Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Slikoziz meslek hastalığı var. Nasıl bir rapor alıp haklarımı istemeliyim?

pomak4141

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Merhabalar ben 1998 yılından beri aynı iş yerinde çalışıyorum. 2006 yılında İst.meslek hastalıkları hastanesinde mesleki C-1,a-silikoziz p 1/0 teşhis i kondu. fakat raporuma her hangi bir derece konmadı. maluliyet bırakmamıştır diyor.
fakat bu rapor doğrultusunda iş veren iki kez benim bölümümü değiştirdi ve maaşımı da üç kez düşürdü
bu geçen 7 yıl içerisinde benim yaklaşık 10 bin TL maddi kaybım var manevi kaybım ona keza ve artık piskolejim de bozulmaya başladı

bu konuda ne yapmam gerekiyor bana yardımcı olun ben bu raporuma nasıl derece koy dura bilirim ben bu işin içinden nasıl çıkarım bana yardım edin.Saygılar.

Meslek hastalığı hastanesine yeniden başvurup yeniden işgücü kaybı oranı tespiti talebinde bulunacaksınız. Raporda oran belirtilmezse, igücü kaybına yol açmadığı söylenirse, bir hal elde edemezsiniz maalesef.

Maaşınzın düşürülmesini anlamadım.

Merhaba verdiginiz bilgi için teşekkür ederim benim maaş düşürülmesi bölüm değişiminden sonraları oldu.(basit kolay iş yaptıhım icin miş )ben madurrm ama ben hakkımı nasıl geri alırım onu bilmyorum.

Merhaba arkadaşlar ben p 1/1 silikoz meslek hastasıyım raporumda maluliyet oranı yok ama ben bu raporla işverene maddi ve manevi tazminat davası açabilir miyim? Bu konuda bana yardımcı olacak bir iş mahkemesi avukatı var mı?saygılar

Dava açabilirsiniz, ama burada tazminatı belirleyecek olan şey meslek hastalığı sonucu oluşan işgücü kaybı oranıdır. Bu tespit yoksa veya oran düşükse, tazminat da o nispette düşük olacaktır.

P1/1 silkosiz raporuma % kaç oran verirler

Merhaba arkadaşlar ben p1/1 silikozis meslek hastasıyım raporlarım ankara ya gitti oran belirlenecek% kaç oran verirler acaba bilgisi olan var mı yorumlarınızı bekliyorum sağlık ve saygılar.

Maluliyeti sağlayacak % 60 ve üzeri oran verilir büyük olasılıklar

Merhaba benim oranım %0 geldi ve ben o rapora geçen yıl itiraz ettim ve tam bir yıl sürdü hala bir sonuç gelmedi kendim sgk ya gittim sordum arşivden dosyayı çıkardılar aynı kurum aynı oranı vermiş dediler bu kurum da istanbul cibali sgk müd. lüğü neyse yani elde var sıfır bu rapor için de yüksek sağlık kuruluna itirazda bulunabilir mi şim o memur öyle demişti tekrar itiraz edeyim mi bişey çıkar mı acaba iş yeri açık açık mobbing uyguluyor çok zordayım çıkmamak için direniyorum şu an ki raporum ile davacı olabilir miyim?

Meslek hastalığı bulunan bir çalışan hangi yolları izleyebilir?
Hukuksal (iş mahkemeleri) başvuru
Hukuksal başvuru meslek hastalığına yakalanan işçinin maddi-manevi tazminat davası ve hizmet tespit davasını kapsar. Buna göre:

Maddi-manevi tazminat: Meslek hastalığına yakalanan işçi, işvereni aleyhine iş mahkemelerinde maddi ve manevi tazminat davası açabilir. Davanın dayanağı, meslek hastalığı hastanesinden alınmış meslek hastalığı raporudur. Rapordan sonra işçinin meslekte kazanma kaybı oranı yüzde üzerinden yine ilgili hastane tarafından belirlenir. Yargılama sürecinde işçinin çalıştığı işyerine hakim ve bilirkişi keşfe gider ve bu keşifle işverenin kusurlu olup olmadığı ve kusur oranı belirlenir. Meslekte kazanma kaybı oranına göre (yani iş göremezlik oranı) ve işverenin de kusuruna göre bilirkişice bir hesap yapılır ve işçinin alacağı maddi tazminat miktarı belirlenir. Ayrıca davalı işyeri, işçisini sigortalı olarak çalıştırmışsa Sosyal Güvenlik Kurumu işçiye maluliyet maaşı bağlar. Manevi tazminat ise işçinin bu hastalık nedeniyle çektiği ızdırabın, acının karşılığı olarak anılır ve buna karşılık gelen ödeme miktarını hakim kendi vicdani kanaatine göre belirler. İşçi mahkemede davasını ispat için her türlü delili kullanabilir. Tanık da bunlardan biridir. Tazminat davasının açılacağı yer mahkemesi, işçinin işi gördüğü yerdeki iş mahkemesidir. Maddi ve tazminat talepli dava meslek hastalığı rapor tarihinden itibaren on yıllık zamanaşımına tabiidir.

