Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Serbest olarak doğal gaz ve sıhhi tesisat işi yaparken iş kazası geçirdim..?

Konular
19
Reaksiyonlar
0
slm

benim üztüme inşaatta çalışırken 1.5 tonluk bir beton düşmesi sonucu omurilik zedelenmesiyim. 2011 de kaza geçirdim

malulen emekli oldum tarımdan 400 tl maaşım var eşimde bakım aylığı 700 tl alıyor iş kazası olması için sikordan olması gerekiyor diyolar bana bir mütahittim getirdi kaza yaptığım işi ev saibini tanımıyom sağdece ankaradan gelmiş samsunda ev almış komutanmış davacı da olmadım 1 kere bile geçmiş olsuna dai gelmedi
sizce davacı olsam sıkortadan emekli olurmuyum
kendi işimdi çalışanlarımın yaşıda 16 18 di serbes doğalgaz ve sıhhi tesisatı yapıyodum çalışanlarımda benim yanımda gündelik iş oldum mu geliyolardı davacı olursam benim ve çalışanlarıma bir sıkıntı olur mu herhangi bir ceza alır mıyız

bana yazacağınız cevaba şimdiden tşkr ederim :confused: Bülent bey bizi sağlıkta aydınlattığınız içinde çok teşekkür ederim cennetlik adamsınız :)

Burada serbest olarak iş yapan, yani işveren olan sizsiniz. Dolayısıyla iş kazası bildirimi yapmak da sizin sorumluluğunuzdaydı. Hal böyleyken kimden tazminat alabilirsiniz, bilemiyorum. Olsa olsa yanınızda çalışanlar sizden tazminat talep edebilir.

Sürekli iş göremezlik geliri için sgk'Ya başvurmaya dair... Evet, bence başvuru yapmanız lazım. İş hukuku konusunda uzman bir avukata da danışın derim. Ama benim ilgim, sürekli iş göremezlik geliri alabileceğinizi söylüyor...

Bülent by ben tazminat istemiyorum davacı olmak istememin sebebi iş kazasından yararlanmak yani tarım ödüyordum kaza geçirdiğimde davacı olursan iş kazasından emekli olursun 400tl deyil 1500tl 2000tl maaşın olur diyorlar iş kazasından emekli olamazsam davacı olmuyacam amacım iş kazasından maaş almak ilgilendiğin içinde ayriyetten tşkr ederim

Nasıl bulursunuz bilmiyorum ama, bence iyi bir avukatla görüşün bu detayları.

slm arkadaşlar geçmiş olsun hepinize

ben 04 nisan 2011 de üzerime 1.5 tonluk beton düştü. omurilik felçiyim t3 t4 seviyesinden.
kaza anında bağkur ödüyodum tarım yani malülen emekli oldum. maaşım tam 400 tl.

kazada iş kazasına sokulmadım zaten ben 2 ay bitgisel hayatta kaldım babam uğraştı emeklilik işlerine işini yapyığım sahısla beni mütaitim tanıştırdı bir iş vardedi gittim tadılatını yaparken beton altında kaldım demek istediğim bu iş kazası deyilmi :(
şimdi malülen emekli maasım as iş kazası olsaydı 1500 2000 alırdın diyolar davacı olmadım davacı olsam beni iş kazasına sokarlarmı her hangi bir tehlikem varmı bilmiyorum yağmurdan kacarken doluya tutulmayım elimdeki emeklilikte giderse diye korkuyom evli 1 kız 1 oğlum var kız 7 oğlum 6 yaşında ek gelir işte yapamıyom seviyem yüksekte denge yok kazılmamda çok annıycanız akülü sandalyemin vidasını bile sıkamıyom üstündeyken evde baba evi babam köye gitti evi bana bıraktıydı saolsun annemde sol taraftan felç kalınca köyü kapatıp yanıma geldi bana cık diyemiyor kiraya gitçek ev küçük çünkü bunuda ben kabullenemiyom maasım yüksek olsa hıç korkmaz giderdim işkazasına soksam maasım yükselirmi çok sordayım 700 tl de eşim alıyor bana baktığı için inanın market tüp elektırık su telefonlar internet derken bişey kalmıyor zaten akülü arabayıda istambul omurilik felçliler derneği verdi 1 yıl evde hapıs kaldım dışarıya cıksam yollar rampa eşim itekliyemiyodu ALLAH razı olsun dernekten ve baası yapan sanatcımız epru gündeşten şuanda evede asönsör yaptırdı dayılarım odaya kadar cıkıyom asönsörle odadan eşim yatağa atıyor beni sıkıntım kalmadı çok şükür gezme ve eve cıkma yönünden RABBİM tüm hasta kardeşlerime tert verip derman aratmasın ben bu kaza başıma geldikten beri hiç isyan etmedim YARADANIM böyle yaşamamı nasıp etti beterin beteri var derim ve o yönden hiç üzülmem halime şükrolsun ellerim tutuyor ayaksıs heryere gidebiliyoz elsis hiç olmaz el bençe daha önemli ayaklardan
yazacanız cevaba şimdiden tşkr

