Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sigortasız İş Kazası mağdurlarına yardım eden kuruluşlar var mı?

mehmet baran sayir

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
Merhaba ,

Oncelikle sunu sormak istiyorum trafik kazasindan dolayi sigortasi olmayan magdurlara guvence hesabi yardimci oluyor fakat neden insaattan dusmeden dolayi vefat edenlere yardimci olmuyorlar ? Yada bana direkt yonlendirebileceginz is kazasi magdurlari yardim kuruluslari var mi?

mehmet baran sayir

Sigortasız işçi yoktur.Bir yerde belirli bir ücret karşılığında çalışmaya başladıysan otomatik olarak sigortalı olursun.Sigortalılığının tescil edilmesi gerekir.Yani sgk ya bildirilmesi.Tescil işleminden de işveren sorumludur.Eğer iş veren bu görevini yapmamışsa bunun sorumluluğu işvereni denetlemekle yetkili olan sgk ya geçer.İşçinin herhangi bir sorumluluğu yoktur.Eğer siz o inşaatta ücret karşılığında çalıştığınızı sgk ya ispat ederseniz(sgk denetmenleri vasıtasıyla) kabul etmez ise mahkeme vasıtasıyla tesciliniz gerçekleşir.Yani herhangi bir fona ihtiyaç yok.

jasen

Cevabiniz icin tesekkur ederim.Sgk"ya kayitliydi zaten abim.Benin kasdetmek istedigim konu insaatin sigortasindan yararlanmak şöyle ki : abim insaattan düstü eylul 2015"te firma sahipleri de abimin vefatindan 2 hafta sonra binayi sigortalatmis:(( bu durumda dava acmaktan baska yapilacak bisey var mi ?

İnşaatın sigortalanması diye bir şey sizi ilgilendirmiyor. SGK kayıtlı olmak yada olmamak bir şeyi değiştirmez.Siz elinizde abinizin o inşaatta işçi olarak çalıştığını somut olarak ortaya koyacak döküman varsa sgk ya gidip iş kazası bildirimi yapacaksınız sgk nın denetmenleri inceleyecek abinizin o inşaatta ücret karşılığı çalışırken kaza geçirdiği kaanatı oluşursa iş kazası sayılacak.ve geride kalan hak sahiplerine maaş bağlanacak ve sosyal güvenceye kavuşacak.

Üst Alt