Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Şizofreni ile Depresyon arasında ilişki olup olmadığına dair..?

persephone

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Arkadaşlar merhaba, öncelikle konuyu yanlış yere açtıysam affedin lütfen.
Arkadaşımla yaptığımız bir proje var, şuana kadar şizofreni ve depresyon arasında nedensellik olmadığı söylendi fakat biz olduğuna inanıyoruz. 3 senedir depresyonla boğuştuğum için ve psikoloji alanını sevdiğim için okuduğum kitaplar sonucunda en azından ben böyle düşünüyorum. Konya'nın Akşehir ilçesinde yaşıyoruz ve burası herhangi bir şizofreni hastasına rastlayacağımız bir yer değil, olsa bile yaşımızdan dolayı bizi kabul edeceklerini sanmıyoruz. Sizden isteğim, aranızda şizofreni hastası olan varsa eğer, bana ulaşabilir misiniz? Test göndereceğim ve sizden sadece onu çözmenizi isteyeceğim. Şimdiden çok teşekkürler.

Güzel insan hoşgeldin;
depresyon ve şizofreni arasında nedensellik yoktur denmektedir benim kişisel görüşüm de bu doğrultudadır. burada nedenselliğin var olduğunu ispatlaman için elindeki bilimsel dayanağı denek incelemeleriyle kanıtlamak durumundasın..
bu da başlı başına konuya tam anlamıyla hakim olmayı gerektirir.

nedensellikden farklı bir anlam çıkarabileceğini varsayarak kısaca özetlemek gerekirse; depresyon ve şizofreni birbirinden ayrı hastalıklardır. depresyonun şizofreniye dönüşmesi tıbben mümkün değildir..

bir yazıyı türkçe öğretmeni de inceler, kriminal laboratuar da inceler. türkçe öğretmeni gramer kurallarına uygunmu diye inceler, kriminal delil amaçlı inceler, hangi elden çıkmış onu inceler, mürekkep özelliklerini inceler inceler de inceler...

psikoloji de depresyonu inceler. gramer özelliklerine filan bakar.. ama esas inceleyen bir hastaya "sende depresyon var" diyerek teşhis koyan ilaç yazan terapi yapan psikiyatristlerdir. bu bağlamda, sen depresyon vakalarını inceleyeceksen ve olaya psikoloji penceresinden bakıyorsan bu da bir ayrı ilginç durum...

istişare yapabiliriz. fikir alışverişinde bulunabiliriz bilmediklerimizi herzaman yaptığımız gibi doktorlarımızada sorabiliriz bunlarda sıkıntı yok ancak bilimsel dayanaklarınız var ise..

onları bir açıklayın önce açıklama zahmetinde bulunmazsanız konuya balıklama atlayanlarla yolunuza devam edebilirsiniz... saygılar..

Sayın ''zaferim'' öncelikle ilgi ve alakanız ve yazdığınız bu yazı için çok teşekkürler. Siz bu yazıyı yazdıktan sonra, arkadaşımla bu işin biraz da tıp alanına girdiğini düşündük. Alanımız psikoloji. Şuan elimizde başka bir konu yok ama aramaya başladık. Bu arada katılmak isteyen arkadaşlar, size de çok teşekkür ederim, eğer böyle bir yardıma ihtiyacım olursa size mesaj atacağım.
Hepinize tekrar teşekkürler. :)

Üst Alt