Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

SGK'nın yeni Hastalık Listesi'nde polio sekeli için hangi oranda rapor veriliyor?

meister78

Üye
Konular
21
Reaksiyonlar
0
merhaba, arkadaşlar benim bir kaç sorum olacak... benim rahatsızlığım sağ bacak çocuk felci uzun yürüme cihazı ve tek baston kullanıyorum ancak ortopedik rahatsızlıklarda göremedim bu arada raporum %42.. daha önce özel sektörde çalıştığımdan vergi indirimimde var..ancak 2013 yılında memur olarak atandım.. vergi indirimi memurluk için bir anlam ifade etmiyor ve emekli olmak için bir işe yaramayacak lakin yeni hastalık listesinde kendi rahatızlığımla ilgili bir durum göremedim.. yardımcı olabilirmisiniz

28 Eylül 2021 çıkan yönetmelik sayı 31612 sayfanın sonunda ekler için tıklayınız diyor
Oradan bakabilirsiniz
Baktığınız yerdeki ibareyi Google'a yapıştırarak sizin güncel durumunuzu öğrenebilirsiniz

Hüseyin bey evet listeyi gördüm fakat polio sekeli olanlar veya yürüme bozukluğu ile ilgili bir açıklama göremedim..

28 Eylül 2021 tarihli yönetmelik, Maluliyetle ilgilidir. Soruyu soran kişi cevabını, 20.02.2019 yetişkin engelli raporları yönetmeliğinde bulabilir.

şimşek59
Yanılıyorsunuz.

meister78

Çalışma Gücü Kaybı Cetveli 'nde ilgili bölüm:

1. Poliomyelit
Ağır Düzeyde Çalışma Gücü Kaybına Neden Olan Durumlar
Aşağıdaki kriterlerden en az birinin sağlanması,
a) Konuşma, yutma veya nefes almada belirgin güçlük olması,
b) Ağır düzeyde ¹efektif ambulasyonun veya ağır düzeyde ²üst ekstremite ve kendine bakım aktivitelerinin sağlanamaması

Orta Düzeyde Çalışma Gücü Kaybına Neden Olan Durumlar
Orta düzeyde ¹efektif ambulasyonun veya orta düzeyde ²üst ekstremite ve kendine bakım aktivitelerinin sağlanamaması

Hafif Düzeyde Çalışma Gücü Kaybına Neden Olan Durumlar
Hafif düzeyde ¹efektif ambulasyonun veya hafif düzeyde ²üst ekstremite ve kendine bakım aktivitelerinin sağlanamaması

¹EFEKTİF AMBULASYON SAĞLAYAMAMA:
Efektif ambulasyon, günlük yaşam aktivitelerini devam ettirebilmek için yeterli bir mesafeyi makul bir yürüme hızıyla sağlayabilme yeteneğine sahip olmayı ifade eder. Efektif ambulasyon sağlayamama, yürüme yeteneğinde ciddi kısıtlanma olduğunu ve genellikle her iki alt ekstremitenin yetersizliği sonucu kullanılan yardımcı cihaz/cihazlar ile her iki üst ekstremite fonksiyonun limitlendiğini gösterir
Aşağıdakilerle sınırlı kalmamak üzere, efektif ambulasyonu sağlayamama şu örnekleri içerir.
• Tekerlekli sandalye düzeyinde olmak,
• İki baston, iki kanadyen, yürüteç v.b. mekanik destek ve/veya yardımcı cihaz olmadan yürüyememek,
• Tek el desteğine rağmen yardım olmaksızın yürüyememek, standart toplu taşım araçlarını kullanamamak, rutin aktiviteleri sürdürememek v.b.
• Ankiloz, diz kalça ve ayak bileğinin kontraktürü, ileri düzeyde kas hastalıkları, Parkinson v.b. (Evde yardımcı cihaz kullanmadan bağımsız yürümek, ambulasyonu efektif sağladığı anlamına gelmemektedir.)

Fonksiyonel ambulasyon sınıflamasına göre:
Alt Ekstremite;
Ağır Düzeyde Çalışma Gücü Kaybına Neden Olan Durumlar:
Fonksiyonel ambulasyon sınıflamasına göre 0, 1, 2
Orta Düzeyde Çalışma Gücü Kaybına Neden Olan Durumlar
Fonksiyonel ambulasyon sınıflamasına göre 3
Hafif Düzeyde Çalışma Gücü Kaybına Neden Olan Durumlar:
Fonksiyonel ambulasyon sınıflamasına göre 4​

Hafif: %40-49
Orta: %50-59
Ağır: %60 ve üzeri demek

Yeni yönetmelik tüm engelli yaşlılık emekliliği olanları kapsar

Ben yanılıp, bu yönetmeliğin bütün engelli raporlarını kapsamasını arzu ediyorum ama konunun daha iyi anlaşılabilmesi için her iki yönetmeliğin kapsam bölümünü iyi incelemenizi tavsiye ediyorum. Bir de hukukçu arkadaşlar görüşlerini yazarsa iyi olur.

OturanBoğa

Evet, Bülent bey yönetmelik ile ilgili yazdıklarınız doğru, yönetmelikte ki atıfları incelediğim de, 5510 sayılı yasaya tabi olan engellilerin hepsini kapsadığını ve bu yönetmeliğe göre rapor alınacağını, bütün kontrol muayenelerinin de bu yönetmelik kurallarına göre yapılacağını gördüm. Sizi tebrik ediyorum.

Üst Alt