Davut bey, size en yakın Sosyal Güvenlik kurumunun iş kazası servisine başvurun, durumu anlatın. Onlar size bilgi verir.

Ayrıca iş hukukundan anlayan iyi bir avukata danışabilirsiniz.

Geçirdiğiniz kazayı iş yerinde geçirdiğiniz belgelemeniz gerekecektir şahitleriniz varsa iş kazası kapsamına girebilir.

slm arkadaşlar iş kazası geçirmiştim yukarda yazdığım gibi iş kazası geçirmeme rağmen bağkurdan 400 tl malülen emekli olduydum şimdi iş kazasına geçtim sgkya gittim bülent bey şu anda maaşım 1.185 tl alıyom şükürler olsun toplu parada 28.587tl verceklermiş ayın 22sinde rabbim olamayanlarada yardim etsin lakin eski maasım yani maalülen aldığım 400 tl kesilirmi bilmiyom kesilsede önemli deyil amacım iş kazasından emekli olmaktı onuda oldum şükür paylasıyım dedim

davut demirtaş kazanızı iş kazası olarak ispatlamışsınız ve geriye yönelik toplu para verecekler size fakat daha öncealdığınız tarımdan emekliliği sizde faiziyle geri alacaklar bence üzerinden yıllar geçip faizin üstüne faiz binmesini engelleyin bir müraacat edin

beni aydınlattığınız için tşkr ederim bi soruyum salı günü sskya bakıyım eyer alçaklarsa alçaklar zaten genede kurtarmaya çalışçam ama giden gider közümde bile deyil bakım aylığı kesilmezse iyi oda kesilirmiki bi adamgibi baştan aşşa zormakk lazım salı ola hayrola :)

ok salı günü bi soruyum onu çök kötü olur o parayı alırlarsa benden :(

çok tşk ederim okan01 beni aydınlattığın için onu bi soruym salı günü saol çok kötü olurya o parayı alırlarsa :(

slm arkadaşlar ben emekli olup 31 bin tl aldım toplu para daire almayı ve araba almayı düşünüyom bankalar engellilere sıfır faizle kıredi veriyo dıyolar veriyomu siz daha iyi bilirsınız eyer vermiyosa sade araba alçam engellilere böyle ev araba almada faizi as olan hangi bankalarvar vaiz alıyolarsa en as alan bankadan almak ister herkes yazacanız cevaba sımdıden tşkr bu arada okan by ssg ya sordum tarımdan olan maasım kesilirmi diye verdikleri parayı alırlarmı diye öyle bişeyyok olursa tarım maasın kesilir verilen o paraları almayız dedi hele 1 2 ay bi geçsin ak koyun kara koyun belli olur bende senin gibi düşünüyom keserler diyede verdiklerini almazlardiyom ama bakacaz artık kader :(

slm arkadaslar iş kazasından emekli olduydum malülen emekli maasını keserler dedilerdi ayın 28 sınde 400 tl aldım bağkura gıttım ben iş kazasından emeklı oldum hala malülen emekli maası yatıyor bana sonra ceza valan gelirmi dedim cezada gelmez maasında kesılmez dedi ordaki sorumlu sonra ceza keserlerse vay halime napıyım kimlere gidiym kimle konuşmam gerekiyo yardımlarınızı beklıyom :(

Slm arkadaslar dediginiz gibi oldu iskazasindan emekli oldum malulen emekli maasimdan 415 tl olan maasim 200 tl oldu tam kesmediler ama bu zamana kadar aldigim vasla parayi benden iskazasindan kestiler 4.500 tl poc cikardilar medikalciye uzun ayakkabi yazdirdiydim 2,100 tl medikalcinin parasina el koymus devlet medikalci simdi parayi istiyo bu devlet bizi medikalciyla papas edecegine maasimdan niye kesmiyo ben simdi adami nasil odeyecem engelliyi zorduruma sokuyolar bu sekilde neyse dediginiz gibi maasimin 215 tlsi kesildi

Davut sana % kaç oran verildi? Yukarıda yazdığın 0 faiz le kredi diye bir şey yok engelliler için. Hangi bankada uygun faiz var dersen enuygun.com dan bakıp kendine uygun olanı seçebilirsin

Medikal ödemesi ile aldığınız gelir ya da aylığın hiç bir ilgisi yok ki. Medikalci başka bir şey demiş olmasın?

