Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sigortalı olunca 2022 maaşımı kestirmeli miyim, yoksa kendileri keser mi?

gönülyarası

Aktif Üye
Konular
23
Reaksiyonlar
3
2022 Maaşı almaktayım. ssk lı işe başladım. dilekçe yazıp maaşımı kestirmeli miyim, yoksa sigortam başlayınca otomatikmen kesiliyor mu ?

tespit edilmesi halinde kesilir ama sen işini şansa bırakma bir dilekçeyle kesilmesini talep et

Dilekçe örneği :
[FONT=Verdana]SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI[/FONT]
[FONT=Verdana]Pirimsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü[/FONT]
[FONT=Verdana]Yaşlılar Sosyal Güvenlik Dairesi Başkanlığına [/FONT]

[FONT=Verdana]..... sicil nosu ile almakta olduğum 2022 maşımın sigortalı olarak işe girmem sebebiyle kesilmesini istiyorum.[/FONT]

[FONT=Verdana]Bilgilerini ve gereğini arz ederim.[/FONT]

[FONT=Verdana]Adı Soyadı[/FONT]
[FONT=Verdana]imza[/FONT]
[FONT=Verdana]Sicil no:[/FONT]
[FONT=Verdana]T.C no:[/FONT]
[FONT=Verdana]Göndereceğin Adres: SGK Pirimsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü Tuna Caddesi No:7 Kızılay/ANKARA[/FONT]

Not: eğer bir yıl içinde 3 aydan az bir süre sigortalı olursan, 2022 maaşını kestirmek zorunda değilsin. Yani, şimdi girdiğin işten 3 aydan önce ayrılırsan, hiç bir işlem yapmadan 2022 maaşını almaya devam edebilirsin.

Dilekçe örneği için vede cevap için tşk ederim.
Çalıştığım yere bahsetdim maaşımdan istersen Mart ayındaki maaşını al ondan sonra ssk nı başlatalım dediler ama kimsenin hakkını yemek istemem iyisimi kendim dilekçe ile kestireyim diğerleri gibi bide faiziyle ödemeyim.

2022 Maaşımı iptal etdirmek için dilekçemi vermeye gitdim birde üstüne azar işitdim:)
Neden maaşını çektin geri ödemesini yapacaksın diye.Kurban bayramında çekmiştim son maaşımı diğerinide ayın 7 sinde çektim 8 inde dilekçemi vermeye gitdim.15 güne kadar belli olur defterdarlığa geri ödemesini yapacaksın dediler.Halen daha ses yok nereden takip edebilirim,bide sigortam Ocak ayının 24 ünde yatırıldı aradaki günlerin maaşını bana verirlermi ?

Maaşı kestirdiğinde hak ettiğin maaşı alırsın, bir sonraki dönem maaşını alamazsın yönetmelik madde 19/1: "bu durumlarının meydana geldiği tarihi takip eden dönem başından itibaren kesilir.")
Yani sigortalı olduğun tarihten sonraki maaşı alamazsın.

Site açılıyor...

İşlem yapılıp yapılmadığını nereden hangi siteden takip debilirim ?
1 ay oldu halen daha ses seda yok,bağlatması bi dert iptali iki dert nasıl Ülke bu anlamadım gitdi :mad::mad::mad:

Yahu iptal etdirmekdemi bukadar uzun sürüyor 15-20 gün içinde haber gelir dediler 1 ayı geçti ses yok daha,ne işlem yapıldığını nereden takip edebilirim bilen kimse yokmu?

http://emek.emekli.gov.tr/Yaslilar/

Bu adres bende çalışmıyor yani sayfa görüntülenemiyor diyor başka adres yokmu ?

Defterdarlığa gidip sordum memur gelen evraklara baktı yok daha bize gelmemiş dedi,sistemden bakacaktı malum bizim Türkiye'de hangi gün sistem düzgün çalıştıki sistem çalışmadığından bakamadı.
Memura dedim yav para bende kaldı harcıyacam sonra vay parayı getir diyeceksiniz dedim yok sakın harcama dedi ve niye çektin keşke çekmeseydin şimdi faiziyle senden geri alırlar dedi yav parayı çektiysem elimde duruyor geri ödeyim dedim,bilemem bakalım hele bir gelsin mektup görürüz dedi.
Şimdi bide ben faizmi ödeyecem insanı zorla katil edecekler alması bin dert iptali ikibin dert ne olacaksa bu ülkenin hali vay anam vayyy
Avrupa Birlğiymiş pehhhhh mezardaki ebemide kandıramazsınız siz.

