Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Şizofreni tedavisi süresince kilo kontrolümü nasıl sağlayabilirim?

destkop

Üye
Konular
15
Reaksiyonlar
0
Arkadaşlar yaklaşık 5 yıldır şizofreni tedavisi görüyorum.
Doktor kontrolünce iğne olarak ayda bir iğne vuruluyorum.
Bu iğneleri vurulduğumdan beri 80 kilodan 123 kiloya çıktım.
Doktora durumu anlattım; diyet yapacaksın diyor.
Yemeği kıstım ama bir türlü kilo veremiyorum.
İlaçlarıda bırakınca işte çalışamıyorum.
Bana yardımcı olup fikir verecek var mı?

Merhaba geçmiş olsun..

5 yıl içinde mi aldınız bu kiloyu yoksa iğneye daha sonradan mı başladınız?
Yani iğneden kaynaklandığı kesin mi?

Doktorumla görüştüm dediğiniz kişi Diyetisyen mi yoksa şizofreni için gittiğiniz Doktorunuz mu?
Diyetisyenle görüşmenizi tavsiye ederim ve verilen diyet programına uymanız gerekir.

Kilo probleminiz bu şekilde giderilebilir.
Ayrıca bol su için ve spor yapın.. İğnenizin ismini dahi bilmediğim için ilacınız hakkında yorum yapamam
Ama kendinize özen göstererek kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

benimde ilacımın en belirgin yan etkisi iştah yapıo
kola hamur tatlı dan uzak duruom
yarım saat bi saate yakın tempolu yürüyüş yapıom

tatlı yesem bile kazandibi sütlaç vs

Evet özellikle 3 beyaz da bunlara dahil.. Şeker,tuz,pirinç

Makarna,hamur,tatlı yemeyin yada daha az yiyin.
Pilav yemeyin
Patatesi kızartmayın da fırında yapın mesela yada haşlama yapın
Tüm kızartmalar için de geçerli tabi ki bu.

ıstedıgını yıyemeden yasamak ot gıbı yasamaya benzer ben şizofrenı ıcın tedavı oluyom kılo hapı uyku hapı verılıyor bunlar mı gecırıyor sıfofrenıyı ınanın 62 kıloydum fıt ve yakısıklıyıdım sımdı 98 kıloyum kızlar görunce azını egıyor

ilacımın adı xerplion 100 mg.
ilaç kilo aldırıyor dedim doktoruma psikiyatrise diyetisyene git, diyet ve spor yap dedi.
ilacı bırakıncada bu sefer şikayetlerimin hepsi başlıyor. yani iki ara bir deredeyim. napcağımı şaşırdım.

Antipsychotic ilaclarin bir cogu kilo aldirir ama bazi antipsychotic ilaclar daha yavas kilo aldirir. Dr'nuza soyleyin ilacinizi baska ilacla degistirsin. Tabiki spor yapma aliskanligi edinmeye calisin.

doktoruma söyledim ilaç kilo aldırıyor dedim. kullanacaksın başka çare yok. şizofreni tam kontrol altına alına bilen hastalık değil. ilacı bırakırsan çok kötü olursun diyor. diyetisyene git spor yap diyor. ilaçıda değiştirmiyor.

KoçLar merhaba

Psikiyatrik rahatsızlıklar sebebiyle doktora giden arkadaşlar dikkatli okuyun. Psikiyatride doktor değiştirmek demek tedavi değiştirmek anlamına gelir.

3-5 ay gittiniz doktora sonra iyileşemediniz tabi doktora suç buldunuz değiştirdiniz yeni doktor yeni tedavi başlayacak. peki bu nedemek sizin ilaçlar değişti sizin önceki 3-5 ay havaya uçtu demek.. yani yazık oldu demek. yeni ilaçların etki edip etmeyeceği de bir ayrı konunun mevzusu..

Şizofreni 3 - 5 ayda iyileşmez. depresyon da iyileşmez ama adam bakıyor az bi düzeldi kendini toparlama sürecine girdi ben iyiyim diyor ilacı kesiyor. 2. kriz vatandaşı amansız yakaladığında tedavi-iyileşme süresi katlamalı şekilde UZAR. YANİ KRİZ TEYET GEÇMEZ arkadaşlar.. Psikiyatrik tedavi alanların ve bunların yakınlarının mutlaka bilinçlenmeleri gerekiyor özellikle ilaç kullanımı ile ilgili detaylı şekilde olmak üzere.. Deve sormuşlar boynun neden eğri, nerem doğruki demiş bizde o hesap hangi iş memlekette rayında ama olmaz bi şekilde bilinçlenmeli hemde her konuda...

Bakın arkadaşlar eğer açık söylemem gerekiyorsa ve doktorunuz ile sağlıklı bir iletişimizin yoksa o doktora boş yere gitmeyin. Doktordan çekinceniz varsa birşeyleri saklamak anlatmamak gerektiğini düşünüyorsanız o doktora gitmeyin.

Benim doktorum beni iyi tanır. hiçbir konuda güven eksiğimiz yoktur. Bakın bu çok önemli.....

Şimdi ben tam bilmediğim için bundan sonrasına şöyle devam ediyim: Muhtemelen Endokrin ilgileniyor kilo-obezite tanı ve tedavisiyle yani diyetisyen az hikaye kalıyor bu aşamadan sonra ben kendimden biliyoruz bırak diyetisyeni anlaşıldığı kadarıyla dahiliyeci bile malmal bakıyor çözüm üretmek yerine..

Naçizane tavsiye: Yüksek Tempolu Yürüyüş arkadaşlar bunu konuştuğum 8-9 kadar doktor anlatarak tavsiye ettiler...

Üst Alt