Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sorulara cevap yazıyoruz, çünkü doğruyu arıyoruz ve paylaşıyoruz...

OturanBoğa

Yönetici
Konular
673
Reaksiyonlar
309
Arkadaşlar,

Bir konuya açıklık getirmek ihtiyacı hissettim. Malum, ben dahil birçok arkadaşımız forumlara yazılan sorulara cevaplar veriyoruz. Ancak bazen öyle bir oluyor ki, birimizin doğru dediğine diğerimiz yanlış diyor; yani ortada bir çelişkki oluyor, bu da kafa karışıklığına sebep oluyor. Onun için:
1- Ben dahil buraya cevap yazan herkes, doğru bildiği şeyleri paylaşıyor. Yani hepimiz iyi niyetliyiz.
2- Fakat bu demek değildir ki bildiklerimiz mutlak doğrulardır. Bazen doğru bildiğimiz birçok şeyin yanlış olduğunu -arkadaşlarımızın uyarısıyla ya da araştırma yaparken- görebiliyoruz.
3- Lütfeni bildiklerinizi yazmaktan ve "bu yanlış" demekten geri durmayın. Amacımız en doğru cevabı en yalın haliyle paylaşmaktır.
4- Bir başka deyişle, site yöneticisi de olsa üye de olsa hepimiz yanlış biliyor olabiliriz. Lütfen bu konuda doğruları aramaktan geri durmayalım..
5- Yeter ki bilgiyi paylaşırken mevzuata atıfta bulunmaya ve yorum yaparken bunu sağlam temellere oturtmaya özen gösterelim. Bunu yaptığımız sürece er ya da geç en doğru sonuca ulaşırız.

Kısacası, "yönetici yazdıysa doğrudur" demeyin. Tereddüt ettiğiniz ya da yanlış olduğunu düşündüğünüz konulara mutlaka müdahale edin. Yoksa benim ya da başkalarının bildiği yanlışlar hepnizi "zehirler" :)

Herşeyi ben biliyorum diye düşünmemeliyiz.

Teşekkürler kesinlikle çok doğru bir konuda yorum yapmışsınız. Her zaman bildiğimiz herşey doğrumudur bilemeyiz. Bu açıdan o konuda somut bir bilgisi olan bizlerle paylaşarak yanlış bildiğimiz doğruları düzeltmemizde de bize katkı sağlamış olur. Bu konuda her zaman eleştirilere veya karşıt fikirlere açık olmalıyız. Herşeyi ben biliyorum diye düşünmemeliyiz. :p

sorum var

sohbet odalaro noldu kalktı mı bakıma mı alındı bilglendrrsen sewinirm bülen abi sewgilerle

Mesleğim ve konumum gereği bir çok teknik bilgi,mevzuat,yönetmelik,standartları bilmem,en azından içeriği hakkında bilgi sahibi olmam gerekiyor.Buna rağmen profesyonellik alanıma giren direkt konularda dahi bilgi verirken güncel olarak bir şey değişmiş mi? onun kontrolünü yapar ona göre cevap vermeye çalışırım.Farkettim ki bir çok devlet dairesinde veya kamu kuruluşlarında kanunlarla uygulamalar arasında ciddi fark var,yada 0radaki memurlar o kanunla karşılaşmamış,yada yorumlamayı yanlış yapmış.Bazen benimde yanlış yorumladığım standartlar oluyor,eğer o konuyu sürekli takip etmiyorsam ek madde,kaldırılan madde,değiştirilen madde işin içine girebiliyor. İnternette araştırmakta yetmiyor, internette de ciddi bilgi kirlilikleri var.Doğru bilgiyi en iyi bulma yöntemi o bilgiyi kullanan, yasalaştıran,standartlaştıran kamu kuruluşlarının sitesinden almak.Yani devletin kendi kuruluşlarından almak gerekebiliyor.Yorum gerektiren veya açık olmayan hallerde de her resmi sitenin bilgi edinme linki var,o linke soruyu yazıyorum,ister yazılı ister elektronik postayla engeç (AB kriterlerine göre bir ay içinde) size açıklayıcı cevap vermek durumundalar.Bu birimin kontrolü sürekli yapılıyor.Yani cevapsız soru bırakılmıyor.(cevaptan memnun olmama hali olabilir eğer soruyu net ve doğru sorarsanız en doğru,geçerli cevabı alıyorsunuz)
Benim bu forumda zaman zaman gördüğüm en büyük problem empati kurmakta zorluk çekip birbirimizi yıpratıyoruz.Zaten gergin,yıpratılmış,hayata tutunmaya çalışıyoruz. Şükretmeye olanla yetinip daha fazla engelimizi çoğaltmadan yaşamdan zevk almaya ve kendimize etrafımıza yük olmamaya çalışıyoruz. Biz bizi anlamazsak başkalarının bizi anlamasını nasıl bekleriz.Engellerimizi yarıştırabiliyoruz, bir başkasının engelini küçümseyebiliyoruz.Her engelin değerlendirmesini en iyi engel sahibi olan kişi yapar. Hayatı karşılama,algılama,ağrıya dayanma,maddi durum,sosyal durum,çevre ve karakteristik özellikler;bu özellikler varolan engeli birisi için çok fazla sorun haline getirmezken, birisi için çekilmez hale getirebilir.Bundan dolayı sizlerden ricam lütfen birbirimize anlayış gösterelim,kırmayalım,geri dönüşü zor laflar etmeyelim.Yanlış anlaşılmasın herkesin dediğini kabul edecek tavır sergileyin demiyorum.Ama her anlatılmak istenenin iki uç noktası da mevcut aynı sözlerle kavga da edebiliriz,ciddi dostluklar kazanımlar da elde edebiliriz.

Bilgi kirliliği yaratmamak adına hassasiyetiniz için,güzel paylaşımlarınız için hepinize teşekkür ederim.

Haklısınız bilmediğimiz konuda yorum yapmak insanları yanıltabilir.

bencede güzel bir konuya degindiniz, herhangi bir arkadaşımız bir konu hakkında yorum yazacaksa o konu hakkında tam bilgisi varsa yazsın ,yoksa bilgisi bişeyler yazmasına gerek yok illaki cevap verecek mecburiyetindede degiliz

Arkadaşlar burası adı üstünde forundur. Bazı konularda tartışılacak ki fikirler çıksın ortaya haklı da olsak insanları sert bir dille eleştirmek yerine güzel bir lisanla uyarmak birlik ve beraberliğimiz için çok önemlidir. Burada bütün iyi niyetle yazılan yorumların çok ağır dillerle eleştirilmesinin hiçbir kimseye yarar getirmeyeceği de muhakkaktır. Ben kendi adıma buna özen göstermeye çalışıyorum.
Sevgiler...

özürlü raporları hakında

Herkez bişeyler söylüyo kafam karışıyo herkez tahminini yazıyo tamamen karışıyo...
Oturanboga bile tahmin yürütüyosa bu sitedekilerin beyni karışması normal geliyo bir soru veya kanu açan oldugu zaman o konuyu veya sorulmuş soruyu bizzat yaşayanlar bilgi verirse daha da faydalı olur daha da güvenilir cevap olur
unutmayın googleden bir soru veya konu taraması yapıldğı zaman bu siteye de yönlenebiliyor ve buradaki arkadaşların yalan yanliş bilgileri veya dogru bilgileri direk karşımıza çıkıyor
o yüzden belgeli yani birebir yaşamışsak eminsek sorulan sorulara ona göre çevap verelim

teşekürler.

İlker ve Oturanboğa

Bu konunun bılır kısılerı benım gozumde Ilker ve Oturanboga dır onların msj larını son msj olarak gordugum emeklılık msj larını acmaya bakmaya bıle luzum gormuyorum son msj sayısı 0 yada bu 2 ısımden farklı msjlarsa yorum yazıyor bılgı aktarıyorum sırf bu 2 ısmı gordugum yerde gorus bıldırmıyorum bılgınıze sunuyorum

Doğru ve zamanında açılmış bir konu bu. Özellikle MEB sınavı öncesi ve sonrası bir çok "yorum kirliliği" yaşandı ve hala yaşanıyor. Bu siteye üyeliği bulunan MEB memuru kardeşlerimizin bile nasıl hakaretler ettiğini, çok çirkin polemiklere girdiğini gördük. Bilgilendirmeden çok polemikleri, yanlışlığı ayan beyan da olsa kendi görüşlerini dayatmayı tercih etti bir çok kişi. MEB konusunu örnek olarak verdim. Engelliler için en önemli sorunlardan biri olan istihdam konusunda bile birbirini dinlemekten, birbirine destek olmaktan aciz insanları gördüm bu sitede. Ha yeri geldiğinde aynı şahıslar engellilere olan önyargıları da anlatıyorlar :) Maaleseef ki engelliler kendi içlerinde ve birbirleriyle barışık, empati kuran, birbirini destekleyen bir konumda olmadıkça rencide etmeler, yanlış bilgilendirmeler, haddini bilmemeler alıp yürüyecektir.

Bu konuyla ilgili olarak benim de ekleyeceğim birkaç sözüm olacak izninizle arkadaşlar.
Gördüğüm lüzum üzerine bu açıklamayı gerekli görüyorum.

1. Burada sadece bir üyeyim. Fırsat bulabilirsem keyfim de isterse bildiklerimi paylaşmaya çalışıyorum. Sorulara cevap verirken birilerinin (yönetimin ve üyelerin) gözüne girmek gibi aptalca bir şeye ihtiyacım yok. Benim için paylaşım çok önemlidir, mücadele çok önemlidir. Hepsi bu.
2. Yönetimle ve yönetenlerle hiçbir alakam yoktur. ne oturanboga'yı tanırım ne de diğerlerini. O yüzden onlarla şahsi bir hesabımın olmasına imkan yok.
3. Dogru bildiğim varsa yazarım, eleştireceksem eleştiririm. Bu kavga amaçlı ya da dikkat çekmek için yapılan bir hareket değildir olmamıştır da. Muhalefetime anlamsız şahsi kulplar takmanın gereği olacak bir mantık hiç yok yani.
4. Burada bildiğini kim paylaşırsa benim için kıymetlidir. Benim kitabımda mucadele için dogru yapıyorsa şeytanla bile omuz omuza yürümek vardır. Bunu belirleyen kim oldukları değil yaptıklarıdır. Dogru bildiğim bir eylemin yanında olurum, bulmadığım eyleme tavrımı (lüzum hissedersem ve fırsatım olursa) koyarım. Burada belirleyici olan şahıslar değildir.
5. Kimse ile şahsi hiçbir munasebetim yok, olamaz da. Ne arkadaşlık, ne dostluk ne de başka bir şey. Sitede zaten birkaç kişiyi tanıyorum gerçek anlamda. Kimseyi tanımam etmem.
6. Mücadeleye katkısı olan herkes, paylaşımda bulunan herkes benim için degerlidir. Onları degerli ya da değersiz kılan eylemleridir yani. Her dogru eylemi takdir ederim asla kıskançlık gibi aptalca bir mantığın esiri olmam. Üstelik daima paylaşıma teşvik ederim herkesi. Ne kadar çok kişi paylaşımda bulunursa bilirim ki sorunlarımız çözülecektir.

Burada her üye paylaşım için bulunuyor. Zaten derdi başka olanlar (kavga ve hır çıkarmak isteyenler, şahıslarla ugraşanlar) zamanla eleniyor.

Bundan sonra iftira ve hakaretlerin muhatabı olmak istemediğimden belki garibinize gidecek ama bu açıklamayı kendim için ve benim durumumdaki üyeler için elzem buluyorum.

Sevgiler.

Esselamu Aleyküm,
Allah cc razı olsun güzel paylaşımlar için ama konuyu anlamadan dinlemeden karşısındakinin fikri ve zikri ne olduğunu düşünmeden yorum yapmak bana göre olmadığından kendi düşüncelerimi yazmam daha doğru olacağını düşünüyorum inşAllah, kalem nick ile Melek ismindeki ablamıza teşekkür ederim yazdığı yorumları bende ilgimi çektiğinden takip ediyorum her ne kadar kendini yetiştirmiş, engelli kardeşlerimiz için en azından elinden geleni yaptığına inanıyorum kendisi bir şeyler anlatmış Allah cc razı olsun hoş güzel şeylerde yazmış sitem ettiği üzüldüğü şeylerde olmuşki bu gerekli açıklamayı yapma gereği duymuş.. burda Allah cc için paylaşan bilgi paylaşımı yapan tüm üyelerden Allah cc razı olsun demek düşer...ve Hadisi Şerifte buyrulduğu gibi,Kim din kardeşinin ihtiyacını karşılarsa, Allah cc da onun ihtiyacını karşılar. Kim de bir müslümandan üzüntü ve sıkıntıyı giderirse, Allah cc da Kıyamet Günü onun sıkıntı ve üzüntülerinden birini giderir.
Kim bir müslümanın kusurunu örterse, Allahda Kıyamet Günü onun kusurlarını örter.
Müslümanların sorunlarına önem vermeyen ve düşünüp çare aramadan sabahlayan bizden değildir.
Sizin en hayırlınız, insanlara en fazla yararı dokunandır...eğerki burda gerçekte manası ile paylaşmım yapan bildiği bir şeyi paylaşıyorsa bunuda insanlara faydalı oluyorsa ne mutlu ona... tek düşüncemiz o zaman Allah cc razı olsun demek düşer burda kimse kimsenin adamı olduğunu yada birine yağ yakmaya ihtiyacı olduğunuda düşünmüyorum... inşAllah burda Allah cc için bilgi paylaşımı devam eder, son sözlerimiz Allah cc ayeti celilesi ile bitiriyorum,Andolsun sizi biraz korku, biraz aclik, mal, can ve mahsulün eksilmesiyle imtihan edecegiz. Sabredenlere lütfumuzu, ihsanimizi müjdele Bakara 155 Rabbim sabredenlerden eylesin inşAllah.. Rabbim son nefesimizde iman ile çene kapamayı nasip eylesin...selam ve dua ile

Pek girmediğimden yazını görmemişim Yasin. Kusura bakma. Hakkımdaki güzel düşüncelerin için teşekkürler...

Yukarıda söyleyecek ne varsa söyledim ben. Muhatapları da okumuştur zaten. Mesajlarım anlaşılmıştır diye umuyorum. Çünkü yazımı muhataplarının anlayacağı dilden yazdım.

Yazdıklarım, benim durumumdaki tüm üyeler için de geçerlidir.

Allah cc razı olsun abla... önemli Allah cc için insanlara faydalı olmak doğru bilgiyi aktarmak, sonuçta kimse burda yorum yapıyor diye bir ücret almıyor yada bir çıkar bir menfaat istemiyor sonuçta Allah cc rızasına uygun bir şekilde insanlara faydalı olunmaya çalışılıyor, burda suçlayıcı sitemler oluyor ama insanlar burda yorum yaparken karşındakinizde üzermiyim kırarmıyıyım diye düşünmüyor dostluk kardeşlik çerçevesinde inançlarımızın el verdiği kadarı ile birbirimizi sevsek saygı duysak kendimizle ve arkadaşlarla barışık olsak daha güzel paylaşımlar çıkacağına ve birliğin beraberliğin daha ileri seviyelerde olacağına inanıyorum, Allah cc her kim için elinden geldiği kadar yardımcı olmak bahabında destek olarak bir şeyler poaylaşıyorsa Rabbim hepsinden razı olsun Rabbim iki cihanda aziz eylesin hem dünyada hemde ahirette Rabbimin sevdiği değer verdiği kul eylesin doğru adınlarla kendisine giden bir kul olmayı nefsimize uygun Allah cc rızasını gözeten bir kul olarak son nefesimizi vermeyi bizlere nasip eylsin şeytan ve şeytanlaşmış insanlardan iki yuzlu kendini bilmez yalan dolan ve iftira atan kullarındna bizleride uzak eylesin bizlere sabır ihsan etsin diyor hakkınızı helal edin selam ve dua ile inşAllah

Üst Alt