Maaşım durdurulmuş fakat deftarlıkdan halen bana bi haber gelmedi bekle dediler bekleyelim bakalım sonuç ne çıkacak.

Emekli sandığından 2022 den almış olduğunuz maaşınız kesilmiştir bilgilerinize diye mektup geldi,defterdarlığada gidip sordum mektup geldi siz ödemem gerekeni yollamadınız diye aradılar taradılar daha onlara gitmemiş bekeleyecekmişim.Bu beklemem faizi çoğaltırmı acaba ?

Halen daha ses soluk yok
Hey gidi güzel ülkem hey vatandaş öldü gitdi sen daha hesaplaya dur

Ses soluk olmaz çünkü borcunuz yok. Maaş dönemi içinde işe başladıysanız o dönemin maaşını alırsınız yani ( ikinci dönemde üç aydan fazla ) çalıştığınızda maaşı alırsanız ancak cezai işlem uygulanır.

Fakat emekli sandığına dilekçe vermeye gitdiğimde parayı sakın harcama geri senden isteyecekler denildi vede defterdarlığa gitdiğimde sordum doğru hesaplandığında isteyeceğiz geri dediler.
Parada halen daha elimde zaten üzerimde büyük bi yükde var sanki hırsızlık yaptım.

Ayın 27 sinde tekrar gidip sordum defterdarlığa gelmediğini söylediler,emekli sandığında telefon edipde sormak istemediğim tanıdığım yakınım vardı mecbur kaldım aramaya vede arayıp sordum.Bana sizden maaşımın durdurulduğuna dair kağıt geldi fakat ödeyeceğim geri ödeme bildirim gelmedi nekadar ödeyecem abi kendimi borçluymuşum gibi hissediyorum huzurlu değilim üzerimde yük var cart curt ağlama sonucunda bi bakıver nekadar borç çıkartmışlar dedim.Emekli sicil numaramı istedi baktı ve 836 tl maaş aldım bana çıkardıkları borç 816 tl.Böyle bişey doğrumudurki acaba ?

Daha bana borç bildirisi gelmedi yalnız.

Hey gidi güzel devletim,daha ses seda çıkmadı seneye gelirmiki acaba :confused:

işin zor kardeşim allah yardımcın olsun. Biz engellilere bir engelde bürokrasiden geliyor.

Anında maaşı kesilen de var:

bu sabah 2022 den feragat dilekçemi faksladım ve aylığım bugün durduruldu.bağlatmak için tam 25 ay beklemiştim.yani bazı işler istenirse hız kazanabilirmiş.bu bana bir ata sözünü hatırlattı .alacağına şahin vereceğine karga.neyse başvurupta maaş bekleyenlere sabır diliyorum.

Onca uğraşa rağmen Mal Müdürlüğü,Kaymakamlık ve SGK arasında gide gele sonunda işin sırrını çözmeyi başardım,nasıl mı ?
Mal müdürlüğü ben alamam parayı bana yazı gelmedi kardeşim gelmedide SGK yazdık diyor nasıl olur bilmiyorum bana yazdığı yazının tarih sayısını al yada yazdıkları yazının fotokopisini getir bana,peki Kaymakamlığa çık yazı işleri müdürü sen boşver mal müdürlüğünü sen git SGK yazdıkları yazının tarih sayısını al yazılan yaznın fotokopisini iste peki,
Giderim SGK kardeşim bana maaşımın kesildiğine dair yazı yolladınız borcumun olduğunuda söylüyorsunuz fakat 22.05.2009 tarihinden beri ne bana yazı geldi nede mal müdürlüğüne yazı yolladınız nasıl iş bu ?
Bide bakarlarki maaşımı kesmişler ama nasıl oluyorsa bana vede mal müdürlüğüne geri ödemeyi yazmayı unutuyorlar,yani benim ödeyeceğim borç kim bilir kaç sene sonra karşıma çıkıpda gelecekdi ?
Neyseki 40 dk beklemenin ardından geri ödeme yazısı yazıldı ilgilinin halkla ilişkiler bölümüne kendisinin başvurusu isteği üzerine yazılmıştır diyede not yazmışlar 1 nüshasınıda bana verdiler bakalım önümüzdeki hafta gidip mal müdürlüğüne ödeme yapacağım.
Haa SGK bide diyorki yapacağın ödemenin makbuzunu 10 sene sakla bakarsın 5 sene sonra yine borç çıkıp gelebilir diyor olur ölene kadar saklarım dedim.
Hey gidi güzel ülkemin güzel memurları heyy ne günlere kaldık daha neler göreceğiz kim bilebilirki ?

Üst Alt