Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sizce ben manik depresif miyim şizofreni miyim?

SergenAhmet

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
Arkadaşlar psikolojik olarak çok sıkıntılı bi donemdeyim en azindan ne oldugumu bilip ona gore tedavi olmak istiyorum lutfen yardimlarinizi esirgemeyin..

Oncelikle duygularimda çok ani degisme oluyor bir guler bir aglar cinsten, cok cabuk sinirleniyorum sinirlenince sinirlendigim kisiyi oldurmek bile istiyorum ama 5 dakika sonra sinirden eser kalmıyor,
garip kaygılarım var orneğin karanlıkta arkamdan cinler beni takip ediyo ve banq zarar verecek hissine kapiliyorum,
bi işi yapmaya karar veriyorum 2 dakika sonra vazgeciyorum, bazen mutlu oldugum bisey bazen beni sinirlendirebiliyo, bazen nefes almakta zorlaniyorum duvarlar ustume ustume geliyo cok bunaliyorum, bazen intihar etmek istiyorum ( gecenlerde bilegimi kesmeye calistim ) bazen hayat guzel diyorum, ozellikle depresyondayken hicbisey hissetmiyorum ( acı keder kutluluk vs )
bazen hic susmuyorum bazen hic konusmuyorum, hijyenim çok azaldı banyo yapmak beni korkutuyor içimden bi ses yapma diyor,
annem hariç tüm insanlardan kaçiyorum herkesin bana dusman oldugunu hissediyorum, çok unutkanım dün okudugum kitap hakkinda bugun tek kelime hatirlamiyorum, hiçbiseye konsantre olamiyorum, herseyden kaygi ediyorum ve korkuyorum, hic biseye konsantre olamiyorum...

Arkadaslar lutfen bana yardimci olun gerekli ilac doktor psikolog vs bu isin tedavisi var mi bu durumdan kurtulamaz miyim? Artik gercekten kafayi yemek uzereyim boyle yasamak istemiyorum bende normal bi insan olmak istiyorum...
Bu durumda bir de askerlik yapmaya çalisiyorum yapamayacagimi biliyorum zaten ve muhtemelen curuk vercekler doktor f43.2 uyum bozukluğu yazdı...

bu duyguları uç noktalarda yaşamıyorsan bence bi rahatsızlığın yok. tüm insanlığın ortak sorunları bu yazdıkların

@snn5151

Yok daha neler.Bilip bilmeden yazı yazmayın!

Arkadaşım öncelikle hastalığına teşhisi psikiyatri doktorları koyacak. O yüzden hemen bir psikiyatri doktoruna git yanında ailende olsun. Büyük ihtimalle 3-5 gün kalmanı isteyeceklerdir. Öncelikle şartları iyi olan bir devlet hastanesi var mı bir araştırın. İstanbul'da Cerrahpaşa iyidir. Çapa iyidir. Ama Bakırköy'de iyi de orada çok kötü hastalarla kalma ihtimaliniz var. Burada ne yazdıysanız not alın ve başka ne varsa ekleyerek doktorlara belirtin. Galiba Adana'da yaşıyorsun. O halde orada Ruh sağlığını soruşturun. Balcalı'da böyle bir uygulama var mı bilmiyorum. Adana'da kullanığım ilaçları zamanı gelmeden kestirmişlerdi. Tabi daha sonra beter olmuştum 2. krizi geçirmiştim. O yüzden iyi araştırın diyorum. Sizde kendinizi değerli hissetme de varsa büyük ihtimalle Manik Depresif teşhisine benzer bir hastalık ismi alırsınız. Sağlıcakla kalın, Geçmiş olsun...

