Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

SGK' daki müdür sağlık karneme el koydu! Ne yapabilirim?

dalga kıran

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
6 Temmuz 2010 Güncel:

uzun zamandır siteye giremiyorum.sizlere iyi bi haber vermek istemştim.

iş mahkemesine açtımız davada saglık güvencemin geri verilmesi kararı çıktı .

şu an saglık güvencemi kullanabiliyorum.

8 yaşından beri diabet hastasıyım ve %55 özürlü raporum var. annemi 8 yıl önce, babamı da geçen sene kaybettim.
babamın maaşından faydalanmak için yaptıgım başvuru 5434 sayılı kanunun 74 maddesine uymadıgından kabul olmadı .fakat saglık güvencem devam etmekteydi.
en son ilaç almaya gittigimde eczane bu muayene ücretlerinin maaşımdan kesilecegini söleyince sgk gidip maaaş almadıgımı söledim. ordaki müd beyde incelemede bulunup saglık güvencemin babamın üstünden devam ettigini gördü, fakat saglık karneme el koydu. bunu araştıracagını söledi sadece

yaşım 34 ve saglık güvencem aktif halde olup neden saglık karneme el koydugunu kimse bilmiyo? bu konuda napabilirim?

yardımcı olabilirseniz çok mutlu olucam.

En son kanunla sağlık karnesi uygulaması sona erdi.Sadece TC kimlik numarası ile her türlü sağlık işleminiz yapılabiliyor.

evet onuda biliyorum fakat öle sölendiki bugüne kadar faydalandıgım saglık güvencesi sona ermiş gibi sölendi emekli sanıdıgının sayfasına girip sicil nosuyla giriş yaptıgımda hala aktif gözüküyo

Maalesef müdürün uygulaması doğru. Zira babanızdan yetim maaşı alamamanıza neden olan koşullar aynı şekilde sağlık güvencesi için de geçerli. Babanızın bakmakla yükümlü olduğu kişi statüsünde olmadığınız için maaş bağlanmadı ve ay nı sebeple babanızın sağlık güvencesinden yararlanmanız da mümkün değil.
Ancak maluliyet derecesinde sakatlığı bulunan (ve evli olmayan) çocuklar yaşları ne olursa olsun yetim maaşı almaya ve sağlık güvencesinden yararlanmaya hak kazanırlar.

Şimdi ya çalışarak kendi sosyal güvencenize kavuşmalısınız, ya sadece Genel Sağlık Sigortası primi yatırarak sağlık güvencesine kavuşmalısınız, ya da hiç bir geliriniz yoksa, Yeşil Kart için kaymakamlığa başvurup sağlık güvencesine kavuşmalısınız. Eşinizden ya da çocuklarınızdan sağlık güvenceniz olamayacaksa, bu yazdıklarımdan başka bir seçeneğiniz yok maalesef.

dalga kıran' Alıntı:
açıklamanız çok teşkkürler. benim anlamadıgım tek şey bugüne kadar devam etmesiydi... hala tc kimligimi girince saglık güvencem aktif gözzüküyo.
bulundugum ildeki engeliler komisyonu da %60 ve üzeri rapor aldıgım taktirde maaaştan ve saglık güvencesinden faydalabilecegimi söledi
ilginize çok teşşekkürler

Evet, sağlık güvencesi vermekle kurum kendisi hata yapmış. Dilerim "haksız yere sağlık güvencesinden yararlandınız, bu sağlık giderlerini geri ödeyeceksiniz kuruma" demezler!
Derlerse, "bana ne kardeşim, nereden bileyim ben mavzuatı, kendi hatanız nedeniyle bana ceza uygulayamazsınız" diyerek hukuki süreç başlatırsınız o zaman...
Buna emsal olacak İzmir'de bir dava da vardı, ihtiyaç duyarsanız aklınızda olsun...

evet oturan boğa gene boğalığını yaptın ve çok önemli bir konuya ayak bastın ben engeliler vakfından kurs alırken hem ssk maaşı hem de sakatlık maşı aldıkları genel sağlık siğortası ile ortaya çıkıpda aldığınız paraları geri ödeyeceksiniz diye evlerine bildiri gelen bir çok engelli gördüm..

sgk da bilmiyo kim bilcek

ben 24 yıldır diabet hastasıyım tip 1 ve vücudumd çeşitli komplikasyolarmevcut 2002 de almış oldugum malül çocuk raporu ile babamdan saglık güvencem hiç sona ermeden devam etti
yaşım şuan 34 bu en son ek ödemeleri nereye ödicemi sormak için esk sgk gittigimde babamdan maaş almadıgım için saglık güvenceme el kondu ve sgk göndermiş oldumuz en son rapor %69.90 agır özürlü ydü.fakat bu da yeni kanunlara göre red cvb aldı
fakat bi yanlışlık var çünkü 2002 kazanılmış gözüken bi hakkımı benden alıyolar
şimdi yüksek saglık şurasına başvuracgım sonrada idari mahkemeye bu konuda bana bilgi verebilen birisi olursa sevinirim

