Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sosyalleşme sorunu yaşıyorum..?

umut3200

Yeni Üye
Konular
5
Reaksiyonlar
5
21 yaşındayım Adana'nın Çukurova ilçesinde ikamet ediyorum. İlkokul ve ortaokulu örgün, liseyi açıktan bitirdim. Çocukluğumda, özellikle ilkokul ve ortaokul'da içine kapanık bir çocuktum. İnsanlarla aram iyi değildi ve hayatımın büyük bir bölümünü eve kapanıp bilgisayar oynayarak geçirdim. ortaokuldan sonra özel sebeplerden dolayı 5 yıl liseye gidemedim. Bu süreç içerisinde yine içine kapanıktım çevrem yoktu tüm gün bilgisayar başındaydım ama 20 li yaşlardan sonra ne olduysa, dışadönük olmaya başladım. sohbet edebileceğim birlikte bir şey paylaşabileceğim dostluklar aramaya başladım ama bana o çevreyi sağlayacak imkanlardan yoksunum ve arkadaş edinebileceğim şartlara sahip değilim. Çünkü %92 engelliyim ve hayatımı tekerlekli sandalyede idame ettirmek zorundayım babam iş amacıyla hataya gidip hafta sonları geliyor haliyle bütün gün eve tıkılıyorum o olmadan bir yere çıkamıyorum herhangi bir okul yaşantım olmadığı içinde nasıl ve nerede sosyalleşebileceğimi bilmiyorum

Hosgeldin😊 niye disariya cikmiyorsunuz tekerlekli sandalyedede sosyallesirsiniz
Egitiminizi ihmal etmeyin
Universiteye gidince nasilsa sosyallesirsiniz

Adana gibi bir yerde sokağa çıkınca trafik magandalari dikkatsiz sürücülere rast geliyorsunuz maalesef haliyle ailem kendi başıma dışarıya çıkmama izin vermiyor

Kardeşim halk arasında yaygın bir söz vardır: “Adanalıyık, Allah’ın ayısıyık“ diye ama bu sözün doğruluktan yana hiçbir nasibi yoktur zira memleketin her şehri, her kasaba ve her köyü ayı dolu, öküz dolu. Ayı ve öküz cinsinden insanlar denince Adana değil, bence İstanbul açık ara birinci gelir.

İkinci hususa gelince eve tıkılıp kalırsan kafayı yersin. Hele hele bir meşgalen yoksa o zaman tam oynatırsın. Dışarı çıkmaktan çekinme, atla tekerlekli iskemlene en azından mahallende tur at, biraz insan gör, hava al, bulutlara bak, hatunlara bak, gözün gönlün açılsın. Laf atma ama. Yoksa tekerlekli iskemle filan demezler çantayı yapıştırırlar kafana. Sakat dernekleri varsa yakınında oraya git, güzel sohbetler olur, kendini daha rahat hissedersin orada. Dediğim gibi kesinlikle eve kapanma. Tekerlekli basketbol takımı var mı senin oralarda? Varsa mesela aralarına karış, ok atma müsabakalarına katılmaya bak yakınlarında böyle organizasyonlar yapılıyorsa.

Evden dışarı çıkmamakta ısrarlı isen kendine meşgale bul. Mesela lisan öğren. Ağaç oymacılığı yap, tespih yapmaya bak. Ben Datça’da sahilde tezgah açıp tespih satan tekerlekli iskemledeki bir arkadaşımız ile biraz hasbihal ettim. Öküz ve koç boynuzundan tespih yapıp satıyordu. Koç boynuzundan imal edilmiş bir tespih aldım kendisinden. Boş boş oturup başını ellerinin arasına alıp saatlerce düşünürsen hapı tutarsın. Sen abini dinle. Üniversiteye hazırla kendini. Evde olsan bile yapacak çok şey var. Ben de sakatım ama benim hayatta girmediğim, çıkmadığım delik kalmadı. Çevreyi umursama, koy dötüne rahvan gitsin çevre. İsteyen istediği kadar baksın sana, isteyen istediği kadar arkandan konuşsun, umursama. Rahat ol. Bir de helal süt emmiş merhametli bir hatun çıktı mı karşına oooo senden kralı yoktur bu alemde. Sana bir tüyo vereyim. Hatunlardan korkma. Hatunlar inan erkeğin fiziğini filan belki önemsiyorlar ama bu önemseme ilk sırada olan bir şey değil. Hatun kısmı adam gibi adam arıyor, kültürlü adam arıyor, kendisini güldürecek neşe verecek adam arıyor. Genel kültürünü geliştir, genel kültürünle döversin milleti. Eve kapatırsan kendini hatun da bulamazsın ona göre.

