Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

SGK is kazasi odemelerimi yapmadi! Ne yapabilirim?

Baris kol

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Sevgili arkadslar profesyonel futbolcuyum nazilli belediyespor klubunde
2014 yili temmiz ayinda asil tendonum koptu ameliyat oldum 45 gun arayla subata dek raporlarim var
ilk raporum 20 temmuz ve ozel hastaende is kazasi olarak girilmis fakat ben sadece 6 kasim raporumun odemesini aldim 1083 tl onun disinda diger raporlarimin odemesini alamadim
sistemde arsive kaldirilmis yaziyor nazilli muhasebecsini ariyrum biz girdik diyor nazilli sgk ariyorum is kazasi girisi yapilmadi diyorlar
fakat madem.is kazasi girisi yapilmadi nasill 3 raporun ucretini aldim bana yol gosterin arkadaslar

Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla, kulübünüz sizi raporlu göstermiş... iş kazasını bildirmemiş. Rapor parası yani istirahat parası iş kazası geçiren işçilere de veriliyor çalışırken hastalanan işçilere de veriliyor. Rapor parası aklınızı karıştırmasın. Rapor parası almanız iş kazası bildirimi yapıldığı anlama gelmez. SGK size iş kazası bildirilmemiş diyor. Daha ne diyecek!

Bu durumda sizin Nazilli SGK ya gidip iş kazası bildiriminde bulunmanız gerekir. Hastaneden aldığınız raporlarda iş kazasıdır ibaresi varsa işiniz daha kolay çözülür. Elinizdeki belgelerle Nazilli SGK ya başvurup iş kazası bildiriminde bulunmalısınız.

Ustadim ben nazilli sgk telefonla aradim klubun is kazasi girisi yapicak dedi muhasebeciyi aradim biz suan yapamayiz is kazasi icin polis lazim tutanak lazim onlarin isimlerini girmem lazim dedi bende caresiz kaldim benim.anlam veremedigim 3.raporumun parasi ne olduda hesabima yatti diger raporlarim arsivlendi buna anlam veremiyrum efendim bana yardimci olun ben elimdeki raporlarin ucretini alabilcekmiyim

Bir olayın iş kazası sayılması için SGK ya iş kazası bildiriminde bulunulması gerekiyor, bunu işveren yapmıyorsa işçi yapmalı. işçilerde SGK ya iş kazası bildiriminde bulunabiliyor. SGK ya iş kazası bildiriminde bulunulduktan sonra SGK müfettişleri olayın iş kazası olup olmadığı araştırıp karar veriyor.

SGK müfettişleri olayın iş kazası olduğunu belirlerse, tedavi bitene kadar işçiye Geçici iş göremezlik aylığı diğer adıyla rapor parası veriliyor. Tedavi bitince; İşçi Sağlık kuruluna sevk ediliyor, iş gücü kaybı %10 dan yukarı çıkarsa sürekli iş göremez aylığı bağlanıyor. Aşağı yukarı süreç budur. Tabi bu süreçler bazen uzun sürüyor. Bu sitede aylarca hatta yıllarca olayın iş kazası olduğunu kanıtlamaya çalışan arkadaşlar var. iş kazası süreçleri bazen aylarca sürer.

Eğer meslek hayatınızı etkileyecek bir kazayla maruz kaldıysanız iş kazası bildiriminde bulunmanızı tavsiye ederim, Eğer sadece 2-3 aylık rapor parasını almak istiyorsanız Bunu SGK ile görüşmenizi tavsiye ederim. Telefonla kısa yanıtlar alırsınız sorunu çözemezsiniz. Rapor param neden kesildi diye gidip gerekirse müdüre sorun. Raporlarınız neden arşivlendi açıklamak zorundalar.

Tesekkurler kardesim ilgin icin isimi cozdum cok sukur yalniz ssk li bir iscinin rapor parasi almasi icin illa is kazasimi gecirmesi gerekiyor yani ssk li bir isci halisahada top oynarken sakatlansa sakat kaldigi mudetce devlet odme yaparmi

Eğer kulübünüz organize ettiği bir antrenmanda yada halı saha maçında sakatlandıysanız iş kazası sayılır. Ayrıca halı saha kulübünüzün tesisleri içindeyse de iş kazası sayılabilir.

Diğer taraftan, Arkadaşlarınız arasında, kulübünüzün bilgisi olmadan eğlenmek için yaptığınız halı saha maçında sakatlandıysanız, bu iş kazası yerine meslek hastalığı sınıfına girebilir. bu apayrı bir konu, bunu hukukçular yanıtlayabilir

Sizin olayınız sporla alakalı, normal bir işçiyle, sporcu arasında iş hukuku anlamında farklılıklar olabilir. Bunu spor hukukundan anlayan bir avukata sorabilirsiniz yada TFF sorabilirsiniz. sporcuların iş kazası şartları farklı olabilir.

Üst Alt