Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Serebral palsy olanlar uzun yaşayabilirler mi?

Hüsmen

Üye
Konular
13
Reaksiyonlar
0
Iyi günler, beni serebral palsy ataksi olan bir oglum var acaba oglumun ömrü saglikli insanlara göre daha mi az? Sonucta beyni hasarli ve beyin cok önemli kendimi mahvettim artik düsünmekten ne olur bilenler yazsin.

Benimde oğlum var ama böyle birşey duymadım. Siz nerden duydunuz,bir dayanağı varmı aceba araştırma, istatistik vs.

önce çok geçmiş olsun bunu bence uzman doktorlarla konuşun kim ömrün ne kadar olacağını nerden bilirlerki örneğin banada fazla yaşamaz dediler bunu allah bilir..azim sevgi fedakarlık çok şey kazandırır.

insanlar yaslandikca beyin hücreleri ölmeye basliyor ve daha sonra diger organlar etkileniyor beyin bu bizim cocuklarimizin simdiden milyonlarca hücreleri öldü görevlerini yapmiyorlar birde cocuk oksijensiz kaldiginda beyin kalp akcigerde etkileniyormus ama bircok kisi serebral palsyli bireylerin ömrü normal diyorlar moralimiz bozuluyor amacimiz herseyi tartisip paylasmak fikir üretmek suanda beyin felclilere ilac hazirliyorlarmis hücre yenilenmesi icin tek umudum o

3 Yıl önce ben de başka bir başlıkta aşağıdakileri yazmıştım.

Aklıma birşey takıldı. Spastiklerle ilgili dernek, vakıf ve rehabilitasyon mekezleri vs. ler neden hep çocuklara yöneliktir?

Spastik çocuklar derneği
Spastik çocuklar vakfı
Spastik çocuklar rehabilitasyon merkezi

Tamam spastiklerin rehabilitasyonu çocukken yapıldığında fayda sağlama olasılığı en yüksek. Peki bu çocuklar hiç büyümüyor mu? Yaşlı spastikler ne olacak? Ya da yaşlı spastikler var mı? Spastiklerin yaşama süreleri diğer insanlara göre daha mı kısa? Bilgisi olan beni aydınlatırsa sevineceğim.

Bir spastik olarak şuan 31 yaşındayım. Yaşamsal faaliyetler olarak sanırsam ki şimdilik bir sorunum yok. (Ek bilgi olarak belirteyim dedim.)

benimde oğluma (dmd hastası)20 yada 25 yıl yaşar diyor doktorlar kafayı sıyırmak üzere iken zaten bildiğim ama aklımaza gelmeyen ve hep unuttuğumuz bişeyi hatırladım
İNSANLAR HASTA OLDUĞU İÇİN DEĞİL ECELİ GELDİĞİ İÇİN ÖLÜR hastalık sadece sebeptir kafaya takmayın fazla ama bu hastalığın çaresi varsa ve nerde olursa olsun mücadele etmeye devam acil şifalar dilerim

Arastirdigima göre ömürleri normalmis tabii daha agirlari var serebral plasylerin bunlarin bircok organida etkileniyor hep yakin takip gerektiriyor engelli ailelerine cok görev düsüyor

Sayın HÜSMEN; ben de Cerebral Palsy'liyim. 37 yaşındayım ve gayet sağlıklıyım. Cerebral Palsy'li insanların daha az yaşadıklarına dair hiç bir bilimsel veri yoktur. Eminim ki oğlunuzun da gayet uzun ve güzel bir hayatı olacaktır ALLAHIN izniyle. İçinizi ferah tutun ve oğlunuza olabildiğince normal bir yaşam sunmaya çalışın.

Sagol SEKA allah hepinize uzun ömürler versin diger oglum saglikli 14ay ara var aralarinda ona baktikca icimi korku sariyor ama simde rahatim

benim kızım 8 yaşında ve ataksi telenjiektazi hastası. cerebral palsy in daha ileri vakkası yani. cerebral palsyin uzun yaşadıgını duymuştum. ama ataksi telenjiektai için aynı şeyi duyamadım çok soruşturdum ama uzun yaşayan yok. allahtan umut kesilmez. inşallah bu hastalıklarımıza bi çare bulunacak. dua etmeye devam

bülent.......bende spastik özürlüyüm ömür konusunda böyle birşey duymadım fakat şunu rahatlıkla söyliyeyim yaşlandıkça vücut fonksiyonları ağırlaşacaktır ben 12 yaşına kadar normal çocuklarla top oynadım şimdi topa vurmakya zorlanıyorum saygılarımla sabırlı olmanız dileğiyle çocuğunuz ve bizim için dua ediniz

leylaoz, bu bilgiler nereden alındı acaba? 40 Yaşından sonrası için bir bilgi var mı?