Benim adıma yatan parayı kestiler 2.100 tl medikalciya vercektim medikalci beni aradi senin borcun varmiydi dedi bende yok dedim gittik ssg ya gorevli sana 415 tl olan maasin 200 tl olmus buzamana kadar aldigin vasla parayi geri aliyolar dedi e medikal parasida yatinca adina ssg elkoydu 4.500tl toplam borcun vardedi 800tlde 2 ay malulen maasimi cekemediydim bankaya dedim maasimi cekemiyom diye yatmis olsa cekerdin dediler 2 ayda oyle alamadim toplam 2.100 medikalcidan kesti 800 benim maastan 3 ayda bankaya gittim para cekmeye 215 tl verdi bundan sonra maasim buymus iskazasi 1.120 tl aldigimdan benim maasim eve vazla geliyomus 4 nufus oldugundan sanirim raporumda özurlu oranim %97

iş kazası

Selamun aleykum

ben 2011de gecirmis oldugum is kazasi sonucu t3 t4 seviyesinden sandalyeye bagli olarak felc kaldim
is yerim yoktu serbes olarak calisan biriydim insaatin sahibi bana dava acmis is kazasi maasi baglndiydi 1200 tl aliyodum
is kazasi tavasinida karsi taraf kazandi bugun

benim ogrdnmek istedigim davayi kaybettim ama is kazasi maasim kesilirmi ve bu zamana kadar verdikleri maasi devlet benden faiziyle geri alirmi

yazacaginiz cevaba simdiden tesekkur ederim arkadaslar

Selamun aleykum arkadaşlarım abilerim

ben 2011de gecirmiştim iş kazası bildiğiniz gibi ama kaza gecirdigim yerin sahibi bana dava acmis mahkemelik olduk vebenim calistigim yer isyeri adamda isveren sayilmadi %60 kusuru olan ev sahibi yargidan gelen kararla % 100 beni kusurlu buldu
ben is kazasi maasi aliyodum kesilecekmi kople
birde bu zamana kadar verdikleri maasi geri alirlarmi malulen ayligim 300 tlnin altinda is kazasi kesilirse malul yukselirmi yukselirse nekadar olur

kaza yaptigim yerde isveren ben gozuktum kararla hicbi hakta talep edemedim ustune birde sgk 9bin kusur bana skortasiz isci calistirmaktan ceza yazdi yaptigimiz kazaylada kalmadik birde borclu ciktik
%97 raporum var bu kazayaptigim evden yani yarbaydan hicbi tazminat veya agir englli kaldigim icin hicbi para alamazmiyim 2 cocuk 4 caniz sgknin bana verdigi cezalari kapatacak kadarda alsam yeter vereceginiz cevaba simdiden tesekkur ederim

Búlent bey işyeri sahibi ne sgk cok ceza yazmı davut demirtaş benim iscim degildir davut demirtasin isyeri bu isyerine calistirdigi arabasi ve 4 tane elemani var davut demirtas benim iscim deyil diye arabamin isyefinin resmini cekmis acmis davayi araba benim uzerime isyeri mehmet karasoydiye brinin uzerine isyerinin adi demirtaşlar benim soy ismim ama hicbu kurumda kşede vergi vs kayitli biseyim yok sagdece arabam vardi baska biyerde biseyim yokken isveren ben oldum ve ceza yedim 22-12-2015 de

iş kazası maaşım kesildi 192 binde sgk verdiği parayı geri istiyor

Merabalar arkadaslar ben 2011 de is kazası geçirdim ama kaza günü sgk yoktu serbest çalışan bireydim bi evin tadiladını yapmak icin annaştım ve evin sahibinin işine ertesi gün başladım kaza gecirip %97memeden aşşağı felc kaldım kazadan 2 yıl sonra sgk dan iş kazası diye maaşa baglandım

