyelerde şöyle; Yattığınız yer temiz olsun, yatakta birşey yeme içme, yiyecek kırıntıları olmasın, üstün başın yatağın temiz olsun. cenabet uyuma, abdet aldığın yere işeme, yatmadan önce abdest al euzü besmele çekerek sağ tarafın üzerine sağ avucunu sağ yanağının altına koyarak kıbleye karşı yat, yatmadan önce iki rekat namaz kıl dua et. Bedensiz varlıklar pis yerleri ve pis şeylere sever; temizliğe dikkat et.

Yastığınıza lavanta falan koyun. Yattığınız yer önce size huzur versin. Konuyu bu açılardan da değerlendirin.

Bilinçdışındakiler bilinç düzeyine çıkıyor. Bilinç altı temizleniyor. Doğan Cüceloğlu bilinçaltı diyenlere de çok kızardı. Bilincin altı üstü yoktur. Bilinç altı sokaktaki adamın ağzına yakışır, bilinçdışı vardır demişti bir makalesinde rahmetli.

Makaleyi 2012 de okumuştum 2008 de yazılmış. Doğan cüceloğlu da değil Haşmet Babaoğlu söylemiş. Yanlış bilgi verdiğim için özür dilerim aklımda yanlış kalmış.

Son düzenleme:
@osmangazi,
Çok güzel konuşuyorsunuz ağzınıza sağlık direk şuan ilk işim acilen psikiyatri ile görüşmek sigorta filan baya yoğun meşgul iş ödeyip açılmasını bekleyecegim sigortanin bakalım psikiyatri doktoru ne diyecek bu duruma yada bir hocaya danışıp dua filan muskayla birşeyle kurtulucam.

Yok yok hocam siz konuşun sizin konuşmanız hoşuma gitti eksik olmayın insanlık hali unutuyoruz bazen yada hatırlayamıyoruz bazen.

Bilinçönceside değilmiş"bilinçaltı" yerine "bilinçdışı" olacakmış doğru kavram.

Halüsinasyon gördüğünüzde veya gaipten ses duydugunuzda korktuğunuz an oldu mu? Ve gördüğünüz en garip ve tuhaf veya bu halüsinasyon ya dediğiniz an oldu mu? Yoksa alıştınız mı artık?

8 aydır remisyondayım. Tamamen sağlıklı bir birey gibiyim. İlaçlarımı düzgün kullanıyorum. Yan etki olarak birkaç bişiler var başkada bir sıkıntım yok

Herhangi birşey görüp duymuyorum

Daha bugün duydum uykulu haldeydim gözlerim acıktı emir veren sesler biraz korktum ama sonradan kesildi

Ben yalnız kalınca geliyor sesler, duyunca nabzım yükseliyor panik geçiriyorum. Sadece sessiz yerlerde duyuyorum.

@xdedahii,
Allah şifa versin ne güzel ben kendim iyileşmiş kadar sevindim hocam inanın ilaçlarınızı lütfen aksatmayin en önemlisi bu.

@tb2nhf,
Yani biraz halüsinasyon korkutuyor öyle mi hocam ay Allah şifa versin Allah kimseye yaşatmasın zor hocam sürekli korku halinde olmak bende uykudayken hipnogojik halüsinasyon görüyorum korkutuyor beni de. :(

Dedidğim gibi ilaçlara bir yıl sabretmek gerekiyor. Nerdeyse 5-6 ay önce yan etkiler yüzünden ilçaları bırakacaktım.
sonra devam ettim. İlaç dozu düştü. Düştükçe hafifledim. Bu arada atakta geçti. Şimdi stabilim ama bir yılımı aldı.
Hapa geçmek istemiyorum. Çünkü hapta iken bilişsel olarak daha çok etki ediyor. İğnenin düşük dozu bilişsel yeteneklerimi kısıtlamıyor.
Bu sizin için önemli ise haptan iğnenin düşük dozuna geçip vucudunuzu alıştırın

Üst Alt