Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sigortalı bir işe girersem, 2022 mart ayı maaşımı alabilir miyim?

Nikom42

Üye
Konular
9
Reaksiyonlar
0
şuan sigortalı bir işe girsem 2022 otomatik kesilirmi yoksa benim bir müraacaat yapmam gerekirmi ayrıca diyelim önümüzdeki 3-5 gün içinde sigorta başlatsalar mart ayı maaşını alabilirmiyim?

2022 kesilmese bile sigorta tarihinizden itibaren son bir yıl içinde 90 günü aşan sigortalılık halinde almaya devam ederseniz cezai işlem uygulanır,kestirmekle yükümlüsünüz aldığınız maaşı işe başladıktan sonra 90 gün içerisinde..

http://www.engelliler.biz/forum/202...kestirmek-durdurmak-icin-gerekli-dilekce.html

Son bir yıl içinde mart ayında ki maaşa kadar geçecek süreyle beraber 90 günü aşmayacaksa sigortalılık haliniz bence maaşı aldıktan sonra başvuru yapmanızda kestirmek için 2022 maaşını hiçbir engel yok..

İşyerinden aldığın işe başlama belgesiyle birlikte hemen Sosyal Güvenlik Kurumu Primsiz Ödemler Genel Müdürlüğü Yaşlılar Sosyal Güvenlik Dairesi Başkanlığı'na dilekçeni yazarak maaşını iptal ettirmelisin. Çünkü ilgili kurum işe başladığın tarihi esas alarak maaşını kesecektir. İşe başladıktan sonra 2022 maaşı almamışsan bir sorun teşkil etmez.

Nikom, ablm daha önce çalışmamışsın zaten hiç. ŞU an da anladığım kadarıyla çalışmıyorsun. Eğer bu günlerde işe gireceksen sigorta başlangıcın 1 Mart itibariyle Mart ayı içinde olursa Mart aylığını çekmen sorun olmaz. Sigorta başlangıcın Mart ayından önce olursa sorun çıkabilir. O yüzden şimdi ihtimallerle konuşmayalım. Çalışmaya başlayınca kesin bilgileri yazarsın ona göre hesabımızı yaparız.
Mart ayından önce sigortalı olmadıgın takdirde Mart ayı dönem aylığını rahatlıkla çekebilirsin.
İşe başladıgında zaten buraya yaz gelişmelerden haberdar et olur mu?

bir yilda kac gün skortali calişa bilirim yani heryil 90 gün ssk yatirsam 2022 maşim icin bir sorun olurmu

abla çarşamba günü işe başlıcam 90 gün diye sölemiş arkadaşlar yani çarşamba başlayıp mart ayının parasını alıp sora dilekçe vermemde sıkıntı yokmu varmı anlayamadım :)

Acil Destek Verseniz :)::)

Cevabını verdik zaten.. Yapabilirsin dediğin gibi..

Arkadaşım 2022 maaşını kesmek için işe giriş tarihini baz alırlar.. Yani sigortanın başladığı tarihi...

Nikom, yanlış anlamışsın anlattıklarımı. Bu yanlış anlamanı düzeltmek maksadıyla buraya müdahil olmak zorundayım.
Eğer sigorta başlngıç tarihin 1 Marttan önce olursa mart aylığını çektiğin takdirde ceza alırsın.
O yüzden tekrar ediyorum. Sigorta başlangıcın, ancak 1 Mart tarihi itibariyle mart aylığı döneminde olursa çekebilirsin. Aksi tkdirde cezayı göze alıyorsan takdir senin.
Yine tekrar ediyorum. 1 Marttan önce sigorta başlangcın olursa mart aylıgını çekemezsin.
Ha sigorta başlangıcın 1 mart itibariyle Mart ayı içinde olacaksa işte o zaman mart dönem aylığını rahatlıkla çekebilirsin.

şimdi perşembe günü işe başlıyorum maaşıda aldık :) dilekçeyi elden ptt den yoksa maille hangisi ile olur elden verebilirim yakın sayılır kızılayda ben de ankaradayım ptt ile daha sağlıklı olur galiba siz nasıl uygun görüyorsunuz?

teşekkür ederim benim bide yeşil kartım vardı onu iptal ettirmem gerekirmi

Sigortalı bir işe başladığınızdan dolayı "muhtaç"lık kriterlerinden çıktığınız için yeşil kartınızıda iptal ettirmelisiniz.

Aşağıda ki dilekçeyi kendi adınıza ve durumunuza uygun olarak doldurup ilgili kaymakamlığa yollayın

KAYMAKAMLIK MAKAMINA
........

İlçemiz ................................................................ ikamet etmekteyim. ..................... nüfusuna kayıtlıyım. ………………………………………..sebebiyle, bakmakla yükümlü bulunduğum aşağıda isimleri yazılı aile fertlerime ve Kendime ait Yeşil Kartlarımızı iptal ettirmek istiyorum.

Gereğini arz ederim. ../../2009

....../....../200..
Hane Reisinin
Adı Soyadı ve İmzası

.......................................
İKAAMET ADRESİ :
......................................
.....................................

Yeşilkart İptal Edilecek kişiler:
1-……………………………
2-……………………………
3-……………………………
4-…………………………….
5-…………………………….
6-…………………………….

20022 durdurmak için dilekçe gönderdim bi haftayı geçti bi yanıt yok ne kadar sürede sonuçlanır bide sgk dan maaş sorgulamadan takip ediorum hala aktif gözüküor.

