Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

SGK'nın hatası sonucu, iş kazası yersiz ödemelerinin geri istemesi..?

Yavuz24

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Bülent Bey merhabalar,

Mayıs 2002 de iş kazası sonucu vücudumun %35 i yandı.İlk hastane ve büyük kurul raporum bu idi..Kazanın olduğu yer o tarihte İstanbul Sigorta Müdürlüğü’ne bağlı bir bölgedir..
10 ay istirahat maaşı aldım.. Takibinde 6 ayda bir Büyük Kurulla, rapor tazelemem istenmesinden ötürü, yanığa bağlı hareket kısıtlaması sonucu %16 iş göremez raporu ile Ekim 2004'de maaşa bağlandım..Fakat Mart 2003’de geçimimi sağlamak için, başka bir yerde işe başladığımdan ''%16(bu rakamı belirterek) ile verilen bu maaşın ileride yasal bir çelişkiye ve kanunsuzluğa sebebiyet verip vermeyeceği konusunda bilgi'' dilekçesini İstanbul Sigorta İl Müdürlüğü’nden 565876/05.12.2014 sayılı dilekçe ile cevap istedim.. ‘’Bir mahsuru yoktur'' diye cevap aldım..
2003 de, Şahsi olarak Maddi ve Manevi Tazminat davası açtım..SGK ise kamu zararı için rücu davası açmıştı..Dava süresi içerisinde, İşyeri kapandığından, davalı avukatları daha sonraları açılan davaya katılmadığından ve muhatap olmadığından dava 2013 de kapandı..
Fakat işyeri sahibi ''ilk dava dilekçemizdeki %35 lik yanık’’ değerinin daha düşük olduğunu ,2006 dan sonra iddialarına ekleyerek yeni bir dava açmıştır...Dava dosyasındada alakasız olmasına rağmen AMASYA SGK Müdürlüğü’nün dosyada isminin geçmesine bir anlam veremediğimi belirtmek isterim.

Bakırköy 4. İş Mahkemesi, Adli TIP kontrolu neticesinde, yeni bir rapor ile bu oranı %14’e düşürmüş..
2013 de iş mahkemesi karara bağladı.2014 de Yargıtay, 10.Hukuk Dairesi onaması neticesinde..
SID değeri %26,2’den %14 düşürüldüğünden, benden bu süre zarfında yersiz ödemelerin geri istenmesi hususunda SGK tahsise dosyam gönderildi...
Geri ödeme miktarı İstanbul’da orta halli bir daire parasına tekabul ediyor..Muhtemelen SGK haciz gönderecektir..

Bu durumda;
1. Bu parayı geri ödemek bir tarafa avukat tutacak gücüm bile yok iken nasıl bir yöntemle haksızlık yapıldığını ispat edebilirim.
2. iş kaybı oranlarının, 2008'de iş kaybı hesaplama yönetmeliğinin değişikliğinden kaynaklanmış olma ihtimali nedir?
3. İş kaybının büyük bir bölümü olan sağ kolumda, Haraket kısıtlılığı, açı kaybı ve yanık skarı olarak belirtilen raporlarda , tedavi gördüğüm süreden beri kas zayıflığı hala devam ettiğinden sol kolumun kaldırabildiği hiçbir şeyi sağ kolum ile kaldıramıyorum..Bu kolumdaki efor kaybı hiçbir raporda belirtilmedi..Yeni bir kurul talebi yapsam bunun bana bir faydası olurmu?
4. 05.12.2004 de İstanbul Sigorta Müdürlüğü’ne verdiğim dilekçedeki ‘%16 ile aldığım malüllük aylığının ileride yasal bir çelişki ve kanunsuzluğa sebebiyet verip vermeyeceği hakkında’’ aldığım bilgilendirme ne kadar işime yarar?.

Şimdiden vereceğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim..

Yavuz24

Çok özür dilerim, tam anlamak için soruyorum: SGK size %16 ile sürekli iş göremezlik geliri bağlamalıyken %35 ile bağlamış. Şimdi de bu hatadan kaynaklı fazla ödemeyi geri istiyor. Doğru mudur?

Rica ederim..
İlk hastaneden çıktığımda %35 yanık raporum vardı..
Bu arada bir çok kontrol ve rapor aldım SSK yönlendirmesi ile..Arada aldığım raporlardan birinde %26,2 ye düştüğünü hatırlıyorum...
Maaş bağlanmadan hemen önceki son raporum ise ''bir kez daha kontrole gerek yoktur'' notunu düşerek %16 ile ekim 2004 de maaşa bağladı..
Bunun üzerine %16 ile maaş veriyorsunuz ama ben başka yerde de çalışıorum..İleride olabilecek herhangi bir çelişkili durum ve kanunsuzluk olurmu diye Aralık 2004 de İst. SSK ya dilekçe ile bilgi istedim..
Sorun olmadığını bildirdiler.

