Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Serebral Palsi'de konuşma problemleri

spastik

Üye
Konular
31
Reaksiyonlar
0
Serebral palside hayati önem arzeden problemlerin başında konuşma ve ifade edici dilde yaşanan zorluklar geliyor. Gerek konuşma merkezinde oluşan tahribattan gerek hareket bozukluğunu diğer bir ifade ile kasılmaların oluşturduğu nedenlerden yada sosyal yaşam içinde oluşagelen psikolojik gerilimlerden dolayı Spastik engelli bireyler konuşmada ciddi sorunlar yaşamakta.

Gerek sosyal yaşamın içinde olsun gerekse (özellikle) iş yaşamında , kendini akıcı ve düzgün bir şekilde ifade etmenin önemini gözönüne aldığımızda bu problemin ne kadar hayati bir durum arzettiğini tahmin edebilirsiniz.

Birçok Serebral Palsi rahatsızlığı bulunan bireylerin hastalığın diğer handikaplarını bir tarafa bırakılırsa en çok konuşma problemlerinin olumsuz etkisi altında kaldığını söyleyebilirim.

Çünkü insanın diğer insanlarla ve toplumla iletişimini sağlayan en temel araç dil. Dil ile insan kendini ifade ediyor ve gerek temel ihtiyaçlarını gerekse sosyal ihtiyaçlarını ve beklentilerini dil ile sağlıyor.

Başka bir acıdan konuya yaklaşmak gerekirse , insanın kendine güvenini (özgüven) sağlayan yada zedeleyen en temel unsur dil. Bu alanda yaşanan güçlükler dolaylı olarak değil doğrudan kişinin saygınlık algısını etkilemekte.

Çok doğru söylüyorsun bende bu konudan sıkıntı yaşamaktayım şöyle'ki iş hayatında bire bir bazen konuşurken, veya toplum içinde sırayla söz hakkı alınıp konuşmalarda zorluk yaşiyorum. ve birde birisiyle konuşurken ne konuşacağımı düşünüp tasarladığımda konuşmakta zorluk çekiyorum.

Ne konuşacağımı tasarlamadan konuşurken hiç bir zorluk yaşamıyorum ve gerçekten beni sevdiğine inandığım ve güvendiğim insanlarla konuşurken cok rahat konuşuyorum.

Üst Alt