L]Sayın oturan boğa,size sormak istediğim konu var daha evvel çocuğum adına aldığım 2022 maaşını eşim işe başladıktan 40 gün civarı yanılmıyorsam dilekçe yazıp ankaraya maaşı kestirdim .Bu arada eşim işe başlayalı bir ay dolmadan ben eylül maaşımıda çektim fakat 2022 genelgesine bakıyorum 90 günün içinde denk gelirse maaşınızı çekebilirsiniz deniyor,bana malmüdürlüğünden yazı geldi eylül maaşını geri ödeyin yoksa şimdiye kadar aldığım paranın %50 si ile kanuni yolla geri alacaklarını söylediler.bende malmüdürlüğünü aradım bana yazı yollayan bayana durumu iza ettim fakat memur bayan konunun kendisiyle alakalı olmadığını ankarayı aramamı söyledi ,fakat bu seferde ankarayı aradım onlarda bu işle alakalarının olmadığını tekrar bana yazı yollayan yeri aramamı istediler derken bende baktım olcak gibi değil bir birlerine sürekli paslıyorlar bimere yazı yazdım durumu izah ettim sonrada tekrar bimeri aradım bu seferde sözle izah ettim bana dilekçenin numarasını verdi evrak malmüdürlüğüne yollanmış diye .eşim şubatın 10 da işten çıkınca ben mart ayında tekrar maaş müracatıda yapmıştım şimdi evrak sorgulama servisine baktım orda şöyle bir yazı yazıyor beni bu konudada bilgilendirir seniz çok teşekkür ederim,
Evrak Açıklamaları
Havale Yeri Tarih Açıklama 2. Tarih 2. Açıklama
TAHSİS 28/09/2010 EVRAK TAHSİS SERVİSİNE GÖNDERİLDİ. 28/09/2010 SSK-BAĞKUR NEDENİYLE AYLIK DURDURULDU.
TAHSİS 30/03/2011 EVRAK TAHSİS SERVİSİNE GÖNDERİLDİ. 05/04/2011 SSK-BAĞKUR DAN DOLAYI YENİDEN MÜRACAAT YAZISI YAZILDI.
bu yazı ne anlama geliyor?ne demek istemişler .

Niko,
Bir süre daha bekleyin cevap gelmezse 1 hafta daha 170 nolu numarayı arayıp bi sorgulatın.

Oscar,
Müracatınız işleme alınmış şimdilik beklemekten başka yapacağınız bişey yok.. Ödeme emri gelince tekrar maaşınızı almaya başlarsınız.

Sayın Capricorn verdiğiniz yanıt için çok teşekkür edrim saygılarımla.

sayın editörün dikkatine geçen gün yazmış olduğum yazının cevabı buğün evrak tahsis servisindeEvrak Açıklamaları
Havale Yeri Tarih Açıklama 2. Tarih 2. Açıklama
TAHSİS 28/09/2010 EVRAK TAHSİS SERVİSİNE GÖNDERİLDİ. 28/09/2010 SSK-BAĞKUR NEDENİYLE AYLIK DURDURULDU.
TAHSİS 30/03/2011 EVRAK TAHSİS SERVİSİNE GÖNDERİLDİ. 05/04/2011 SSK-BAĞKUR DAN DOLAYI YENİDEN MÜRACAAT YAZISI YAZILDI.
TAHSİS 13/04/2011 EVRAK TAHSİS SERVİSİNE GÖNDERİLDİ. 0 şöyle bir yazıya tekrar rasladım yine bir şey anlamadım 0 nedemek.

2022 durdurma

2022 durdurmak için dilekçe gönderdim ilk dilekçem kabul edilmedi sonra yine gönderdim internetten bakıorum duruma dosya tahsis servisine gönderildi diyor ne demek bu bu ay son ne de olsa cezai duruma düşmeyelim.

internette güncelleme yapmıyorlar tahsis servisine gönderilmesi ilk maaşı bağlattığında yazılmıştır.Sen bilgi edinmeden sor dilekçen mutlaka kabul edilmiştir.birde para yatarsa bile dokunma çekme postaneden sonra başın ağrır cezaya girersin

nikom 42 adlı arkadaşım bende 2022 maaşını durdurmak degil kestirmek için 28.03.2011 tarihinde muhtar onaylı dilekçe göndermiştim.ama daha düne kadar 2022 kontrol yaptığımda durumum aktif görünüyordu.dün sabah erkenden yine yeniden muhtar onaylı dilekçemi kuruma ait olan [SIZE=2]0312 433 56 79 numaraya fax ile ilettim.akşama doğru yeni bir kontrol yaptığımda ise önce en altta tahsis servisine gönderildi mesajını fark ettim.sonra ise feragat etmemden dolayı durdurulduğunu gördüm.galiba fax olayı daha hızlı ve kesin çözüm.saygılar[/SIZE]

fax hızlı bir çözüm sağlar, ışık hızında işleme almışlar :)[SIZE=2]0312 433 56 79[/SIZE]

sigortalı bir işe girersen sakatlık maaşını alma .
iptal ettirmek içinde bir yere başvurman gerekmez .Eve emekli sandığından 6ay veya 7 ay sonra sakatlık maaşının kesildiğine dair yazı geliyor
çünkü ben böyle yapmıştım bir sorunla karşılaşmadım

bestadereler
gerçekten doğru olanı yapmışsın

Arkadaşlar eğer sigortalı bir işe girerseniz maaşınızı kestirmekle uğraşmayın.
Bırakın sgk uğraşsın, siz yorulmayın.
Ama bir şartla, sakın maaşı çekmeyin. :)

maaşı çekmem ya :D ama tahsis servisi olayı daha önce yoktu yeni farkettim. ayrıca thedenizfeneri kardeşim bırak faxı direk elden verdim ben :D bu kadar hızlı olan yoktur galiba durummda pasif yazması gerekior değilmi :)

Üst Alt