sgk benim kaza yaptığım evin sahibinden aliptami beni emekli etti bilmiyorum evin sahibi davut benim işcim deyildir kendisi işverendir ben isveren deyilim diye dava acıyor ve kazaniyorda 2021 tarihinde sgk dan 192 bin tl ceza geldi ve iş kazası maaşım kesildi şuanda esimin bakim aylığı ve mslul maaşı 750 tl ile geciniyorum bu 192 bin tl cezaya ihtiraz edebiliyozmu af gibi bişey olurmu nereye başvurmak gerekli oluyorsada 2006 12 gün 2007 25 gün gibi değişik yyerlerden gundelikli sgk gözüküyor e devletten baktığimda ama kaza anında bisey yok kaza yaptiğin yerin sahibi 3 gun göstermis kaza gununde diger gundelik sgk dan tekrar emekli olamıyormuyuz illa kaza gunündemi sgk olması lazım

normalde ben 2006 dan 2011 kaza gununekadar cifci bagkuru oduyordum bu konuda tecrübeli kardeslerden yardım istiyorum şimdi malül aylığim yükselecekmiş ama 4de birini sgk kesecekmiş borc bitenekadar bu borc bitermi evli iki cocuğum var okul cağlarında diğer sgk gozuken yerden tekrar bağlanırsin diyorlar ben tekrardan baska yerlerden gorünen özel sgk dan baglanirmıyım bağlanmazsamda benim is kazası iptal oldummu çifci bagkuru maasım nekadar olur simdiden teşekkür ederim

davutdemirtas1
Geçmiş olsun anladığım kadarı ile gündelik işler için ev işleri yapıyorsunuz,Siz kaza geçirdiginiz dönem SGK sevk alıp iş kazasına baglı büyük itimalle hem sürekli iş görememezlik hemde malulen emekli olmuşunuz daha sonra SGK mu bu kazaya baglı olarak rücü davasına gitmiş kaza geçirdiğiniz ev sahibinden rücu etmeye çalışmış ev sahibi de ben işveren degilim demiş ve kaza baglı kusurum yok demiştir.Dava açmış ve kazanmış söylüyorsunuz büyük itmalle siz bu davaya hiç gitmediniz ki kazanmış.

Aslın da siz ne kadar işveren olsanız da sonucta bir iş kazası olmuş sorumluluk herkesde ayrıca gündelik ev işleri yapıyorsanız sigortayı ev sahibi yapması gerek ve iş yapılacak yerlerde sorumludur.Ama tam olarak belertmemişiniz ne iş yaptığınızı

Size önerim SGK itiraz edip tekrar dan dava açmak eger gündelik ev işleri yapıyorsanız sorumlulugun ev sahibinde olacagını beyan edip.
Diger bir konuya gelirsek % 97 oranında ferc oldugunuzu yazmısınız ve aldıgınız maaş iptal olmuş bu durum da ise 1.800 gün prim günüz var ise tekrardan SGK müracaat edip malullen emeklilige müracaat etmeniz olacak %60 ve üzerinde iş kaybınız çıkar 10 yıllık sigortalılık ve 1.800 prim gün sartı ile emekli olma durumunuz vardır.

demiş ve kaza baglı kusurum yok demiştir.Dava açmış ve kazanmış söylüyorsunuz büyük itmalle siz bu davaya hiç gitmediniz ki kazanmış.

Bilmediğimizden dediginiz gibi oldu heralde ben yoğun bakimda 2 ay kaldım çiktim fizik vs derken kendime gelmem konusmam 8 ayı geçti eve ifadeye polisler geldiginde davacı deyilim dedim keske ogün davacı olaydım buralara belki gelmezdi adamda merhamet denen bisey yokmus bir kerebile olsun bi bakıyım ne durumda deyip ne aradı ne geldi bi mahkemede gördüm bu xceza icinde hangi avukata danıştiysam kime kağıdı wasap yoluyla yolladıysam ödiycen diyo bende bilmiyom ne yapcağımı artık bekliyoruz 😟