ölüm bize neyler aslolan eşit yaşam koşullarında hakca, kaliteli yasamak değil midir? ölmeden mezara konmayalım yeter. ben de cpyim, bakalım...

seabral palsili 55 yaşının üstünde yaşayanları gördüm . 60 yaş üstü görmedim.
60 yıl sağlıklı birayin yaşayacanın garantisi var mı
Ömür hediye
yaşadığın sürece
kırkdan sonra her sağlıklı insanın beden yapısı yavaşlamaya başlar ve hastalıklar da başlar değilmidir
şeker tansiyon...kanser , kalp krizi
bazıları hiç bir sağlık sorunu yaşamadan yaşar gider
ama her ölen de hasta olmadığına göre
ömründe hayırlısı , ölümünde hayırlısı nı Allah takdir eder inşaallah

ömrü veren ALLAH tır ben 34 yaşındayım cp den kaynaklı sağ kolum sağ bacağım da hareketlerinde güçsüzlük var ama ömrüm nereye kadar gider bilmem ilk defa sizden duyuyorum ve hiç bir doktor bana ömürle ilgili hiç birşey demedi

kendi hayatımı idame ettirebiliyorum çalışıyorum size söyleyebileceğim hayattan soyutlamayın

merhaba benim rahatsızlığım Herediter Spastik Parepleji size bir tavsiyem olacak çocuğunuz mümkün oldukça sosyal hayata katılsın sakın kendini hayattan izole etmesin iletişimde insanlarla konuşmaktan geri kalmasın ben bu hatayı yaptım ve şimdi bunun acısını fazlasıyla çekiyorum fizik tedavi görüyorsa aksatmadan hareketlerini yapsın.

Hüsmen

Öncelikle merhabalar. bende 38 yaşında bir cp liyim.

Spastik engelliler için endişe edeceğiz yada korkacağız bir az yaşam istatisliği görmedim bu zamana kadar. Ayrıca beyin hücreleri öldüğü için çocuğunuz spastik olmadı , beyin yada beyincikte oluşan hasar sebebiyle büyük bir olasılıkla cp oluştu. Kaldı ki beyin hücrelerinin ölümü büyük bir sorun değil.

Neden böyle yazıyorum çünkü sigaradan her nefes çektiğimizde zaten günde yeterinden fazlasıyla beyin hücresi ölüyor. Merak etmeyin beynimizde uzun yaşamlara yetecek kadar hücre mevcut.

Size tavsiyem çocuğunuz erken ölmesin duyduğunuz korkuyu il önce çocuğunuz daha sonrada , kendiniz için bir fırsata çevirin bunun içinde yarın onu kaybedecekmişsiniz ve bugün son kez birlikteymişsiniz gibi yaşayın ve yaşatın hayatı ona.

Sağlıklı günler dilerim.

Ben de 21 yaşında bir cp hastasıyım ilk defa böyle birşey duyuyorum...

44 yaşındayım. Yüzde 93 Serebral Palsiliyim. Kas kontrol güçlüğü ve son zamanlardaki ülke gündemi kaynaklı psikolojik bıkkınlık dışında gayet sağlıklıyım. Oğlunuza güzel bir ömür diliyorum.

Merhaba şu an 49 yaşındayım. Sağ spastik hemiparazi ( CP )... Bu konu hakkında şunu söylemek isterim. Hastalığın hastaya bıraktığı etki, yaşam konforu, hastanın mutluluğu ve hayatla olan barışıklığı ile hastalığın rehabilite edilmesi ile değişiklik gösterir... Bu söylediğim hasta olmayan diğer insanlar için de geçerlidir. Bu şeylere fazla takılmayın... Oğlunuzun rehabilite aşamalarında onun yanında olun... Bu söylediklerim onu hayata bağlar... Mutlu günler sizlerin olsun... Kalın sağlıcakla..

ben 45 yaşımdayım ve 12 yaşımdayken beyin felci olmuştum hatta 85 yılıydı ankarada numune hastanesine gitmiştik ordaki dr ler bu 5 6 ay yaşamaz demişlerdi ama şükür ki 35 yıldır hayattayım, diz üstü sürünerek yaşıyorum ve hayatımdan memnunum ömür ne kadar ise o kadar yaşayacağız hayata ömür biçmek kimsenin haddine değildir.

Konuyu hortlatmış olacağım ama yaş 50 hala yaşıyorum. Ha yaşam kalitem 10 üzerinden 4-5 henüz belirgin bir düşüş yaşamadım. Hayatım rutininde gidiyor bakalım nereye kadar gidecek.

Cp'li hastalar için böyle bir şey mevcut değil. bu duyumu çevresel edindiniz sanırım. Cp'li hastaların belirtileri kişiden kişiye farklıdır.
çocuklarda Tedavinin en önemli unsuru ailenin desteği ve yoğun ilgisidir. Cp'li çocuklara Fizik tedavi, kas-hareket-konuşma eğitim programları çocuğun durumuna göre seçilerek uygulanırsa yetenek ve becerileri geliştirilebilir.bu olumsuz düşüncelerin yerine sadece çocuğunuzun gelişimine katkıda bulunun mucizeleri göreceksiniz. geçmiş olsun.

Sayın Hüsmen ben epeydir siteye girmediğim için yeni gördüm. Önerim, Evladınızın ne kadar yaşayacağından çok, şu an ve gelecek günlerini nasıl daha iyi ve ağrısız sorunsuz yaşayacağına odaklanın şimdiden tedbir alınız. mesela SP nin sebeb olacağı olası sıkıntıları, onu ne gibi sıkıntıların beklediğini ve bunlar için neler yapılabilir ve iyileştirilebilir, tıbbi gelişmeleri araştırın. İlk birkaç yıl şok hali ve duygusallığı atmak zordur. Hastalığınızın ağırlık derecesini bilmiyorum ama Muhtemelen omurga da problemler, skolyoz oluşumu, kaslarda sertleşme, eklemlerde kireçlenme, yutma , solunum yolu , diş , uyku, ağrılar, vs problemleri olabilir.
Bunların olmasını engellemek veya etkisini azaltmak için kendinizi bilgi ve bilinçlendiriniz. Ben malesef bunları sırasıyla yaşadıktan sonra öğrendim. Şimdi internet var. daha kolay. Sağlıcakla kalın.

Üst Alt