Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Şizofrenide doktor kontrolünde ilaçları değiştirmek hastalığın seyrini nasıl etkiler?

aydünyavaz

Aktif Üye
Konular
627
Reaksiyonlar
278
4 yıldır aynı ilaçları kullanıyorum.

AKİNETON 2 mg
MİSOL 200 mg
ABİZOL 30 mg
SEREQUEL 100 mg
İNVEGA 12 mg

Şizofreni hastalığı nda ilaçları değiştirmek
kişiyi iyi yönde etkiler mi???

Son düzenleme:
yukarıda yazdığınız ilaçları kullandığınız halde sorun yaşıyorsanız doktorunuza anlatın;
doktor yeni ilaçlarınızı reçetede yazar, sizin için yeni ilaç kombinasyonları dener.
böylece doktor, ilaç takibini yapmış olur ona göre yol izlenir.

meeela ben uyku sorunum var uyuyamıyorum dedim doktoruma bana olanzapin yazdı,

Doktor daha ne yazsın nerdeyse bütün ilaçları yazmış psikoloji ve uyku durumuyla ilgili geçmiś olsun durumuna üzuldum

Uyku ilacı olmadan uyuyamiyorsan bunu doktora soylemelisin.ilaclarin ağır biraz

çok agır ilaçlar kullanıyon fazla yaşaman aydın kendine dikkat et doktor babanın oglu degil ilaçları dayar sana [FONT=sans-serif]ABİZOL 30 mg[/FONT]
[FONT=sans-serif]SEREQUEL 100 mg[/FONT]
[FONT=sans-serif]İNVEGA 12 mg bunları boşa kullanıyon 3 de aynı etkiyi gösterir 1 rini kullansan yeterli 3 de şizofreni ilacı akinetonu kullanma akineton şizofrenlerde şizofreni ilaçlarının yan etkisini gidermek amacıyla verilir sende ilaçların yan etkisi olmuyorsa boşa kullanma misol antideprasan onu kullan kombin bi ilaç depresyona fobiye opsesif kombilsif bozukluga iyi gelir şizofreni ilaçlarındanda invegayı kullan yeterli senin kullanacagın invega ve misol gerisini çöpe at[/FONT]

Zaman zaman kendimi gaza maruz kalmış gibi hissediyorum.
Hani kimyasal mı desem sinir gazı mı desem.

Nedense, böyle benim gibi hisseden var mı???

Merhaba, kullandığın ilaçlar Son derece modern ve etkinliği kanıtlanmış, yan etkileri azaltılmış yeni nesil ilaçlardır (Akineton hariç). Eğer ilaçlar uzun süredir kullanılıyorsa ve vücut yan etkilere tolerans geliştirdiyse Akineton takip edilerek kesilebilir. Böylece unutkanlığın da geçecektir. (Akineton kalıcı olmayan unutkanlık yapar, hayatı etkileyecek derecede değildir). Eğer İnvega'dan memnunsan, Xeplion'a geçilebilir. Xeplion; İnvega'nın kas içine uygulanan ve 28 gün etkili bir formudur. İlaçların doktor kontrolü/gözetimi/kararı olmadan kesinlikle kesilmemelidir. İlaçların ömrü kısalttığı gibi bir durumu ilk kez duyuyorum. Şuan da psikiyatri'de kullanılan Lityum'un ömrü uzatabileceğini düşünüyorlar. Anti depresan'ın (Misol) hastalığını "alevlendirme" riski düşüktür ve Şizofreni'de faydalı olacağı kanıtlanmıştır. Bazı anti depresanlar Şizofreni atağına sebep olabilir. Gaza maruz kalmış gibi hissetmene gelirsek; bu da hastalığının belirtilerindendir. Eğer seroquel yada invegayı kesersen yada her ikisinden birini hastalığının bu belirtisi ciddi anlamda artacaktır. Kısmen düzelen bir hastasın anladığım kadarıyla, "bazen" hastalığının belirtiler göstermesi normal. Önemli olan hayatını idame ettirebilmen. Spor yap, spor şizofreniye çok iyi gelir. 2-3 saat yapmanı tavsiye ederim, farklı spor dallarını birleştirerek yapabilirsin tabii ki hemen 2-3 saat ile başlama, zamanla arttır bu süreyi. Omega 3'e önem ver. Araştırmalar gösteriyor ki omega 3 hastalığın şiddetini azaltıyor ve ilaçların olumlu etkisini arttırıyor. Yüksek lif, yüksek protein, çok düşük yağ ve çok düşük şeker diyetini oluştur. Beyine iyi gelecektir. Her zaman yağsız ve şekersiz besinleri tercih et. Yulaf ezmesi, keten tohumu ikilisini sabah kahvaltına ekle. Keten tohumunu çiğnemesi zor olacağından elektrikli baharat Öğütücü al, ucuzlar pek de pahalı değiller. Keten tohumu güzel bir Omega 3 kaynağıdır. Şikayetlerini dinlemeli ve ilaç değişimine mi yoksa doz azaltılması veya doz yükseltilmesine mi gidilmeli karar verilmeli. Şizofreni ömür boyu tedavi gerektiren bir hastalık malasef ki şuanki tedaviler ile sadece belirtiler yatıştırılıyor. Gen tedavileri umut vaad ediyor. Tamamiyle silecek bir tedavi şuan yok üzgünüm ki. Alanında uzman bir doktor bul, günlük oluştur. Hangi gün anormal hislerin olduysa yaz ve doktora muanende ilet. Daha etkin bir tedavi sağlar. Umuyorum ki yardımcı olmuşumdur, sağlıcakla ve esen kal dostum.