Selametle.

@alifatih1958,

tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim. rahatlattınız beni sosyalleşebileceğim bir ortam sağladığımda emin olun bu söylediklerinizi gerçekleştireceğim :) sadece uygun koşul arıyorum

Öncelikle konuyu yanlış yere açmış olabilirim kusuruma bakmayın.

Son zamanlarda kafamı kurcalayan bir mevzu var evlilik hakkında çok sık düşünmeye başladım sevgilim olsa nasıl olur diye düşünüyorum internette bedensel engellilerin evlilik ve ilişkileriyle ilgili araştırmalar yapmaya başladım bu tür kaygılarımın olması normal mi acaba büyüyor muyum?

bende zamanında tekerlekli sandalyede idim sürekli dıraşı çıkardım gezerdim ama yanlız sanırsam snn sosyelleşmekten kastın arkadaş ortamı beraberbişeler yapmak gibi valla en güzel sosyalleşmek yapabildiğin ne varsa yap balık tut mesela aklına yapabileceğin negeliyorsa

Geçmiş olsun kardeşim öncelikle rabbim seni ve kalbini ferahlatacak hayırlı kapılar açsın sana ☺

Sosyalleşmek için muhakkak ki birşeyler yapmak gerekir. Ama benim nacizane fikrim başlangıç olarak kendini en başka birşey yapmadan bile evden dışarıya kolay bir şekilde çıkartmaya çalış ve bunun kolay yollarını bul inşa Allah

Yaşın halen genç derslerini bilmiyorum iyi mi ne derece iyi yorum yapamam şuan ama bir abi olarak sana Şunu söyleyebilirim ki maddi özgürlüğünü biran evvel eline al bu senin için en birinci sosyalleşme kanalıdır...

2. Olarak sana tavsiyem bir sene kendini ciddi manada derse odaklayıp ekpssye girip atanmaya çalışman olacak bu seni hayat maratonuna haliyle olgunlaşmaya haliyle sisyallesmeye itecekdir.

3. Tavsiyen ise yine bilmemekle birlikte umuyorum kuvvetlidir. Maneviyatını geliştir kardeşim. Rabbimizi dinimizi islami araştır ve yasamaya çalış ozaman göreceksin herşey çok daha iyi olacak bakış açım tamamen değişecek

Işte asıl öZGüRLüK o zaman başlayacak senin için ☺

@umut3200,
Pişiyorsun kardeşim normaldir allah fıtratımıza bunu yerleştirmiş zamanı gelince istek ve arzuların da harekete geçecektir 😌

Selam ve dua ile kardeşim ☺😉

Hiç üzülme kardeşim. Ben herşeyi zamanında yaptım. İyi okul askerlik iyi bir meslek iyi bir yerde çalışıyordum. Bir anda hepsi elimden gitti bir atak geçirdim ve kendimden geçtim. Vasi tayin edildi işimden oldum.

Arkadaşlara gelirsek hastalık zamanı bütün arkadaşlarım telefonunu kapattı. Düzelmeyeceğim düşünüyorlardı.
Çok nadir arkadaşım varmış. 1-2 tane kaldı. Diğerleri cevap bile vermiyor.

Çok şükür iyileştim. Tekrar iş arama dönemine girdim.

Sana tavsiye sosyaleşeceğim diye önüne gelen herkesle konuşma bir tane olsun temiz olsun bunun içinde belediyenin kursu varsa oraya gidebilirsin

Belediyelerin ya da Spor Bakanlığı'nın tekerlekli basketbol takımı,masa tenisi gibi branşları oluyor sanırım.İstersen bir araştırsın.Bence sosyallesebilmenin en iyi yolu spordur diye düşünüyorum.

@xdedahii,
zaten çok fazla arkadaşım olsun ortamda popüler olayım gibi bir derdim yok birlikte bir şeyler paylaşabileceğim biri olsun hayatımda yeter kafasındayım en basitinden ablamdan örnek vereyim her ay arkadaşlarının yanına gidiyor onları görmeye o kadar sıkı fıkılar sürekli bir yerlere gidiyorlar

Kimseye güvenmiyorum insanlar benden uzak Allah'a yakın olsunlar yanlız daha mutluyum😁😁😁

normal ınsanla olamayacagım sorunu bende de var

Son düzenleme:
Üst Alt