Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

[Soru] Çocuklarımızın bakımı için eşimle nöbetleşe çalışma koşulları istiyoruz..?

OturanBoğa

Yönetici
Konular
674
Reaksiyonlar
596
bilgi@engelliler.biz adresime gelen bir soru:

[size=4] Benim iki çocuğum Hemofili A hastası olup % 80 Özür durumu vardır. Kanama olan bir hastalık olup çok dikkatli bakmak gerekmektedir. Ben ve eşim sağlık personeli olarak ... bünyesinde çalışmaktayız. Çocuklarımızın Sağlıklı, topluma uyumlu daha fazla özüre maruz kalmaması için, gerek özürlü kanunu ve ilgili kanunlar gereğince kurumumuz bünyesinde nöbet usülü çalışmak istiyoruz. Çocuklarımıza evimizde kendimiz bakmak için.
Bu konuda siz değerli yetkililerden bu konuda beni bilgilendirmenizi ve yardımcı olmanızı istiyorum.

Saygılarımla[/size]

Bu konuda özel bir düzenleme olduğna dair bir bilgim yok maalesef. Bence sağlık raporlarını, durumu anlatan bir üst yazıyla birlikte çalıştığınız kurumun en üstteki görevlilerine iletip yardım istemelisiniz.

Bununla birlikte, kanun yapıcıların her olay için yasaya madde koyması beklenemez doğal olarak. Ama kanun yapıcılar bu tür sağlık/eğitim/rehabilitasyon konularında uyulası gereken çerçeveyi Özürlüler Kanunun ile şu şekilde çizmiştir:

• ÖZÜRLÜLER VE BAZI KANUN VE KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN
    Kanun No : 5378
    Kabul Tarihi : 1.7.2005

"MADDE 21.- 657 sayılı Kanuna aşağıdaki ek madde eklenmiştir.

EK MADDE 39.- Devlet memurlarının, hayatını başkasının yardım veya bakımı olmadan devam ettiremeyecek derecede özürlü olduğu sağlık kurulu raporu ile tespit edilen eşi, çocukları ile kardeşlerinin, memuriyet mahalli dışında resmî veya özel eğitim ve öğretim kuruluşlarında eğitim ve öğretim yapacaklarının özel eğitim değerlendirme kurulu tarafından belgelendirilmesi hâlinde, ilgilinin talebi üzerine eğitim ve öğretim kuruluşlarının bulunduğu il veya ilçe sınırları dahilinde kurumunda bulunan durumuna uygun boş bir kadroya ataması yapılır."
Yani devlet, çocuklarının bakım ve eğitimi sözkonusu olduğunda ailelere tayin hakkı bile veriyorsa, kamu görevklileri de sizin isteğinizi makul karşılamalı ve gerekli kolaylığı göstermelidir diye düşünüyorum. Üst yazıda bu yasa maddesini ve mantık kurgusunu belirtmeniz faydalı olacaktır...

Ve girişiminizi sonuçlarıyla birlikte bizlerle paylaşırsanız çok seviniriz. Emsal olması açısından...

Üst Alt