Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Şehirlerarası otobüs bileti engellilere yüzde kaç indirim uygulanıyor?

Zaralı58

Üye
Konular
16
Reaksiyonlar
4
Merhaba arkadaşlar şehirler arası otobüs bileti engeliye yüzde kaç indirim uygulanıyor ben baktım yüzde 40 indim yapmazlarsa ne yapabilirim kıymetli bilgileriniz için çok tşkler.

Otobüslerde engelli indirimi kısıtlıdır.20 kişiye 1 kişi 20 den yukarısı için 2 kişi indirim uygulanır.

Kamil koç 2 gün önce %10 yaptı
Dönüşte Isparta petrol ise %12.5 yaptı. Lanet olası hükümetimiz çıkardığı her yasa ile şirketlerin halkı dolandirmasina izin verdiği için şirketler her türlü cakalligi yapabiliyor. Bildiğiniz gibi sabit fiyat yok artık otobüslerde. 1 saat önce 100 lira olan bilet 1 saat sonra fiyatı yukselebiliyor uçaklarda ki gibi. Yasada demişler ki tavan fiyat üzerinden indirim yapılmaktadır. Gişe deki memur sana 100 TL diyor sana. İş indirime gelince bilet fiyatı ekranda 200 TL'ye geliyor. Sonra da indirim yaptık ayağına seni yolluyorlar. 3 hafta önce cimere yazdım. Konu ile ilgili araştırma yapıp size geri döneceğiz yazdılar. 3 hafta oldu hala ses soluk yok. 2 gün önce yazdım. Hatta cevap yazan memurdan da şikayetçi olduğumu belirttim ses soluk yok. En son NOW TV ye ulaşıp bu durumu haber yaptırmak istiyorum artik

240 tl satılan bilet bana engelli kartımı gösterdiğimde 165 tl ye satıldı

Efe tur firmasına engelli olarak kaydım istediğim zaman indirimli bilet alabiliyorum internetten yüzde 30 kadar bir İndirim yapiyor firma

Arkadaşlar otobüs firmalarında puan sistemi vardır.surekli aynı firmayla giderseniz yeri gelir puanınız çok yükselir hiç ücret ödemeden bilet alırsınız .onun icindirki kendinize bir firma belirleyin

Pamukkale yüzde 30 indirim yaptı hemde telle rezervasyon yaptım gidiş dönüş güzel indirim oldu..

Sadece %25 diye biliyorum indirim kullanmadım. Nasıl firma seçip kaydolunur bilmiyorum.

İndirim yapıldığını söyleyen arkadaşlar. İndirim yapılmadan önce kaç para olduğunu sorup ardından engelli indirimi yapılmasını istiyorum diye mi sordu? Yoksa hemen engelli kartını verip bilet mi sordu?

@m.okanoyun,
Elbette kardeşim direk atılınır mı hem firmadan hemde netten fiyatları kontrol ederek indirimi yaptırdım firmanın telde müşteri hizmetlerinden hallettim hatta..

@MuTanG,
Hangi firmaydi? Isparta petrol ve kamil koç a önce fiyat sordum. Ardından engelli kartımı verdim. Sonra müşteri hizmetlerini aradım tavan fiyat üzerinden yaptıklarını söylediler. Bakamayan bakanlık da araştıracağız dediler ses soluk yok. Böyle bir hükümete sahipken kim kime geçirirse hesabı yaşıyoruz işte

@m.okanoyun,

Pamukkale turizm 1400 tl lik bile 900 tlye indirdi direk online satın aldım..

Dediğin olay firma değğil direk çalışanın haysiyetsizliği daha önce başıma geldi cimerden şikayette bulundum hepsi eşekler gibi özür dileyip bilet paramı komple iade etmişlerdi.

@undefined,
Pamukkale seyahat firmasına helal olsun. Isparta petrol ve kamil koçun müşteri hizmetlerini de aradım. Cimerede yazdım sonuç yok malesef

31.05.2024 tarihinden itibaren emekliler için şehirlerarası otobüs biletleri %20 indirimli olacak.

Kara Yolu Taşıma mevzuatına göre, en az % 40 oranında engelli olduğunu belgeleyen yolcular için bilet ücreti, Ulaştırma Bakanlığı tarafından düzenlenen ücret tarifesi üzerinden % 30 indirimli olarak uygulanmaktadır.

firmalardan online olarak bilet almaya çalışıyorum ama fiyatta indirim olmuyor arkadaşlar. Sizde nasıl oluyor indirim. Engelli durumumuzu girecek bir yer mi var online sistemde ben göremedim. Online olarak nasıl alacaz engelli otobüs biletini yardımcı olabilir misiniz

@wqxwqx2009,
Direk bankolardan otogardan ya da şehir içi terminallerden de alabilirsin online de indirim yok..