.raporuma red cvb da kanunun 74 maddesine istinaden ordada malül olmak veya hayatını çalışarak kazanamaz ibaresi isteniyo
benim zaten kanunla almış oldugum malül çocuk hakkına ragmen neden bu hakkıma el konuluyo sgk dakiler bile çözüm veremiyolar saglık güvencem alınırkende ne resmi bi belge verildi ne de başka bişey

lütfen aydınlatıcı bi bilgi versin elimde tüm resmi gazteler ve bilgi var istenildigi taktirde verebilirim.

saygılar

oturan boga haklı çıktın

ne yazıkki benim durumumu az çok biliyosunuz ve %70 agır özürlü raporum kabul olmadı babamın maaşı için ki 2002 de alınmş bakıma muhtaç malül çocuk hakkıma ragmen bu yaşıma kadar bkan devlet (34)şimdi bi yazıylada babamın ölüm tarihinden itibaren olan tüm saglık giderlerini isityo ne yapacagım şaşırdım artık.sgk dakiler bile ilk kez böle bişeyle karşılaştıklarını sölüyolar idari mahkemeye gidicem sanırım.izmirde emsal bi dava var demiştiniz nasıl ulaşabilirim o bilgilere zahmet olmazsa

Bir sorumlu varsa, o siz/babanız değil, size o sağlık güvencesini bağlayan kişilerdir/kurumdur.
Sonucunu bilmiyorum ama, benzer bir durumda kurumu sorumlu tutan emsal bir dava vardı. O davanın sonucunu avukat kanalıyla öğrenin ve o minvalde itiraz edin:
Devlete eğitim şart!
Mahkeme: Babasının SSK maaşını alan emekli suçlu değil, SSK uyarmalıydı...

26/11/2007
BAHRİ KARATAŞ

İZMİR - Mahkeme, Emekli Sandığı'ndan kendi maaşını alırken (Sosyal Sigortalar Kurumu) SSK emeklisi babasının ölümü üzerine bu kurumdan da maaş bağlatan kadını haklı buldu: "SSK düzgün işlese, sanık suç işlemezdi."
İzmir Bornova'da oturan 55 yaşındaki emekli memur F.İ., SSK'dan emekli babası A.D.'nin ölümü üzerine bu kurumdan da kendisine maaş bağlattı. Durum ortaya çıkınca hakkında İzmir 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'dolandırıcılık'tan dava açıldı. Tutuksuz yargılanan F.İ., bunun suç olduğunu bilmediğini, kimsenin kendisini uyarmadığını, maaşı alırken de engelle karşılaşmadığını söyledi. İzmir 4. Ağır Ceza Mahkemesi, sanık F.İ. hakkında, 'suçu işleme kastı' içinde olmadığı gerekçesiyle beraat kararı verdi.
Yerel mahkemenin verdiği kararı inceleyen Yargıtay 11.Ceza Dairesi ise beraat kararını bozarak 'ceza' istedi. Ancak İzmir 4. Ağır Ceza Mahkemesi bozma kararına direndi. Mahkeme başkanı hâkim Süleyman Kül ve heyeti, Türkiye'nin sosyal gerçeklerine atıfta bulunup, eğitim ve SSK'nın çalışma sistemini eleştirerek, insanların bu durumlara düşürülerek sanık yapılamayacağı görüşünü bildirdi.
Mahkeme, iki sayfalık direnme kararında, eğitim sistemine vurgu yaparak, "Sorun kişisel değildir. Devletin eğitim sorunudur. Eğitimsizliğin ceremesini vatandaşımıza çektirmenin haklı bir yönü yok" denildi. Kararda, SSK'nın aylık alan bir kişiye ikinci maaşı ödemekle, kişiyi suç işleme yönüne soktuğu belirtilerek, "SSK düzgün ve kurallı işleseydi, sanık suç işlemiş olmayacaktı. Bunu doğal hak gibi gören kişinin cezalandırılması kamusal adalete ve toplumsal barışa uygun düşmez" denildi.
Hâkimler, kararda, SSK'nın ortaya koyduğu belgenin matbu evrak olduğu, okuryazar olmayan veya eğitim seviyesi düşük kimselerin bu evrakta yazılanların içeriğini ve sonucunu bilmeden, amaçlarına ulaşmak adına imzaladıklarını anlattı. F.İ.'nin de bu durumda sanık değil, sistem ve eğitim mağduru olduğunu belirten mahkeme, sanığın yeniden beraatine karar verdi. Karar yeniden temyize gidecek.
http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=239864

wala oturan boga bilgilerin için sagol yarın avukata gidicem araştırdık bu idari mahkemeyle ilgili kim iyi bilir diye .ama benim sorunum çok farklı araştırmadıgım yer kalmadı ssk ve emekli sandıgı çok farklı zaten bide şimdi sgk çıkınca herşey karıştı ama yardımların için çok sagol 2007 yılında saglık karnemi %52 raporumla onaylayan emekli sandıgı 2009 %70 raporumla saglık güvencemi geri alıyo :)))şaşırdım artık allah garibanlara yardım etsin ben üniversitede mezunu 4 kuzeni doktor olan biri olmama ragmen çaresizim ama allah yol yordam bilmeyen garibana yardım etsin

