Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Şizoid olan var mı?

mabel.

Üye
Konular
13
Reaksiyonlar
0
Merhaba arkadaşlar, acaba şizoid olan var mı? Asosyal, içine dönük bir kişilik türü. Şizofreni ile alakası yok.

mabel.

Merhaba Mabel

Aradığın kişi benim

Şizoid'ler tehlikeli insanlar değillerdir .

Toplum içerisinde yaşamlarını sürdürebiliyorlar .

Ama biraz duygusuzdurlar :)

SERAFİM

Merhaba biliyorum, tehlikeli değiliz. : ) Bende MMPİ kişilik testinde çıktı oradan biliyorum, sen şizoid olduğunu nasıl öğrendin? Hiç arkadaşın var mı, şizoid ile ilgili hiç kitap okudun mu?

mmpi kişilik testini o kadar ciddie alma , minnesota kişilik testinden bahsediyorsun sanırım .

Şizoidler arkadaşlık dostluk kurmaktan pek hoşlanmazlar yalnız kalmayı

ve de yaşamayı tercih ederler . Mabel

SERAFİM

Ben de yalnız kalmaktan hoşlanan biriyim.
O testi ciddiye almayacaksak neye göre teşhis konulacak serafim?

anti sosyal kişilik bozuklugu olanlar acımasız olur karşıdaki insanı kullanırlar benim çevremde var adam degiller insan degiller çok şerefsizler

anayurt oteli filmini izleyin derim
youtube de var

şizoid birinin hayatıın anlatıyor canınız sıkılabilir benim sıkılmadı ama kişiden kişiye değişir

Belirtileri neler arkadaşlar geçmiş olsun hepinize rabbim şifa versin sizde cümlemize Bana da

Şizoid kişilik bozukluğu olan birinde dopamin seviyesi ne alemde? Şizofreniler gibi dopamin yüksek mi? Antipsikotik ilaçlarla mı tedavi ediliyorlar

Bana kalırsa şizoidlerde dopamin eksikliği var. Çunku suskun içe kapanık bunlar hepsi dopamin azken başa gelen şeyler

Şizoid rahatsızlığı olan arkadaşlar deneyimlerinizi paylaşır mısınız?

Merhaba

Aranızda şizoid rahatsızlığı olan varmı.Bende ses görüntü koku yok.Takıntı var sadece.Clonex kullanıyorum.

ben 18 yaşımda hastanede 35 gün yatmıştım.
şizoid kişilik bozukluğu teşhisi konmuştu
o günden bu yana ne değişti derseniz - Hiçbir şey -
ilaçla düzelmiyor bu , psikoterapiyle de düzelmiyor
son yıllarda gittiğim psikiyatrlar da benim teşhisime paranoid hezeyanlar da ekledi
şu an yaşım 33;
Şizoid kişilik bozukluğu mu yoksa bu bendeki hastalık değil de benim kişiliğim mi artık açıkçası emin değilim.

Şizoid birisiyle nette görüşmüştüm. Annemin cenazesine gelenleri ben teselli ettim demişti. Benim bildiğim duygusuzlar.

@osmangazi, Duygusuzmu yoksa duygularını gösteremiyor/göstermiyormu ?
Bu önemli bir ayrıntı.

@kara duman,

Bana şizoid olan arkadaş bunun bir beceri olduğunu , tanrının hediyesi olduğunu ve memnun olduğunu anltmıştı.

Bir kaç yazısına ulaştım 2011'deki.

"
Hiç kimseye karşı bir kinim yok. Hiç kimseye karşı bir sevgi, bağlılık hissim de yok. Ailemle her zaman ilgileniyorum ve onlara karşı saygım sonsuz fakat bu da sadece sorumluluklarımı bilmemden kaynaklanan bir şey sevgi denen şeyle bir ilgisi yok.
İş hayatında çok başarılıyım; işime kusursuz bir şekilde odaklanıyor ve her zaman iyi sonuç alıyorum. Bunu yapmak için bazen diğer insanları ürkütecek şeyler yatığım oluyor. Birçok arkadaşım var onları istediğim gibi yönlendiriyorum. Duygu ve düşüncelerinin benim için hiçbir önemi yok. Bana artık fayda sağlayamayacağını düşündüğüm kişileri kolaylıkla çevremden uzaklaştırıyorum. (Bu kişilere kız arkadaşlarımda dâhil) sadece olasılık hesabı ve kar- zarar değerlendirmesiyle hareket ediyorum. İçimden geldiği için veya hevesli olduğum için şu ana kadar bir şey yapmış değilim. Durumun “şizoid kişilik bozukluğu” fakat anlayamadığım şey şu; bu beni çevremdeki insanlardan daha başarılı ve saygı duyulan biri yapıyorsa neden hastalık olarak görünüyor? Neden kendisine şizoid tanısı konulan kişiler senelerce bundan kurtulmak için mücadele veriyor? Bunu tanrıdan gelen bir hediye değil de bir hastalık yapan şey nedir? Neden kız arkadaşım beni terk ettiğinde acı çekmedim ya da ailemden birini kaybettiğimde bana taziyeye gelen insanlara ben teselli verdim diye tedavi olmam isteniyor?"

bunları yazmış.

Son düzenleme:
@osmangazi, Bunları yazan kişide bilinçli bir davranış var duyguları göstermemek/gösterememek söz konusu değil.

Ama yaşadığı bozukluğun hastalık olduğunu kabul etmiyor ve esas diğer kişilerin rahatsız olduğunu yazmış bu kişinin ağır hasta olduğunu gösterir.

Ama kendinçe çok mantıklı ve güzel ifade etmiş kendini.

Herkesin bildiği gibi bu tür rahatsızlıklar kişiye özel belirtiler gösteriyor.

Şizofren, psikoz, sizoid, şizoafektif vb rahatsızlık yaşayan kişilerin duygusuz oldukları, duygularını göstermedikleri/gösteremedikleri meselesi çok tartışılan bir konu zaten.

Aklıma takıldı. Amcamın cenazesinde hiç üzüntü hissetmedim. Akşamına bime gidip diyetin ödül gününü hazırladım ve yedim. Şizoid davranış mı sizce bu?

@osmangazi, Amcanızla aranızda duygusal yakınlık fazla yoksa olabilecek bir davranış.
Ayrıca duygusal küntlük, duyguları göstermeme/gösterememe gibi davranışlar şizofren ve pisikoz çeşitlerinde görülebilen davranışlar.

bu tür durumlara anhedonia deniyor psikolojide.antipsikotik ilaçların yan etkisi olarak ortaya çıkabiliyor bazen

@osmangazi,

Antipsikotik ilaçlar duygusuzlaştırıyor. Heyecanlanma ve ağlama gibi duyguları köreldi.

Xeplion 50 mg düştüm. Biraz rahatladım. Kesinlikle ilaçların yan etkisinden olduğunu söyleyebilir.

Üst Alt