Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

SGK tarafından soyuluyoruz, kimsenin haberi yok!

gokay

Üye
Konular
33
Reaksiyonlar
2
Bilmeyip konuşanlar için sgk nın hali; Bugün sağlık ocağına gittim ilaç yazdırdım. 1 kutuda 1 adet ilaç var. 30 adet yazıldı. Eczaneden almaya gittim 54 tl aldılar benden. İlacın fiyatı 1 kutu 1.90 kuruş. Ayrıca 5 tl de doktor parası. Toplamda 57 tl eczaneden sgk kullanmadan alırsak. Yani ilacın tüm parasını ben ödemiş oluyorum. Araştırdım ve sonuç; 3 adetten 1 tl sonraki her adettende 1 tl kesiyormuş devlet ilaç yüzdesi hariç. Sosyal güvence ötelemesi. Ama ankara konya 2 saat, ilaç için kuyruk beklemiyoruz kuyruk acısı dışında bir sorun yok. Soyuluyoruz kimsenin haberi yok. Ayrıca emeklilerin maaşlarından direk kesiliyor ruhumuz duymuyor...

muayene ücreti?

selam arkadaşlar ben yüzde 80 kronık hastasıyım
tıp fakültesinde takip edılıyorum .. ilk önce devlet hastanesıydı. daha sonra tıp fakulktesı oldu ve her muayenede muayene ucreti alıyorlar.
50 tl
neyse saglık ıcın olsun dedım ama bazen ayda 2 kere 3 kere gıdıyorum 10 gunu gectıgı ıcın tekrar 50 tl verıyorum .
bu hafta tekrar gıttım .
50 tl muayene ücreti
44 tl bıyopsi ucreti aldılar
eczaneye gıttım ordan 43 tl aldılar sadece bir ilaca nasıl oluyor bu yardım edın yol gosterın .
muayene zaten ucret verıyorum eczane nıye bu kadar fark aldı ...
bunun çaresı yok mu arkadaslar zor calısıyoruz zaten bıde bunlar cıktı şimdiden yorumarınız ıcın tesekur edıyorum

ahmet1905, Arkadaş ben daha önce çok mücadeleetdi katılım payı vermemek için ve kazandım. Hasdalıgınızla ilgili sut kanunun daki braşn larilgiliyse katılbayından muaf olursunuz. geçmişolsun.
ayrıca benimaçmışoldugum konuyla ilgili cevapları bir gözgezdir.
http://www.engelliler.biz/forum/sag...ene-parasi-alinmamasina-dair-sut-maddesi.html