Malül maaşım 4a iş kazası kesilmeden önce 750 aliyordum şimdi 4a kesilince 4b malul maasım 1500 oldu ve bundan geri ödenek 4de birini kesiliyo %97 raporum varken neden bukadar az maaşa bağlandım annamadım 1800 günden bağkurdan emekli oldum şimdi 4a dan habire geriye dönük cezalar geliyor 192 bin 6.879 ikramiyeler vs vs bu hastane masraflarıda gelecekmi bilmiyorum rücü dediğiniz ney bana mahkemeye her cağrılmaya gittim ben işveren benim gözüktüğümden kesilmiş maaş ustalik belgem vardı sıhhi tesisat doğalgaz üzerine yargitaydanda geldi %100kusur bana buldu benim tek hatam kaza gününde davaci olmamam 2011 de kazayı gecirdim 2013 de mahkeme kağıtları gelmeye başladı tekrardan bağlanabilirmiyim veya ceza af veya sildirebilirmiyiz cimerede yazdım ama ödemek mecburundasiniz denildi 1100 tl bagkur maaşıyla eşimin aldığı bakım maaşı geciniyoruz 11 yaş 13 yaş bir kizim bir oglum var bizim medikal malzemelerimizde çok pahalı keşke ölseydim o kazadada ailemi bukadar mağdur etmeseydim

davutdemirtas1
Öncelikle konuya nasıl başlayım evet Magdur olmuş bir kaza geçilmişin bu da daha önce bir iş kazasıdır diye görürüp sana kanun da belirlenmiş hak olarak iş kazasına bağlı sürekli iş görememezlik maaşı bağlandı buraya kadar bir sıkıntı yok amaaa
Kıyametin koptugu yer ve ince detayın olduğu konu ise SGK mu iş kazasına baglı durumlar maaş bağlarken iş kazası denetim raporun düzenleyip kusur oranları verir ve bu kusur oranları üzerinden kaza ile ilgili 2. Ve 3.sahışlar da kusur var ise onlara sana bağladığı maaşın ilk peşin degeri (PSD) altında kazada kusuru bulanlardan rucü yoluna gider.

Demek ki sende de bu durum oldugu için SGK kazadan dolayı ev sahibine PSD almak için rucü etme yoluna gitmiş bunu ödememek için ev sahibi seni ve SGK dava etmiş ve davayı kazanmış tüm kusur sana verirmiş.Ayrıca burada ki ince detay senin bir işveren olmadıgını SgK giriş ve prim yatırılmadığı kaza tarihinde bagımsız olarak kendi iraden ile işveren veya çalışan olarak kabul görmedigin için SGK bunu bir iş kazası olmadığını ve sana baglanan tüm ödemelerin geri almak için rücu etme yoluna gidip ödenen maaşları faizi ile geri işteme yoluna gitmiştir.

Evet kaza olmuş bu bir gercek ama daha önce iş kazası oldugu kabul edilen ve sonradan kusurlu görüren kişi tarafından dava edilip kusuru olmadıgı anlaşıldığından bu duruma düşmüş olabilirsiniz.

Zaten kazadan kaynaklı %97 maluliyet yaşadığınız için SGK size 2 maaş baglamış birincisi iş kazasına bağlı sürekli iş görememezlik maaşı digeri de maluliyet maaşı emeklisi ilk dönemler olmazsı gereken daha sonra dava yolu ile sizin iş kazası olmadıgı kabul gördügü için işter istememez sürekli iş görememezlik maaşı kesilir ve maluliyet maaşı ödemeye devam ediliyor yanlış birsey yok.

Aslında buradan güzel bir ders çıkartmak gerekiyor sigortalı çalışmagın ne kadar önemli oldugunu işveren olarak da hem işçiyi hemde kendimizi güvence altına almak için tüm yasal işlemleri dogru yaparak kendimizi ailemizi ve işçilerimizi güvende tutmak için kaçak göçek işler ile daha fazla para kazanmak uğruna sigorta girişlerini yapmamak veya kendimizi sigortalamamak bagkur lu yapmamak vergi levhası çıkartmamak gibi durumlardan kacınmak gerekiyor

Senin durumun inan cok zor maluliyet yasamış engelli kalmış bir de üzerine borclanmışşın ama kanun yasa bunları emri diyor.Tekrar dan büyük geçmiş olsun insallah dedigin gibi bir af veya SGK tarafından iş kazası kabulü görüp borçların silinir kardeşim

İnşallah nede güzel ifade etmişsiniz zamanınıza elinize sağlık ALLAH RAZI olsun sahmet oldu ben şimdi sağdece 1800 günden cifci bağkuru emeklisiyim kazada cifci bağkuru odüyordum 2007 den ama ağır engellide 1500 maaş alıyor normal cifci bağkuru vatandaşta aynı maaşı alıyor burası yanlış bi uygulama deyilmi ben çalışamıyorum normal cifci emeklisi çalışabiliyor 1500 aynı alıyoruz

Üst Alt