Manik depresif hastalığının belirtileri nelerdir?
1- Maniye girmiş kişi (yani “manik” hasta) son derece neşelidir. Güler, şarkılar söyler, herkesle sohbet eder. Hatta genellikle etrafına neşe saçar.
2- Manide iştah artar. Kişi genellikle hayatında hiç olmadığı kadar yemek yer.
3- Manik hastanın uyku ihtiyacı azalır. Mesela günde üç saat uyur, ama son derece zinde, dinç olarak uyanır.
4- Manide insan son derece enerjiktir. Yerinde duramaz, sürekli gezer, koşuşturur, bir an durup dinlenme gereği duymaz.
5- Manik hasta kendisini oldukça güçlü, zeki, önemli, güzel hisseder. Her şeyi başarabileceğine inanır.
6- Manide cinsel istek artar.
7- İşyerinizde çalışan kendi halinde bir kadın günün birinde mesaiye alışılmadık derecede açık ve frapan kıyafetlerle gelebilir ve erkeklere laf atmaya başlayabilir.
8- Manik kişi çok konuşur. Hatta genellikle hiç durmamacasına, neredeyse nefes bile almadan ve yüksek sesle konuşur.
9- Manideki kişi konuşurken konudan konuya atlar, asla konu sıkıntısı çekmez. Manideki kişiye yüklü telefon faturaları gelir.
10- Manik hastanın düşünceleri hızlanmıştır. Aklına büyük bir süratle bin türlü düşünce üşüşür. Düşüncelerini durduramaz.
11- Manide hastanın dikkati artmıştır, küçücük ayrıntıları gözden kaçırmaz, ama dikkatini belli bir konu üzerinde sürdüremez (yani dikkati dağınıktır).
12- Manideki kişinin hafızası da güçlenmiştir. Çok zekice espriler yapar.
13- Manide insan çeşitli taşkınlıklar yapar.
14- Manideki kişi çok para harcar, cesurca ve hatta tehlikeli yatırımlar yapar, işini bırakır, yeni işler kurar.
15- Manide hasta neşeli olmakla birlikte, kolaylıkla da sinirlenir.
16- Kendisiyle tartışmaya, fikirlerini eleştirmeye, taşkın davranışlarını engellemeye çalıştığınızda büyük bir öfkeye kapılır.

Kaynak: Manik depresif Nedir? Manik depresif Anlamı ve Hakkında Bilgi
Ben de kriz dönemlerinde kitap okuyamazdım. Konsantre olamıyordum. Takip edilme hissi vardı. Olmayacak bir şekilde öldürülme hissi vardı. Sende şizofreniye benzer şeyler görünse bile manik depresifin önemli belirtilerini sağladığında kesinlikle manik derler. Ben de şizofreniye benzer hezeyanlar oldu. Ama teşhisim manik depresif.

o zaman bende manik depresifim çünkü bu özelliklerin bire bir benle uğuştuğuna yemin edebilirim

Kendimi degerli gorme yok aksine kendimi cok kucuk goruyorum ama bazende yaptigim biseyi sanki kimse yapamazmis gibi bi hisse kapiliyorum...

Ve surekli bi seyler dusunuyorum bi saniye bile dusunmeden duramiyorum icimde biri var benle konusuyo gibi hissediyorum

manik depresif iyi bişey mi kötü bişey mi anlamadım ben şimdi

@ sergenahmet bende de aynı duygular var ama hiç bu duygular bi hastalık mı diye düşünmemiştim

snn5151

Çoğu insanlarda mani durumu yaşanabiliyor. Tabi kriz geçirtecek durumda değil. Bizlerde mani dönemiyle birlikte kriz gelebilmekte. Bu durumda insan gerçekle, gerçek olmayanı ayırt edemez. En başta kendini değerli hisseder. Bazıları ben Atatürk'üm yeniden doğdum diyebilir. Bunlar hastalarda görülebiliyor. Ardından depresif dönem geliyor ve hiçbir şey olmadıklarını anlayınca yani süper güçlerini kaybediyorsun diye düşün :) ondan sonra kendini değersiz hissetme başlıyor. Depresyon bununla birlikte geliyor. Üzüntü gibi duyguların bir kaynağı yok sebepsiz yere üzülürler. Örnek vereyim; bu hastalığı ağır geçirenlerde hezeyanlar oluşabiliyor. Aynı şizofrenlerdeki gibi biri düşüncelerimi değiştiriyor, manyetik alanla bana saldırıyorlar, düşüncemin değişmesi hastalık olamaz gibi saçma sapan şeyler de bazı makalelerde görülmüş veya anlatılmış belirtiler. Onun iç dünyasını bilemezsiniz. Kendiniz bazen ufak mani dönemleri geçirebilirsiniz. Bunlar dışarıdan normal gözükür. Dediğim olaylarla birleşirse manik depresif olur. Hezeyanlar olarak sadece bu yaşanıyorsa buna şizofren diyorlar. Bazı insanlarda da depresyon dönemi yani depresif dönemin parçası anlaşılamıyor. Manik olduğunu değilde bunalımda olduğunu düşünüyorlar. O yüzden tüm belirtileri doktorlara anlatmak sizin tedavinizi doğru bir şekilde düzenlemelerini sağlar.

Manik depresif şizofreninin bir üst seviyesidir, çok zor bir hastalıktır. Ama şizofrenin adı çıkmış, vurun abalıya.

Doktara kesin bit bende buna benzer çok şey yaşıyorum kesinlikle hastaneye git kardeşim ben gidiyorum bi faydasıni görmedim ama daha çok erkengideli 2 ay felan oluyor sakin umutsuzluga kapilma çünkü psikolojik sorunlar hemen geçmez zamana bırak sabret ve en önemliside sakin netten sürekli hastalik araştırma ma bi uzmana danis kesinlikle geçmiş olsun :)

Üst Alt