Hizmet tespiti davası: İşçi meslek hastalığına yakalandığı işyerinde sigortasız – kayıt dışı çalıştırılmışsa başvurabileceği bir diğer hukuk mekanizması yine iş mahkemelerinde açacağı hizmet tespiti davasıdır. Burada davalı olarak hem işveren hem de Sosyal Güvenlik Kurumu gösterilir. Davanın amacı işçinin davalı işyerinde çalıştığının ancak sigortasının yaptırılmadığının ispatıdır. Davanın açıldığı tarihten geriye doğru beş yıllık dönem hüküm altına alınabilir. Dava sonunda davacının o dönemde sigortalı olmasına karar verilir ve toplam primler işvence ödenir. İşçinin meslek hastalığı nedeniyle Sosyal Güvenlik Kurumu imkanlarından yararlanması için sigortasız çalıştırıldığının mahkemece tespit edilmesi gerekir. Davada en önemli ispat vasıtası tanık beyanlarıdır. Davacıyla aynı dönemde çalışmış bordrolu (yani sigortalı) tanıklar dinlenir. Şayet işyerinde bu özelliklere sahip tanık bulunamazsa komşu işyerlerinde davacıyla aynı dönemde çalışmış tanık beyanlarına da itibar edilir.

Cezai başvurular

Davacı işçi, işvereni ve çalıştığı işyerinin bağlı bulunduğu ilçe belediyesine ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkililerine karşı suç duyurusunda bulunabilir. Suç duyurusunun konusu işveren açısından Türk Ceza Kanunu 83. maddesidir. Burada işveren kanunun ve sözleşmenin kendisine yüklediği yükümlülükleri yerine getirmeyerek, gerekli tedbirleri almayarak ölüme sebebiyet vermekten yargılanır. İşçi ölmüşse mirasçıları (eşi, çocukları, anne, babası) başvurabilir. Yine ölüm olayı meydana gelmemiş olsa dahi hastalığın oluşmasından sorumlu oldukları için kasten yaralamadan dava açılabilir.

İdari başvuru ve idari dava

İşçi Sosyal Güvenlik Kurumu™na ve yerel yönetime karşı idare mahkemesinde tam yargı davası açabilir. Burada davanın esası devletin işveren üzerinde denetim ve gözetim yükümlülüğünü yerine getirmemesidir. İşverenin iş sağlığı ve güvenliği kurallarına uyup uymadığının denetimi devletin kamu hizmetinin bir parçasıdır. Devlet (Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve iş yerinin bağlı bulunduğu belediye) iş sağlığı ve güvenliği kurallarına uygunluk açısından işvereni denetlemezse hizmet kusuru gerçekleşir. Buna bağlı olarak devlet işçinin meslek hastalığına yakalanmasında veya iş kazasına maruziyetinde tazminat ödeme yükümlülüğü altına girer.

Selamlar mehmet bey ben şuan o iş yerin de halen çalışıyorum ve ben bu raporla çalışır iken işverene dava açsam benim bir maddi kazancım olur mu sizce çünkü bu işveren bana şu an aşırı derece mobbing uygulamakta da o yüzden sordum 20 yıldır bu iş yerine çalışıyorum ne olur yardımcı olun.

iyi bir avukata danışın

Moderatör tarafında düzenlendi:
Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim ben 3,600 den tazminat alma olayını biliyorum onu alırım onda sıkıntı yok fakat ben bu iş yerinde bir hastalığa yakalandım bunun bedeli ne olacak yani üç beş ne ise onu almak istiyorum hukuk yolu ile de olsa alayım şahit aynı dönemde çalıştığım ama şu an işten ayrılmış çok arkadaşım var iki şahit bulurum ama dava nasıl sonuçlanır ben zararlı çıkar mıyım öyle bir ihtimal var mı onu öğrenebilir miyim saygılar.

VERMİŞ OLDUĞUNUZ BİLGİLER İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM BEN 3,600 DEN TAZMİNAT ALMA OLAYINI BİLİYORUM ONU ALIRIM ONDA SIKINTI YOK FAKAT BEN BU İŞ YERİNDE BİR HASTALIĞA YAKALANDIM BUNUN BEDELİ NE OLACAK YANİ ÜÇ BEŞ NE İSE ONU ALMAK İSTİYORUM HUKUK YOLU İLE DE OLSA ALAYIM ŞAHİT AYNI DÖNEMDE ÇALIŞTIĞIM AMA ŞU AN İŞTEN AYRILMIŞ ÇOK ARKADAŞIM VAR İKİ ŞAHİT BULURUM AMA DAVA NASIL SONUÇLANIR BEN ZARARLI ÇIKAR MIYIM ÖYLE BİR İHTİMAL VAR MI ONU ÖĞRENEBİLİR MİYİM SAYGILAR.

SGK ya şikayet edeceksiniz.. çalıştığınız firmayı denetleyecek ve hastalığınızın buradaki çalışma koşullarından kaynaklandığına karar verirse Tazminat için iş mahkemesine gideceksiniz ve malulen emekli olacaksınız....ama iyi bir bu işin uzmanı avukata gidin danışın..bizim söylememizle olmaz... o işyerinde çalışmış zarar görmüş kişileri şahit göstereceksiniz...

Üst Alt