Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sigortalı olup babamın sosyal güvencesinden düşersem sonra geri dönebilir miyim?

x-m diet

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
Merhabalar
Yeni Sosyal güvenlik yasasıyla ilgili bir sorum olacaktı.

25 yaşındayım ve 2008 yeni sosyal güvenlik yasası yürürlüğe girmeden önce 4. ayda 5 günlük bir sigortam bulunmaktadır. 2008 yasasına diilde daha önceki yürürlükteki yasaya tabi olunmak için yapılan bir sigortaydı.
Şimdi ise çalışmaya başlayacağım ama sigorta isteme konusunda korkularım var. Çünkü yeni sosyal güvenlik yasasına göre kız çocuklarına bir kez sigorta girişi yapıldıktan sonra, yeniden babalarının sosyal güvenlik haklarından faydalanamaması gibi bir durum var.

Ama mantıken de söyle bir durum var, ben bu yasa yürürlüğe girmeden önce 18 yaşımı doldurdum ve eski yasaya göre kazanılmış haklarım var ve hukuk kurallarına göre kazanılmış hak kişinin elinden alınamaz. Şimdi korkum ise çalışmaya başlayıp sigortamda yapılıp geri işten ayrıldığımda yeniden babamın sağlık güvencesinden faydalanabilecek miyim? Hangi yasaya göre bana işlem yapılacak?

Not: Kronik bir hastalığım ve %50 engelli raporum var ve ilaçlarım çok pahalı bundan dolayı sağlık güvencesi benim için çok önemli. Başlayacağım iş yerinde normal kadroyla başlayacağım. Daha raporum olduğumu belirtmedim.

Maalesef...
1 Ekim 2008'den önce babasının sağlık güvencesinden yararlanıyorsa kız çocukları (sakat olup olmamalarının hiç bir önemi yok), bu tarihten sonra da aynı şekilde yararlanmaya devam edecekler. AMA, bir kez sağlık güvencesinden çıkarlarsa (evlenme ya da sigortalı olma hali mesela) o zaman bir daha babadan sağlık güvencesi söz konusu olamıyor.
Ancak, çocuklar maluliyet derecesinde sakat isei, o zaman her koşulda babanın sağlık güvencesinden yararlanmaya devam olunabilir...
5510:
Genel sağlık sigortası geçiş hükümleri
GEÇİCİ MADDE 12
[...]
İlgili kanunları gereği tedavi yardımları karşılanan kişiler, bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihte herhangi bir işleme gerek kalmaksızın, bu Kanun açısından genel sağlık sigortalısı veya genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlü olduğu kişi sayılır. Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihte ilgili kanunları gereği bakmakla yükümlü olunan kız çocukları bu Kanun gereğince de bakmakla yükümlü olunan kişi sayılır. Ancak durumlarında değişiklik olduğunda sağlık hizmetlerinden yararlanma koşulları bu Kanun hükümlerine göre yeniden belirlenir. Bu kişilerin sigortalı ve sigortalının bakmakla yükümlü olduğu kişilere ilişkin bilgileri ilgili kurumlar tarafından bu Kanunun yürürlük tarihinden itibaren en geç üç ay içinde Kuruma bildirilir.

Merhabalar
Zaman ayırıp cevap verdiğiniz için çok teşekkürler.
Bu durumda sigortasız çalışmayı tercih edeceğim.İlginçtir ki bu duruma da bizi yasalar ve devlet zorluyor.

Üst Alt