KATILIM PAYI ALINMAYACAK HALLER, SAĞLIK HİZMETLERİ VE KİŞİLER
[FONT=Tahoma](1) İş kazasına uğrayan veya meslek hastalığına tutulan sigortalıdan, bu durumları nedeniyle sağlanan sağlık hizmetleri için SUT’un 3.2.1 (ayakta tedavide hekim ve dişhekimi muayenesi katılım payı), 3.2.2 (ayakta tedavide sağlanan ilaçlar için katılım payı) ve 3.2.3 (tıbbi malzeme katılım payı) numaralı maddelerde tanımlanan katılım payları alınmaz.[/FONT]
[FONT=Tahoma](2) Askerî tatbikat ve manevralarda sağlanan sağlık hizmetleri için SUT’un 3.2.1, 3.2.2 ve 3.2.3 numaralı maddelerde tanımlanan katılım payları alınmaz.[/FONT]
[FONT=Tahoma](3) 5510 sayılı Kanunun 75 inci maddesinde yer alan afet ve savaş hali nedeniyle sağlanan sağlık hizmetleri için SUT’un 3.2.1, 3.2.2 ve 3.2.3 numaralı maddelerde tanımlanan katılım payları alınmaz.[/FONT]
[FONT=Tahoma](4) 5510 sayılı Kanunun 94 üncü maddesinde tanımlanan kontrol muayenelerinden SUT’un 3.2.1 numaralı maddede tanımlanan katılım payı alınmaz.[/FONT]
[FONT=Tahoma](5) Acil servislerde verilen ve SUT eki EK-8 Listesinde yer alan 520.021 kodlu “Yeşil alan muayenesi” adı altında Kuruma fatura edilebilen sağlık hizmetleri hariç olmak üzere acil servislerde verilen sağlık hizmetleri, bedeli Kurumca karşılanmayan ayakta tedavide hekim ve diş hekimi muayeneleri, Sağlık Bakanlığı tarafından sözleşme yapılmış, görevlendirilmiş veya yetkilendirilmiş aile hekimi muayeneleri ile SUT’un 2.3 numaralı maddesinde belirtilen sağlık kurumları/ kuruluşları tarafından sunulan sağlık hizmetlerinde SUT’un 3.2.1 numaralı maddesinde tanımlanan katılım payı alınmaz.[/FONT]
[FONT=Tahoma](6) Kurumca finansmanı sağlanan kişiye yönelik koruyucu sağlık hizmetleri için SUT’un 3.2.1, 3.2.2 ve 3.2.3 numaralı maddelerinde tanımlanan katılım payları alınmaz.[/FONT]
[FONT=Tahoma](7) Sağlık raporu ile belgelendirilmesi şartıyla; Kurumca belirlenen SUT Eki “Ayakta Tedavide Hekim ve Diş Hekimi Muayenesi Katılım Payı Alınmayacak Kronik Hastalıklar Listesi”nde (EK-9/C) yer alan kronik hastalıklarda, kişilerin bu hastalıkları ile ilgili branştaki ayaktan muayenelerinde SUT’un 3.2.1 numaralı maddesinde tanımlanan katılım payı alınmaz. Ancak; aynı muayenede Kurumca belirlenen katılım payı alınmayacak kronik hastalıklar listesinde yer almayan başka bir tanının da tespit edilmesi ve/veya bu tanıya yönelik tedavinin düzenlenmesi halinde SUT’un 3.2.1 numaralı maddesinde tanımlanan katılım payı alınır.[/FONT]
[FONT=Tahoma](8) Tetkik ve tahliller ile diğer tanı yöntemlerinde kullanılan ilaçlardan, yatarak tedavilerde kullanılan ilaçlardan, sağlık raporu ile belgelendirilmek şartıyla SUT eki “Hasta Katılım Payından Muaf İlaçlar Listesi” nde (EK-2) yer alan ilaçlardan SUT’un 3.2.2 numaralı maddesinde tanımlanan katılım payı alınmaz.[/FONT]
[FONT=Tahoma](9) Tıbbi sarf malzemeleri ile SUT’un 3.2.3 numaralı maddesinin (1) numaralı fıkrasında yer almayan tıbbi malzemelerden katılım payı alınmaz.[/FONT]
[FONT=Tahoma](10) Sağlık raporu ile belgelendirilmek şartıyla; organ, doku ve kök hücre nakline ilişkin sağlık hizmetleri için SUT’un 3.2.1, 3.2.2 ve 3.2.3 numaralı maddelerinde tanımlanan katılım payları alınmaz.[/FONT]
[FONT=Tahoma](11) 1005 sayılı İstiklal Madalyası Verilmiş Bulunanlara Vatani Hizmet Tertibinden Şeref Aylığı Bağlanması Hakkında Kanun hükümlerine göre şeref aylığı alan kişiler ile bunların eşlerinden, SUT’un 3.2.1, 3.2.2 ve 3.2.3 ve 3.2.4 numaralı maddelerinde tanımlanan katılım payları alınmaz.[/FONT]
[FONT=Tahoma](12) 3292 sayılı Vatani Hizmet Tertibi Aylıklarının Bağlanması Hakkında Kanun hükümlerine göre aylık alan kişilerden SUT’un 3.2.1, 3.2.2 ve 3.2.3 numaralı maddelerinde tanımlanan katılım payları alınmaz.[/FONT]
[FONT=Tahoma](13) 2330 sayılı Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanun hükümlerine göre aylık alan ve bunların bakmakla yükümlü olduğu kişilerden SUT’un 3.2.1, 3.2.2, 3.2.3 ve 3.2.4 numaralı maddelerinde tanımlanan katılım payları alınmaz.[/FONT]
[FONT=Tahoma](14) 2828 sayılı Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Kanunu hükümlerine göre korunma, bakım ve rehabilitasyon hizmetlerinden ücretsiz faydalanan kişilerden SUT’un 3.2.1, 3.2.2 ve 3.2.3 numaralı maddelerinde tanımlanan katılım payları alınmaz.[/FONT]
[FONT=Tahoma](15) Harp malûllüğü aylığı alanlar ile Terörle Mücadele Kanunu kapsamında aylık alanlardan ve bunların bakmakla yükümlü olduğu kişilerden SUT’un 3.2.1, 3.2.2, 3.2.3 ve 3.2.4 numaralı maddelerinde tanımlanan katılım payları alınmaz.[/FONT]
[FONT=Tahoma](16) Vazife malûllerinden SUT’un 3.2.1, 3.2.2, 3.2.3 ve 3.2.4 numaralı maddelerinde tanımlanan katılım payları alınmaz.[/FONT]
[FONT=Tahoma](17) Kurumca iade alınan tıbbi malzemelerden katılım payı alınmaz.[/FONT]
[FONT=Tahoma](18) Polis Akademisi ile fakülte ve yüksek okullarda, Emniyet Genel Müdürlüğü hesabına okuyan veya kendi hesabına okumakta iken Emniyet Genel Müdürlüğü hesabına okumaya devam eden öğrencilerden SUT’un 3.2.1, 3.2.2 ve 3.2.3 numaralı maddelerinde tanımlanan katılım payları alınmaz.[/FONT]
[FONT=Tahoma](19) Harp okulları ile fakülte ve yüksekokullarda, Türk Silâhlı Kuvvetleri hesabına okuyan veya kendi hesabına okumakta iken askerî öğrenci olanlar ile astsubay meslek yüksek okulları ve astsubay naspedilmek üzere temel askerlik eğitimine tâbi tutulan adaylardan SUT’un 3.2.1, 3.2.2 ve 3.2.3 numaralı maddelerinde tanımlanan katılım payları alınmaz.[/FONT]
[FONT=Tahoma](20) 19/5/2011, 23/10/2011 ve 9/11/2011 tarihlerinde meydana gelen depremler sonucunda yaralanan veya sakat kalanlara verilecek protez, ortez, araç ve gereç bedelleri için SUT’un 3.2.3 numaralı maddesinde tanımlanan katılım payları alınmaz.[/FONT]

