Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Son 2022 aylığımı sigortalı olduğum gün aldım. Şimdi ceza..?

selçuk24

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
geçen sene Mart'tın 1inde sigortam başladı ve aynı gün en son 3 aylık maaşı aldım. sigortamla aynı gün içinde yani...

ve maliye kagıt yolladı o parayı geri ödememi istedi
bunu ödemem gerekiyo mu

bilginiz varmı cvplar için tşkLer

Eğer yatırılan sigorta toplam 90 günü aşmamışsa size borç tahsis edilemez

Çünkü yönetmeliğe göre ;

5.1. Özürlü yakını aylığı, özürlü aylığı ve bakıma muhtaç özürlü aylığı almakta iken çalışması nedeniyle aylığının kesilmesini 90 günlük süre içinde talep edenlerin aylıkları, 90 günlük süre değerlendirilmesi yapılmayıp feragat dilekçesi istenilerek dilekçenin Kurumumuz kayıtlarına geçtiği tarihi takip eden dönem başından itibaren kesilecektir.

5.4. Bir takvim yılı içinde Kuruma bir ödeme döneminden (90 günden) fazla uzun vadeli sigorta kollarından prim ödediği veya adına prim ödendiği tespit edilenlerin aylıkları 91 inci günü izleyen dönem başından itibaren kesilecektir.

Örnek 1: 01.06.2007 ödeme döneminden bu yana %40-69 oranında özürlü raporu ile aylık almakta olan A.B. adına;

2011 yılı Ocak ayı içerisinde uzun vadeli sigorta kollarından 20 gün,
2011 yılı ġubat ayı içersinde uzun vadeli sigorta kollarından 15 gün,
2011 yılı Mart ayı içerisinde uzun vadeli sigorta kollarından 20 gün,
2011 yılı Nisan ayı içerisinde uzun vadeli sigorta kollarından 30 gün,
2011 yılı Haziran ayı içerisinde uzun vadeli sigorta kollarından 20 gün,
sigorta primi yatırılmıştır. Haziran sonunda A.B. için prim yatan gün sayısı 105’tir.

A.B.’nin bir takvim yılı içinde 90 ıncı günü geçen çalışması Haziran ayında olduğu için aylıkları bir sonraki ödeme dönemi olan Eylül 2011’den itibaren kesilecektir. Fazla ödeme yapıldığının tespiti halinde fazla ödenen tutarlar borç bildirilecektir..

Bu başlıktaki http://www.engelliler.biz/forum/202...len-kisiler-icin-itiraz-dilekcesi-ornegi.html itiraz dilekçesiyle belirtilen adreslere itirazda bulunabilirsiniz.

Ben hala çalışıyorum o parayı ödüyecemmi ödemeyecemmi onu anlamadım şimdiden cvplar için tşkLer.

Üst Alt