Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sol el yüzük ve serçe parmak ampütasyonu sonrası iş göremezlik yüzdesi..?

koray75

Yeni Üye
Konular
4
Reaksiyonlar
0
Herkese merhaba,

Aranıza yeni katıldım. İş kazası sonrası sol elimin işaret ve yüzük parmaklarını kaybettim. ayrıca orta parmağımda da hareket kaybı var. En alt eklemden tam hareket veremiyorum. Maddi tazminatımda dikkate alınacak iş göremezlik yüzdem kaç olur. Ben daha önceki yazıları kontrol ettim ama kafam iyice karıştı. Birde bu maddi tazminatın hesaplanabileceği bir cetvel varmış. Bunun hesaplanmasını bilen arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

Bülent hocam başlığı doğru yazmışım ama mesajı yazarken yanlış yazmışım kusura bakmayın. Ben serçe ve yüzük parmağımı kaybettim. Orta parmak ise anlattığım gibi. Siz buna göre mi yazmıştınız? Vakit ayırıp cevapadığınız için teşekkür edeim.

Yok, ben içeriğe göre yazmışım! :)

Bu durumda % 18-20 arasında kalır sanırım.

Engelli oranımı öğrenebimek için ne yapmalıyım?

Merhaba arkadaşlar,

Ben 21.07.2014 tarihinde iş kazası sonucu iki parmağımı kaybettim. Raporlarım bitti ve işbaşı yaptım ama işverenimden tazminat alabilmem için özürlülük oranımı bilmem gerekiyor. Özürlülük oranımı sanıyorum bir devlet hastanesinden almam lazım. Ama ne yapmam lazım dilekçe yazıp hastaneye başvurumu yapmam lazım yoksa başka bir yere başvuru yapıp devlet hastanesine mi sevk edilmem lazım bimiyorum. Bu konuda bilgisi olan arkadaşların yardımını bekliyorum.

koray75;

bağlı bulunduğun ilin sgk kurumundaki iş kazası bölümüne git. en doğru bilgiyi ordan alırsın

En iyisi koray kardesim sen bir avukat tut iyi bir avukat senin isini gorer ..evet 18 20 aradi tahmin ediyorum bnde % raporunu

geçmiş olsun kardeş.bende 2010 da iş kazası sonucu sol el işaret ve orta parmaklarımı kaybettim.%17 ile şuan 150 tl maaş alıyorum.ssk asgari ücretten yatıyordu.dava açtım ama uzun süre dayanamayacağımı anlayınca hakim önünde uzlaştık 75 bin tl alarak tüm haklarımdan vazgeçmiştim
ssk ya gidip iş kazasından dolayı sürekli iş görememezlik için başvuru yapacanı söyle gerisi gelir.

Cevaplarınız için teşekkürler. SGK ya gidip başvurumu yapacağım. Bu arada abim avukat. Benim davamıda o takip edecek zaten. Benim şirkette anlaşma yolu ile çözelim diyor. Bakalım sonuç ne olacak.

En son sağlık raporumda engelli oranımı düşürdüler, ne yapabilirim?

Merhaba Arkadaşlar,

23.07.2014 tarihinde iş kazası sonucu %35 rapor almıştım. Bunun 30.2 si ortopedik özür 9 ise psikolojik özürdü.(postravmatik Stres Toplam %35 yapıyordu. Tabii bu arada işyerim ile tazminat davam devam ediyordu. Dava süresince 2 defa özür oranım belirlendi ve yine %35 olarak kaldı değişmedi. Fakat Şubat ayındaki muayenemin sonucu maluliyet servisi %30.2 olarak oranı düşürmüş. Aslında dava bilirkişiye gitmiş ve tazminat hesapları yapılmıştı. Fakat 26 Mart tarihinde tekrar duruşmam var.

Oran düştüğü için hakim yeniden hesaplama isteyebilir mi? Bir de ben son muayenemde psikolojik olarak iyileşmediğim sonucunu vereceklerini söylemişti muayene olduğum psikologlar. Ben hala depresyon ilaçlarımı aynı dozda kullanıyorum. Yani psikolojik olarak iyileşmedim ama psikoloji oranımı silmişler. Ben şimdi muayene servisinin raporuna da itiraz edebilir miyim? Birde tazminat hesabı faizi hesaplanırken iş kazasının olduğu tarihten mi faiz başlatılıyor? Yoksa davayı açtığımız tarihten mi faiz hesaplanıyor? Daha önce böyle bir şeyler yaşamış arkadaşım varsa rapora itiraz mı edeyim, yoksa hakimden ilk oranları yani %35 oranımı kullanmasını isteyeyim? Başka ne yapabilirim?

Koray Bey öncelikle çok geçmiş olsun. Şubat ayındaki rapora itiraz etmeniz yerinde olacaktır. İtirazınızın niteliğine göre hakim yeniden rapor hazırlanmasına karar verebilecektir. Yargıtay İçtihatlarınca faizin iş kazasının meydana geldiği tarihte itibaren yürütülmesi gerekmektedir.

Özür oranı hesabı hangisi doğru?

Tekrar Merhaba Arkadaşlar!
Tazminat davam devam ederken özür oranımı düşürmüşlerdi. 35'ten 30,2 ye düştü. SGK dan neden düştüğü ile ilgili yazı istemişti mahkeme, o yazı geldi. İlk rapordaki gibi bir hesaplama var ama çarpanları aynı değil.
https://photos.google.com/photo/AF1QipPI52vukW3XcQjVi8mHE7EqaUyuTKxRLm-rzJVI
https://photos.google.com/photo/AF1QipOxznpDPF7SIihHSOesQBOK2vzIyPWpu7FV70W1

Fotoğraflara bakarsanız ilk hesapta 58 olan sayıyı 1/3 ile çarpıp 19,14 çıkarmışlar fakat ikinci hesapta 58 olan sayı 1/4 ile çarpılıp 14.5 çıkarmışlar ve hesaba öyle devam etmişler. Benim sormak istediğim hesaplamada çarpanlarda yeni bir değişiklik mi yaptılar? Neden farklı hesap çıkıyor. İlkindeki gibi hesap yaparsak 33 civarı çıkması lazım ama 30,2 çıkıyor diyor. Birde 30,2 yi nereden hesaplayıp bulmuş ikinci hesapta anlamadım. Bu konuları bilen arkadaş varsa bir yanlışlık mı var yardım edebilir mi?

Bu konuda bilgisi olan arkadaş yok mu? Bu rakamları 58,17,5 gibi özür oranlarını nereden bakıp bulmuşlar?

Üst Alt