Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sigorta cikisi yaptıktan sonra kaç ay sağlık güvencesi devam eder?

Rezber#

Üye
Konular
4
Reaksiyonlar
0
Arkadaslar ben son verdim sigortama bir sorun olusmasin diye hastane den alti ay yararlanma hakkim var degil mi ?

Merhaba Eğer son bir yılda 90 gün ve üzeri priminiz yatmışsa 100 gün muayeneden, eczaneden yani sağlıktan yararlanabilirsiniz, fakat 90 günden azsa eğer sadece 10 gün yararlanabilirsiniz. İşsiz kalanlar devletin sağlık hizmetlerinden belli bir süre prim ödemeden yararlanabiliyor. Ancak sürecin sonunda gelir testini yaptırmak çok önemli. İşsiz kalınan süreler içerisinde test yaptırmayanlar ayda 245 TL’lik cezayla karşı karşıya kalıyor.

Sağlıktan yararlanma süreleri bittikten sonra herhangi bir yerde/herhangi bir işte çalışmazlarsa sağlık yardımlarından devam edebilmek için genel sağlık sigortası kaydı için Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurmaları ve genel sağlık sigortası primlerini kendilerinin ödemesi zorunluluğu bulunmaktadır. Kurumca belirlenecek test yöntemleri ve veriler kullanılarak tespit edilecek aile içindeki gelirin kişi başına düşen aylık tutarı asgari ücretin üçte birinden az olanların ise genel sağlık sigortası primi devlet tarafından ödenir.

Sağlık Yardımından Yararlanma Süresi

Yürürlükte olan 5510 sayılı kanuna göre, SGK lı işten ayrıldığı tarihten geriye doğru bir yıl içinde;

30 günü varsa 10 gün,

90 gün prim ödemesi varsa; İşten ayrıldığı tarihten sonra, 10+90=100 gün sağlık yardımından faydalanabilir.

Aile Fertleri de Sağlıktan Yararlanabilir mi?

Yukarıdaki şartları sağladığınız takdirde ya da başka bir şekilde sağlıktan yararlandığınız sürece bakmakla yükümlü olduğunuz aile fertleri de (çocuk, eş) sağlıktan yararlanabilirler.

Ben 15 Ağustosta sigorta çıkışı yaptırdım ama E-Devlette hala çıkış yaptığım gözükmüyor memur olarak atandım evraklarımı teslim ettim bir sıkıntı olmaz değil mi?

nuri3558

ben atandığımız kuruma sordum başlamadan bir gün önce çıkış yapmanız yeterli denildi ama bilmiyorum bi sıkıntı çıkar mı

Bu ayin on besinde yansir sisteme bende bu ayin birinde cikis verdim bir daha ki ayin birinde sisteme yansir dedi muhasebeci

Üst Alt