Daha doğrusu ne durumda olduğumu bilemiyorum.
Kendimi kendime ifade edemiyorum, başkasına ifade
edemiyorum demiyorum bakın. Herhalde içine kapanık
olduğum içindir böyle geliyor aklıma.

Sonra bişey diyeceğim size, belkide bir soru.BELKİDE
9 ila 10 sene içerisinde 30 - 50 ARASINDA ŞOK
GEÇİRMEK BENİ BU HALE GETİRDİ.

ŞOK GEÇİREN İNSAN BU DURUMDAN NASIL ÇIKAR, DAHA
SONRASI İSE BU DURUMDAN ÇIKABİLİRMİ YOKSA
ÇIKAMAZ MI???

ÇIKARSA NASIL ÇIKAR BU DURUMDAN, İLAÇLAMI
YOKSA BAŞKA BİR ŞEYLEMİ???

ÇIKAMAZSA NİYE ÇIKAMAZ BU DURUMDAN.

TEDAVİSİ MÜMKÜNMÜDÜR???

Bu konu üzerinde deneyimli bildiğiniz veya tanıdığınız
DOKTOR VAR MI??? Yada aramızda bu konular hakkın da
derin bilgiye sahip kişi veya doktor var mı???

Boyle kritik bi donemde ilacini degistirirsen yeni ilaca alisman haftalari bulur ve atandigin yerde basarili bi is hayatin olmaz hatta kabusa doner.sakin degistirme derim ben.bide bu ilaclarin hepsini hergun aliyomusun bu yazdiklarini hergun iciyomusun anlamadim.

Hergun icmesini soyluyum abilfy asiri derecede uyku acar ve 30 luk olan maximum dozda iciyor.diger uyku yapan serequali ve invegayi iciyor cunku abilify in yol actigi uykusuzlugu ancak karsiliyor bu ilaclar akineton da uyusmasini sagliyor diger kullandigi depresyon hapida serotin etki eder senin yapacagn sey apizolu yani asil ismi ablify olan ilaci kesmek.ama doktor kesmez bu ilaci cunku arkadas ekt gormus uyarici bi maddeye ihiyaci var vucudunun abilify senin ana ilacin

minimanilist

Hergün düzenli olarak kullanıyorum.
Bu ilaçlar hayatımın bir parçası oldu doğrusu.

Bence devam et ise gireceksende kesme yada degistirme simdilik

Üst Alt