Yavuz24 sizin anlatmanıza göre ortada bir sorun yok ama yargıtay kararı onamış belli ki sorun var. siz durumunuzu sorun yok gibi yazmışsınız ama evraklar öyle söylemiyor gibi sürekli rapor oranınız düşmüş falan? iş göremezlik maaşına yüksek maaş almak için %35 lik raporla başvuru yaptıysanız kimse sizi kurtaramaz. ayrıca hem maaş alıp hem de çalışmaya devam ettiğiniz için sgk destek primi ödemeniz gerekiyordu. bu kesilmediyse düzenli olarak onu da geriye dönük alırlar

Benim maaş başvurum olmadı..Sabit bir maaş hakkım olduğunu kazadan sonra SSK'nın 31 ayda 5-6 kez durum tespiti için Sağlık Kuruluna sokması ve son Sağlık Kurulu raporu ile artık iyileşme düzeyimin %16 da stabil kaldığını tespit edip sabit maaşa bağlandığında öğrendim..(Aralık 2004.)
Mart 2003 de, işe başlamıştım..
Aralık 2004 de maaş bağlanınca ve aradaki boşlukla beraber toplu para verdiler..Fakat Mart2003-Aralık2004 arası çalıştığımdan ve sonrasında da çalışacağımdan ötürü ileride bu maaşın "%16 yı belirterek" bir sorun çıkartıp çıkartmayacağını İstanbul SSK ya sordum..
Gelen yazıda bir sorun olmayacağı yazılı idi..

Bülent Bey, @fatih_123 Bey, değerli yorumlarınızı bekliyorum..

Yavuz24 anladığım kadarıyla sgk size %16 ile maaş bağlamış ekim 2004 de. iş kazası olduğu tarihe kadar geriye dönük ödeme de aldınız. ve 10 yıl boyunca da %16 oranla maaş almaya devam ettiniz. sizin engelliğiniz sürekli azalma gösteren bir durum olduğu için ve son engellilik durumunda %14 e düştüğü için aradaki %2 lik dilim kadar fazla maaş almış oluyorsunuz diye düşünüyorum.

6 ayda bir yeni bir engelli raporu alıp maaşınızı güncelletseydiniz bu sorun olmazdı. bu yüzden sizin ihmaliniz söz konusu. yargıtaydan onaylanıp gelen karar için ilinizdeki cumhuriyet savcısına gidip durumu anlatın. sgk nın normalde bütün parayı isteme gibi bir hakkı var mı bilmiyorum varsa zaten o parayı faizi ile birlikte ödeyeceksiniz. yoksa aradı %2 lik orana tekabül eden parayı ve yasal faizini ödersiniz. bunun için savcının sizi haklı görmesi lazım. daha sonra savcı dosyayı başsavıya yolluyormuş o da yargıtay cumhuriyet savcısına. o da uygun görürse karar düzeltme talebi için genel kurula yolluyormuş. ordan çıkacak karara itiraz yokmuş. kesin bağlayıcı.

kararın size tebliğinden bir ay geçmeden ilgili mahalin savcısı ile bir yüzyüze görüşme yapmanzı tavsiye ediyorum. tek yolunuz bu. aksi halde ve olumsuz sonuçta çıkan borç neyse onu ödeyeceksiniz

fatih_123
Dosyalarımı inceledim..
Raporlarımın hepsinde %16 yanık skarı ve ilaveten kol, dirsek, bilek ve parmaklardaki açısal kayıplar yazılmış..
Sonraki sayfada %16 ve sanırım diğer açıların tekabul ettiği da bir takım çarpanlar ile rakamların matematiksel hesaplamaları var..
altında ise %11, %11,33 ve %13 rakamlarını baltazar yöntemi ile hesap yapılmış ve E cetveline göre %26,2 bulunmuş..

Bu belgelere bakınca;

1- Bu belgeler bakınca bir sorun görünmüyor.
2- SGK bu hesaplamaları belli bir cetvele ve formüle göre yapıyor.
3- Hakim, Adli Tıp ve Yargıtay bu cetvel ve formülasyondan bihaber biri ölçmüş, biri karar vermiş diğeri de onaylamış görünüyor..

SONUÇ olarak: Benim sadece bu Yargıtay Kararını bozdurmak için bir yol bulmam gerekiyor..
Bu konuda nasıl bir yol izlemeliyim?..
Diğer bir konu ise bu hesap 2004 de yapılmış..Bu durumda 2008 den sonra değiştirlen hesaplama yöntemi ile hesaplandığında bir fark olurmu?