Hepimiz sigortalıyız aslında! Tabii sigorta ne anlama geliyorsa! Bütün kavramların içi boşaltılıp insanlarımızın tutunacağı dallar birer birer yok edildi. Hak ile haksızlık arasındaki o ince iplik çoktan koparılıp atıldı. SSK da eskiden beklediğimiz kuyruk bahane ediliyor, ölüm gösterilip sıtmaya razı ediliyoruz. Ben sağlık sigortası primi ödüyorsam benden sağlık hizmetleri için nasıl para talep edilir? Parayla tedavi olacaksam bu primi ne diye ödüyorum? Evrensel ve yasal haklarım nelerdir, biliyor muyum? Bilme imkanı veriliyor mu? Haklarım devlet tarafından ya da devleti yöneten erk tarafından gaddarca gaspediliyor ve ben sesimi çıkaramıyorsam, toplumdan bu yönde derli toplu bir tepki yükselmiyorsa... Yasal haklarımızı hır-gürle kavgayla, mahkemeyle elde edip kullanabiliyorsak.... Hoş mahkeme kararlarını da artık kimse takmıyor ve saygı duymuyor.

Sakat, çaresiz ve parasız insanların son birkaç kuruşunu da ellerinden almaya odaklanmış bir düzen... Ne diyelim zulmünüz artsın.

Bu ilaç ve muayene gerekçesi ile sigortalıdan para kesme mevzuu ilk çıktığında "ne olacak ki 2 TL nedir ki" diye halk kandırılmış ve ikna edilmişti. Oysa geçen zamanda görülüyor ki o 2 TL lafı yemdi. 2 ile başlayan süreç şimdi devasa kesintilere dayandı. Amaç insanların ilaç almasını veya muayene olmasını zorlaştırmak...

Arkadaşlar siyasi olarak algılamayın ama iktidardaki kişilerin yolu, köprüyü vs şeyleri biz yaptık deyip övünenler evdeki bilezikleri bozdurarak yapmıyorlar herhalde. sizden benden yasal hortumlamayla alıyorlar. Okulda kitap bedava iken sevindiğiniz de yıllar geçtikçe ortaya çıkan yükler dergilerden aidata kadar sizin sırtınıza yükleniyor.

Üst Alt