Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Serebral Palsi olanların ehliyet çilesi..?

Faruk33

Üye
Konular
32
Reaksiyonlar
11
2016 yılında değişen yeni sürücü yönetmeliği AB uyum çerçevesinde ona göre düzenlendi dendi bize lakin bu konudan muhtemelen en çok muzdarip olan Serebral Palsili hastalar oldu. Yurt dışında Serebral Palsili hastalar özel tertibatlı araç alma/kullanma hakkı var lakin ülkemizde doktorların bize olan ön yargıları sebebiyle sürücü olamıyoruz. Yaklaşık 5 yıldır araç kullanıcısı olmama rağmen aracı özel tertibatsiz kullanabiliyor olmama rağmen sürücü olamaz raporu verilmemesi çok zoruma gidiyor. Daha önceki sistemde ehliyet almış olan CP'lilerin de ehliyet yenilemeye gittiklerinde var olan hakları elinden alınıyor. Ülkemizde göz göre göre yönetmelikte engel olmamasına rağmen bizlere uyacak tertibat kodları var olmasına rağmen hukuksuzluk yapılıyor ve yetkili kimseden itiraz edilmiyor.

@samuray42,

Sol kolumda ince beceri yok sadece diğer elime yardımcı oluyorum bir de sol ayakta güçsüzlük var. Tıp dilinde serebral palsi diye geçiyor.

Merhaba arkadaşlar bugün bir soru ya da bilgi öğrenmek istemiyorum siz kader ortaklarıma içimi dökmek istiyorum. 28 yaşındayım serebral palsi hastasıyım. Sol elimde hareket kısıtlılığı ve ince beceri eksik. Geçtiğimiz hafta sürücü belgesi komisyonuna girdim. Oradaki doktorlara göre sağ elim de sakatmış. Evet doğru duydunuz. 16 yıl okul okudum ekpss ile atandım. 9 yıldır memurluk yapıyorum orada bilgisayar kullanıyorum kalem tutup yazı yazıyorum, bütün öz bakımımı kendim yapıyorum (banyo yapma, tırnak kesme, sakal tıraşı olma vs) doktorlara göre ben bunları yıllardır sakat elimle yapıyormuşum. Cuma günü bunu öğrendim. O zaman ben yetenek sizsinize katılacak kadar yetenekliyim bunların hepsini sakat bir elle yapıyorsam... Velhasıl kelam arkadaşlar ehliyet için gittim psikolojim bozuldu geldim. Kullanamadığım sol elimi bıraktım sağ elimle acaba bunu yapabiliyor muyum diye saçma sapan hareketler deniyorum 3 gündür...

@Faruk33,
geçmiş olsun inan bu paylaşımı okudum için kararık idi dahada karardı cuma günü komisyona gireceğim sol kol brakial pleksus engelim var bende tırsıyorum açıkcası ,elimde normal b sınıfı var 1 yıl sonra bitiyor süresi red gelirse kuruldan o ehliyeti kullanabiliyormuyum acaba

@AHMET FATİH ERYILMAZ, Tek tarafta sıkıntı var ise korkacağın bir durum yok gibi. Muhtemelen eklenecek kodlar şu şekilde olacaktır.

64. Araç hızı Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 100. maddesinde belirtilen hız sınırlarından 10 km daha az olmalıdır.
10.02 Otomatik vites
35.04 Direksiyondan sağ eli çekmeden kullanılabilen kontrol cihazları
40.11. Direksiyon simidinde yardımcı cihaz (topuz, direksiyon çatalı vb.)
47. İki tekerlekli araç kullanamaz
78. Sadece otomatik vitesli araç kullanabilir
102. Ticari araç,resmi araç, ambulans kullanamaz

Benimde sadece sağ kolda sıkıntı var. Yukarıdaki yazdıklarıma ek olarak bana verilen
35.03 Direksiyondan sol eli çekmeden kullanılabilen kontrol cihazları
10.04 Uyarlanmış vites kolu
20.09 Uyarlanmış park freni
kodları var.

Son düzenleme:
@BnymnYldz,
hadi inşallah üstad uygun rapor alırım ,birde bişi soracağım 23.07.2024 tarihli vergi indirimi aldığım süresiz 57 raporum var sırf ehliyetim yok diye haraket ettirici aksamlı araç kullanabilir ibaresi yazılmadı ve ötv için rapor alamadım. acaba ehliyet alabilirsem aldığımı varsayalım tekrar ötv için rapor mu almam gerekli yada o kısmı elimdeki raporuma ekletebiliyormuyuz

@AHMET FATİH ERYILMAZ, 2019 öncesi raporlarda ortopedik rahatsızlıklar hastalıkla ilgili yeterli değerlendirme ve bilgiler olduğunda vergi dairesi bu raporlara göre ÖTV muafiyeti için olumlu işlem yapıyor forumda da bu şekilde araç alan var son zamanda. Ancak 2019 sonrası için düzenlenen raporların açıklama kısmında "Sadece hareket ettirici aksamda özel tertibatlı taşıt kullanılması gerekir" ibaresi yazması gerekiyor.

Gerekli bu ibareyi mevcut rapora ekletemiyorsunuz. Özel Tertibatlı Araç raporu için ücret ödeyip tekrar rapor alacaksınız ve bu cümle eklenecek. Bir önceki raporunuzda yaşadığınız sürecin aynısı olacak muayene vb. gibi işlemler.

Eski raporunuzda yanınızda olsun yeni rapor aşamasında doktorlar için teşhis, tanı ve oran konusunda kolaylık olur.

Üst Alt