Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

SGK Hastalık Listesine göre çift ayak polio sekeli için oranım % kaç olur?

Konular
31
Reaksiyonlar
0
Arkadaşlar merhaba.

Ben çift ayak polio sekeli her iki
bacağımda kas kaybı incelik var şekil bozukluğu ve sol 3cm kısalık mevcut tek baston kullanıyorum çift bastonu da çok nadir kullanıyorum ama benim gibi olan arkadaşlarım genelde çift bastonlu.

Ben bağkur lu bir esnafım 2005 deki raporum %60 ondan bu yana hiçbir rapor yenilenemedim sadece araç alırken doktor %25 ayağıma vermişti emeklilik zamanım geldi ama rapor oranları çok düşmüş.

Benim kafama takılan bağkurlular
SGK Hastalık Listesi'ne göre değerlendirme yapılıyormuş OturanBoğa abim emekli olmayacağımı söyledi ama bu hastalık listesine göre hangi kısmı değerlendirmeliyim hastalığım listenin neresinde yazıyor bir türlü bulamadım araştırmalarıma bakılırsa hafif olarak değerlendiriliyor bu durumda %40 - %49 arası almam gerekiyor.

Sgk hastaneye rapor için yönlendirdiğinde çift baston kullanmalı mıyım?
Ayrıca orta derecede astımımda var ve 5 yıldır alerjik astım ilacı kullanmaktayım.

Rapor günü gelmeden astım için ilaç raporlarımı, engelim için kas durumunu gösteren emg tahlillerimi önceden çıkartıp yanımda bulundurmam işime yarar mı?

@erkan_kaptan_52,
¹EFEKTİF AMBULASYON SAĞLAYAMAMA:
Efektif ambulasyon, günlük yaşam aktivitelerini devam ettirebilmek için yeterli bir mesafeyi makul bir yürüme hızıyla sağlayabilme yeteneğine sahip olmayı ifade eder. Efektif ambulasyon sağlayamama, yürüme yeteneğinde ciddi kısıtlanma olduğunu ve genellikle her iki alt ekstremitenin yetersizliği sonucu kullanılan yardımcı cihaz/cihazlar ile her iki üst ekstremite fonksiyonun limitlendiğini gösterir
Aşağıdakilerle sınırlı kalmamak üzere, efektif ambulasyonu sağlayamama şu örnekleri içerir.
Tekerlekli sandalye düzeyinde olmak,
İki baston, iki kanadyen, yürüteç v.b. mekanik destek ve/veya yardımcı cihaz olmadan yürüyememek,
Tek el desteğine rağmen yardım olmaksızın yürüyememek, standart toplu taşım araçlarını kullanamamak, rutin aktiviteleri sürdürememek v.b.
Ankiloz, diz kalça ve ayak bileğinin kontraktürü, ileri düzeyde kas hastalıkları, Parkinson v.b. (Evde yardımcı cihaz kullanmadan bağımsız yürümek, ambulasyonu efektif sağladığı anlamına gelmemektedir.)

Fonksiyonel ambulasyon sınıflamasına göre:
Alt Ekstremite;
Ağır Düzeyde Çalışma Gücü Kaybına Neden Olan Durumlar:
Fonksiyonel ambulasyon sınıflamasına göre 0, 1, 2
Orta Düzeyde Çalışma Gücü Kaybına Neden Olan Durumlar
Fonksiyonel ambulasyon sınıflamasına göre 3
Hafif Düzeyde Çalışma Gücü Kaybına Neden Olan Durumlar:
Fonksiyonel ambulasyon sınıflamasına göre 4

Hafif: %40-49
Orta: %50-59
Ağır: %60 ve üzeri demek

Ayrıca: