Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sigortalı işe başladım. 2022 maaşı alabilir miyim?

xayos

Yeni Üye
Konular
5
Reaksiyonlar
0
1 kasım 2011 Sigortalı işe başladı 2022 aylık alabilr mi ? Lüften acil

Siğortalı işe başlayan engelli birey 2022 maaşından faydalanamaz.İşe başlayan birey 2022 maaşını iptal ettirsin yoksa ileride faizi ile geri isterler..

ben bir de duydu (Sigorta İşe girenler 90 gün içinde bu maaşlarinı iptal ettirmeleri gerekiyor.bu 90 gün içinde yatan maaşlar çekebilrler.bir sakınca yok) mesela aralık 2022 maaş var aldı sonra iptal etse olur acaba?

Xayos, evet bir sene için 90 günlük sigortalı çalışan olma durumunda 2022 aylık hakkı devam ediyor. Aylık kesme işlemi uygulanmıyor.

Eğer sizin geriye dönük 1 sene içinde yatırılmış sigorta priminiz yoksa ilk priminiz 1 Kasım itibariyle yatırılmaya başlanmışsa 90 gün sigortalı çalışan olarak aylıgınız kesilemez. Fakat bu süreyi 1 gün geçsin aylık hak sahipliğiniz sonlandırılır ve yersiz ödeme iddiasıyla hakkınızda size borç tahsil edilir.

Şimdi detaylara gelelim. siz 1 Kasım'da işe başladıysanız ve ilk sigorta priminiz aynı tarihte yatmışsa bu durumda 90 gün, yaklaşık olarak 31 Ocak itibariyle dolar. 91. gün Şubat ayında oldugu için aylıgınız yasal olarak 91. gunu izleyen dönem başı olan 1 mart 2012 itibariyle kesilir.
Fakat aylık kesme işlemi uygulanırken yersiz ödeme yapılmış mı diye kontrol ederler.

Siz 1 Kasım'da işe başladıgınız için en geç 90 gün içinde işe başladıgınızı SGK'na iadeli taahhütlü posta aracılıgıyla bir dilekçeyle bildirin. Dilekçenizde sakın aylıgınızın kesilmesini talep etmeyein. Bildirim yükümlülüğünüzü yapmanız kafi. SGK bu bildiriminiz üzere başta dediğim gibi aylıgınızı 1 Mart itibariyle keser.

Bu yüzden sizi baştan uyarıyorum çalışmaya başladıgınızı sgk'ya en kısa sürede bildirin.
Bildirimi yaptıgınız takdirde ödenen tüm aylıklara borç tahsil ettiirlmez. Sadece fazla çektiğiniz tutarı borç olarak tahsil ederler.
Aralık dönem aylıgınızı çekerseniz 1 aylık fazla alacakları olur yani size 1 aylık borç tahsil ederler.

Şimdi tüm söylediklerimi özetleyim:

1 Kasım itibariyle en geç 90 gün içinde SGK'ya sigortalı çalışan olarak işe başladıgınızı bildirin. Sakın dilekçenizde aylıgınızın kesilmesini talep etmeyin sadece bildirin.
Olur ki işten ayrılırsınız aylıgınızın kesilmesine gerek kalmaz böylece.
Bildirimi en kısa sürede yapabilirsiniz. Siz çalışmaya başladıgınızı bildirdiniz diye aylıgınız hemen kesilmez. feragat dilekçesi sakın verme. Bu durumda aylıgın yasal suresi içinde istersen 1 gün çalış kesilir.
Aralık dönem aylığınızı İster çekin ister çekmeyin. Çekerseniz 1 aylık sgk'ya borçlu olursunuz. Çekmezseniz sgk size 2 aylık borçlu olur:) hangisi işine geliyorsa karar senin bu konuda.
Eğer 90 gün dolmadan işten ayrılman söz konusu olursa burada tekrardan yazarsın seni yönlendiririz o konuda.
UYARI: Eger 90 gün içinde çalışmaya başladıgını bildirmezsen sana ödenen tüm aylıklara borç tahakkuk ettirilir. Unutma.

yani bu durumda 90 gün içinde işe başladıgını bıldırırse aylık bu sure içinde kesılmez ;. işe başladıgı gunden ıtıbaren 90 gunluk aylıgı cekebılır ve işten hiç çıkmazsa 90 gun sonra aylık kesılmış olur bu durmda borç tahakkuk edılmez dogru mu anladım.

fanfan, işe başladıktan sonra en geç 90 gün içinde bildirme yükümlülüğü vardır. Bunu yerine getirmezse ödenen tüm aylıklara yersiz ödeme iddiasıyla kanuni faiziyle birlikte borç tahsil ederler.
Eğer işe başladıktan sonra en geç 90 gün içinde işe başladıgını bildirirse ödenen tüm aylıklara borç tahakkuk ettirilmez. Bundan kurtulunur. İşe başladıgını vaktinde bildirirse işe başladıktan sonra hakkı olmayan bir miktar çekmişse sadece o fazla ödenen miktarı isterler borç olarak. Vaktinde bildirim yapmanın faydası budur.
90 günlük çalışma işine gelince... Eğer geriye dönük olarak bir sene içinde toplam 90 günü geçmeyen bir sigortalı çalışma durumu varsa aylık kesme işlemi uygulanmaz.
Birey, 90 gün dolmadan işten çıkmışsa aylıgı aynen devam eder yani.
Fakat feragat dilekçesi verme durumunda isterseniz bir gün çalışın farketmez feragat dilekçeniz usule uygun şekilde düzenlenmişse dikkate alınır ve aylık kesilir. Çünkü feragat dilekçesi göndermek aylık kesme sebebidir.
Doğru anladın ama biraz karışık anlattın. Yanlışlıklara yol açmaması açısından ben de tekrar anlattım.

feragat dılekçesını yazdıgımız zaman; işe başladıgımız gunden, 90 gun içinde aylık kesılmez. dilekçe verdıgımız halde 90 gun dolunca aylık kesılır. bu 90 gunluk aylıgı cekebılırız sonrasını çekemeyız. bu durumda olursa sorun olmaz... uzun anlatıma gerek yok gorunuyor. teşekkurler.

Kusura bakma yazdıklarını anlamadım. Yanlış anlama olmaması açısından tekrar yazıyorum:
1. feragat dilekçesi yazdıgın takdirde istersen hiç çalışma istersen 1 kuruşun bile olmasın hiç farketmez, feragat ettiğini bildirdiğin dilekçenden dolayı aylıgın kesilir. Çünkü sen aylıgından feragat ediyorsun bu dilekçeyle. istersen 1 kuruşun olmasın bu dilekçe usulune göre işleme alınır ve aylıgın yasal olarak kesilir. feragat etme aylık kesme sebebidir.
2. bir sene içinde 90 günlük çalışmadan dolayı aylık kesilmez.
3. 90 günden sonra çalışmaya devam edersen sgk " a bu çalışmaya başladı 90 günü geçti şunun aylıgını kesivereyim" demez. ancak farkettiğinde sonradan keser. Bakmışsınız ki altı ay sonra farketmiş sgk. Aylıgı keserken bir de " bu bana çalışmaya başladıgını 90 gün içinde bildirmedi aha bir de ustune fazladan aylıkları çekmiş, dur, bunun aldıgı tüm aylıkları kanuni faiziyle geri isteyim, alayım" der.
4. Ama çalıştıktan sonra 90 gün içinde çalışmaya başladıgını bildirirsen sgk, sana ödediği tüm aylıkları geri alamaz avucunu yalar.
5. Sadece 91. prim gununün ödendiği gunden itibaren sana yapılmış fazla bir ödeme varsa bildirdiğin için sadece bu fazla tutarları alır senden.

Son sözüm de şu olsun:
çalışmaya başlayınca en geç 90 gün içinde çalışmaya başladıgını bildir. gerisi kolay.

Üst Alt