@HakanEs26,
burada birkaç arkadaş internetten indirimli aldığını yazmış nasıl aldıklarını merak ettim

Iktidar engelli emekli maasina zam yapmadan ozel sektor olan tasimaciliga indirim emri vermis😊
Yuzde 20 bile olsa ozel sektor icin kolay vazgecilecek meblag degilken uygulamada hir cikaran cok olur

Engelli kart var ama Emekli kartı yok emekli olanı nasıl bilecek firma kişi nasıl kanıtlayacak

@soneman,
E-devlet sisteminde Emekli olduğunuzu göstermeniz yeterli olacak. Tc numaranız ile karşılaştırma yapmaları yeterlidir.
Sizlere tavsiyem bilet almadan önce emekli olduğunuzu söylemeyin. Bilet fiyatını öğrendikten sonra söylemeniz yeter.

@soneman,

İnternetten almadan önce müşteri hizmetleri yetkilisini arayın ve WhatsApp numarası isteyin. WhatsApp üzerinden emekli olduğunuzu gösteren resim atmanız yeterlidir.

Bir otobüs şirketi yüzde 10 indirim yapıyoruz soyledi

Şehirler arası otobüs yolculuğu yapacak %40 ve üzeri engelliler için tüm şehirler arası otobüs yolculuğu hizmeti veren şirketler tarafından Karayolları Taşıma Yönetmeliği'ne göre normal bilet fiyatları üzerinden %30 indirim yapılmaktadır.

Hakkınızı bilin. Bilet almadan önce orijinal fiyata internet üzerinden bakın. Ve bilet fiyatını sorun sonra engelli olduğunuzu engelli indirimi uygulanması gerektiğini söyleyin. Bunu kendiniz hemen hesaplayın. Cep telefonu hesap makinası kullanabilirsiniz. Engelli kontenjanımız dolu vs derse engelli olan vatandaşın ad soyadını sorun engelli kimlik belgesini görün ve otobüse binip binmediğini kontrol edin. Tabi burada abartıyorum ama o kadar aç gözlülerki engellilere verilen bu hakkı kullandırmamak için herşeyi yapıyorlar. Ters bir durumda zabıta ve polisi aramaktan çekinmeyin. İller arası otobüslerde genelde 40+ koltuk sayısı vardır. yani bir otobüste en fazla 2 engelli olabilir.

Şehir içi : Belediye otobüslerinden %40 ve üzeri engel oranına sahip olanlar ücretsiz, "Ağır engelli'' ibareli raporu olanlara kendisi ile birlikte olan bir refakatçi de ücretsiz yararlanır.

Şehirler Arası Otobüslerde İndirim: Bilindiği üzere, Karayolları Taşıma Yönetmeliğinde ücretsiz ulaşım hakkı düzenlendiğinde, engelli yolcu için %50 olan indirim hakkı daha sonra %30’a çekilmiş, en son değişiklik 25.05.2018 tarihinde yapılmıştır. Buna göre şehirlerarası ulaşımda engelli indirimi; otobüs firmaları, en az %40 oranında engelli olduğunu belgeleyen kişilere; 20 koltuğa kadar olan taşıtlar için 1 kişiye, 20 koltuktan fazla koltuğa sahip taşıtlar için ise en fazla 2 kişiye, geçerli ücret tarifesi üzerinden bilet ücretinde %40 indirim uygular. Ancak, aynı taşıtla taşınacak engelli yolcu sayısının 20 koltuğa kadar olan taşıtlarda 1’den fazla, 20 koltuktan fazla koltuğa sahip taşıtlarda ise 2’den fazla olması halinde, her fazla engelli yolcu için, geçerli ücret tarifesi üzerinden bilet ücretinde %30 indirim uygulanır. Bu fıkraya uymayan yetki belgesi sahiplerine 5 uyarma verilir.

Bu indirim sadece engelli kişinin kendisinedir. Ağır engelli olanlar için, refakatçi indirimi yoktur. Engelli indirimi yapmayan ya da engelli indirimini sınırlı sayıda engellilere yapan otobüs firmaları hakkında tutanak tutturup Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına CİMER üzerinden bildirebilirsiniz.

Üst Alt