Son düzenleme:
Yavuz24

Bu işlerini kimsenin aklı ermiyor hastaneler arasında çelişkiler oluyor, hatta doktordan doktora rapor oranları bile değişebiliyor. Sonuçta Ankara'dan gelen oran önemli. ama benim başıma trajı komik bir olay geldi. aylardır hastaneye gidip tedavimi görüp saglık kuruluna raporlarımı eksiksiz aldığım halde, evraklarımı eksiksiz sağlık kuruluna teslim ettiğim halde. tedavim bitip sağlık kuruluna dosyalarımı yaptırdım. hatta oradaki memurlarla, hatta sağlık kurulu müdürüyle görüştüm olayın işkazası vs olduğunu hepsi biliyordu. müdür sen bu oranla emekli olamazsın diye burun kıvırdı. sonra Ankara'ya evraklarımı gönderdiler. evet şaka gibi belgelerimde iş kazası namına bir cümle bile koymamışlar.

Neyseki Allah yardım etti, Ankara dosyamdaki eksiklerin tamamlanması için, yaşadığım ildeki SGK evraklarımı göndermiş. oradaki memur arkadaşta Allah razı olsun telefon açıp evraklarınız yanlışlıkla buraya geldi. bağlı bulunduğunuz SGK ya geri göndereceğiz diye bilgi verdi. o ara aklıma nasıl geldiyse dosyam işkazası olarak mı gözüküyor diye sordum. Aldığım cevap beni şok etti. iş kazası diye gönderilmemiş. Telefondaki memur bu evraklara göre engelli maaşı vs bağlanır dedi. sonra gittim dosyamı zar zor oradan alıp Bana rapor veren hastaneye gittim. utanmadan rapora el yazısıyla kanaat yazmışlar çalışmasında mahsur yoktur vs diye el yazısı vardı. Büyük ihtimal müdüre ayitti.. memurlarla müdürle hepsiyle kavga ettim. en son güvenlikciler dışarı çıkartı. müdür hatasının farkına vardı. memurları arkamdan gönderdi.yalvardılar yakardılar özür dilediler. hepsine dava açmayı düşünüyordum avukat işler uzun sürer deyince vazgeçmek zorunda kaldım. Oradaki memurlarada müdürede hakkımı helal etmiyorum. Dosyam yeniden Ankaraya gönderildi ama o gündür bugündür içime sinmedi.

benim iş gücü oranımın eksik hesaplandığını düşünüyorum, ama itiraz edemiyorum çünkü buradaki birçok arkadaşa düşük aylık bağlanmış. itiraz edersem yeni rapor talep edersem oranım düşer, maaşım düşebilir diye itiraz etmedim.... Bura Türkiye her şey olabilir.

gelelim senin konuna davan ne zaman sonuçlandı.eğer yargıtayda dosyan yeni bitseydi yanılmıyorsam 1 ay içinde Anayasa mahkemesine itiraz edebilirdin. Anayasa mahkemesine bireysel başvuru hakkı var. dava kesinleşince 1 ay içinde yanılmıyorsam itiraz edebiliyorsun.

ikincici seçenekte ise bu seçeneği bir avukat ile görüşmeni tavsiye ederim. SGK karşı dava aç. dava dilekçende 2 hastane arasındaki çelişki beni bağlamaz de, 2 hastane de devletin hastanesidir bu yüzden raporun düşmesi yada artması beni bağlamaz ilk raporun geçerli olması gerektiğini belirt. bu şekilde yaparsan davayı belki kazanabilirsin, belkide kaybedebilirsin. kaybetsende Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru yapıp bu kararın adil olmadığını sgk sana ödediği paraları geri almaya hakkının olmadığı belirtebilirsin... ilk aldığın raporun geçerli olması gerektiğini belirtirsin bir ihtimal Anayasa mahkemesi seni haklı bulabilir.

Bu süreçlerde paraya bağlı. hukuk zaten para demektir, kimse hukuk hak için hukuk insanlar için var demesin hukuk zenginleri korumak için vardır. fakirler sürünür. zenginler hukuğun etrafını dolanır. haksızken haklı çıkar! bizler kaza geçiriyoruz avukatlar zengin oluyor! Bunada hukuk deniyor.

Şunu da belirtmem gerekir SGK dava açarsan kaybedersen karşı tarafın yargılama masraflarını ödersin, Ayrıca Anayasa mahkemeside bireysel başvuru yapanlardan bir miktar harç parası alıyor ya 100 liraydı yada 1000 liraydı unuttum. izleyeceğin yolu iyi bir avukat ile görüşmelisin.

Üst Alt