Anne babanın ölümü durumunda hak sahibi olan çocuğun sağlık güvencesi devam eder mi?

oturanboğa, peki anne veya babamın ölümü durumunda hak sahibi olan çocuktan geri alınıyomu devammı ediyo .bu konularla ilgili senden başkada pek bilen yok çok şanslıyız ali tezel bil bi soruya para karşılıgı cvb veriyo sagolasın

yardım

8 yaşından beri tip 1 diabet hastasıyıım. e saglık güvencem şu geçtimiz aya kadar babamın üzernden emekli sandıgı tarafından karşılanıyodu 2oo2 ylıına alınmış malul çocuk raporuma istinaden.
babamı 2 sene önce kaybetikten sonra bu hastane ve ek ödemeleri nereye ypıcam diye sormaya gittigimde babamdan dolayı maaş almadıgım için salık güvenccemed el konuldu. biz de iş mahkemesine dava açtık

ilk mahkemede saglık güvencemin mahkeme bitene kadar geri verilmesi yönünde karar çıktı fakat sgk bu kararı kabul etmedi
kafamız iyice karıştı mahkeme kararı nasıl kabul olma diye bugün ikinci mahkeme oldu ve raporların yüksek saglık şursına yollanması kararı çıktı.

bu konuda bilgilerinize ve yarımlarınıza ihtiyacım var yeşil kart dava devam ettigi çin alaıyorum. hep ücretli gidiyorum oda büyük bi yük oluyo tekbşımayım çalışamıyorum

wala demekki benim dava emsal dava olacak gibi görünüyo

Bu konuda bir emsal bilmiyorum maalesef. Ama mahkeme kararını uygulamamak diye bir seçenek söz konusu olamaz. Avukatınız bu durumda ne yapılacağını biliyordur herhalde!?

uzun zamandır siteye giremiyorum.sizlere iyi bi haber vermek istemştim.

iş mahkemesine açtımız davada saglık güvencemin geri verilmesi kararı çıktı .

şu an saglık güvencemi kullanabiliyorum. babamdan kallan maaşı da alabilmem içi tüm raporlarım ankara yüksek saglık şurasına gönderildi ve onun sonucunu bekliyoruz.a
vukatın söledigi kadar olursa bu dava emsal teşkil edebilirmiş.

Bu çok çok güzel bir haber :)

Peki, dayanak maluliyet derecesinde hastalığınızın olması mı, yoksa başka bir gerekçe mi?

Lütfen gelişmeleri paylaşmaya devam edin...

zaten 2002 de almış oldumuz bakıma muhtaç malül çocuk raporunun mahkemeye sunulmasıyla oldu sanırım.ama sgk elleerinde bulunan belgelerden bile bi haber çünkü 35 yaşıma kadar hiç sorunsuz kazanılmış hakkımı kullanırken birden bire hakkımı elimden aldılar.ama anayasada hangi madde oldunu tam bilemiyorum.kazannılmış haklar geri alınamaz maddesi varmış.avukat burda geri verildi dedi.inş eylül 29 da 4.mahkeme var ondanda iyi bi netice alırsak çok rahat edicem

(emsal olabilecek bi konu)lütfen yardım

1987 yılından beri 11YAŞINDAN BERİ tip 1 diabet hastasıyım 25 yaşına geldigimde üniversite bittiginden dolayı almış oldugum %52 raporumla saglık güvencem babamın baglı bulundugu emekli sandıgı tarafından karşılanmaya devam etti.
şuan 35 yaşındayım.

iki sene önce babamı kaybettikten sonra tüm evrakları yollaık yine bi sorun çıkmadı saglık güvencem devam etmekteydi. bi konu üzerine sgk ya gittigimde ordaki müd saglık karneme el koydu ve saglık güvencem kesildi.
babamın ölüm tarihinden o güne kadar geri dönük ödeme çıkardılar
biz de iş mahkemesine başvurduk. dava halen devam etmekte fakat sigortalılarda %60 olan mamlülüyet emekli sandıgında geçerli olmuyo.
benm şuandaki özürlülük oranım %70 fakat yüksek saglık şurası 5434 sayılı kanun 74 maddesinin kapsamına girmedime karar verdi. avukatımda buna itiraz edip adli tıpa sevkimizi istedi rapor şu orda kararı bekliyoruz.

benim ögrenmek istedigim tek şey sgk kurulmadan önce emekli sandıgı yasalarına göre hak sahibi olan ben ve benim gibi olan insanlar hangi mantık veya kanunla bundan haksahibi degiller diye karar veriliyo
madem hak sahibi degildim neden 35 yaşına kadar devam etti.

bana bu knouda yardımcı olabilecek biri varsa lütfen yardım etsin.
anayasada kazanılan haklar geri alınamaz ibaresi var ama artık ne yapacagımızı şaşırmış durumdayım.

Volkan, bu konuda sonuna kadar haklısın. Yapılan şey mantıpa da hakkaniyete de hukuka da sığmıyor.

Hukuki sürecin sonucunu merakla bekliyorum ben de.

Üst Alt