Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

SSK geçici iş göremezlik/rapor parası konusunda sorun çıkartıyor..?

lovest42

Üye
Konular
32
Reaksiyonlar
0
26.ocak.2009 da iş kazası geçirdim o zamandan beri 2 kere 3 ayda bir alınan iş göremezlik rapor parası aldım.ilk aldıgımda 1760 tl aldım kazadan 5 ay sonra 2.kez aldıgımda 1565 tl aldım ve bu sefer almak için ssk ya iş göremezlik belgesini iş yerine imzalatıp verdim.benim sıkıntım en son aldıgımda 1565 tl bunu 4 aylık olarak aldım yani ama hastane bana 3 aylık rapor verdi yani 3 ayda 1 veriyor ben ise 4 aylık para çektim ssk bana dedi 1 aylık olan raporu getir hastanede vermiyor raporu gününde alsaydın diyor(halbuki hastane bana verdiği tarihte gidip aldım iş göremezlik raporlarını)şimdi ssk ya dedik bize verdiğin 1 aylık fazla parayı geri al oda diyor bundan sonra artık alamazsın 3 ayda bir para alamazsın hiç ya o raporu getir yada bidaha para alamazsın diyor acaba içinde bulundugum durumun bi çıkar yolu var mı.

mustafa,çok karışık,ben hiç birşey anlamadım yazdıklarından.toparlayabilirmisin...?

Evet, çok karışık olmuş...
Ayrıca, iş kazası sözkonusuysa sürekli işgöremezlik geliri ve ilaveten malulen emeklilik için girişimde bulundun mu?

bak abi şöyle anlatıyım
kaza yaptım, 2 ay hastanede yattım. hastaneden taburcu olurken 3 aylık iş göremezlik raporu verdiler, istirahatlıdır diye yazılı.
sonra onu ssk ya gönderdi hastane ben ssk dan aldım işyerine imzalatıp tekrar geri ssk ya verdim ssk ptt ye 17.. yatırdı çektim parayı.
raporun bittigi zaman hastaneye gittim tekrar 3 aylık rapor verdiler istirahatlıdır diye yazılı sonra bunu gerekli yerlerden git gel ptt ye tekrar 15.. küsür yattı.
şimdi ocakta hastaneye yattım 2 ay kaldım sonra hastane bana 3 aylık istirahat verdi 2 ay artı 3 ay 5 ay sonra çektim ilk parayı.
ikinci parayı 5 ay artı 3 ay 8. ayda çekecem ya ben 9. ayda çektim ssk bana normalde 3 aylık para verecekken 4 aylık verdi ama elimde 3 aylık rapor var
.hastaneye gittim dedim geçen ayın raporunu verin 1 aylık hastane geçmişe yönelik rapor vermiyoruz ssk da diyor raporu getir bidaha para alamazsın bizden

böyle bi durum işte bu sefer inşallah anlamıssınızdır

bu işlerle uğraşan biri olarak ben bile anlamadım ?

Hangi sigorta bu

valla bende bilemedim nasıl anlatacagımı aslında anlayan biri olursa telefonda anlatabilirim derdimi

mustafa ,kazadan sonra bugüne dek hala istirahatlimisin?
kontrol muayene tarihini hiç geçirdiğin oldumu?

evet kazadan beri istirahatliyim kontrol muayenesi 19 gün geçti hastanede sıra vardı randevüyü geç verdiler bende heyete geç girdim işte bu arada olan boşlugu ssk parasını verdi hastane raporu vermedi şimdi ssk diyor raporu getir arada kaldım anladın sen demi abi

benim önerim,ilgili doktorunuzla(bu işin çözümü onun onayı olması durumunda sağlık kurulundageçer, ki senin durumun zaten belli)konuşarak ve sağlık kurulunun onayı ile alacağınız raporda bu düzeltilir.şöyleki,....şu tarih itibari ile geçmiş günlerin istirahatli sayılmasına,şu tarih ile şu kadar süre daha istirahiti......olarak devam eden raporla bu sorunu çözebilirsin gibi geliyor bana.kayıp olan günler böylece yeni raporunda belli olur.,ssk da sorun çıkarmaz...
ama şudavar,senin ihmalin gibi geliyor bana,sağlık kurulu raporu ile kontrol muayenesine gelenlerin randevu almasına gerek yok,direk sağlık kurulu sizi ilgili birimlere gönderir.eğer bu uygulama değişmediyse ki,değiştiğini zannetmem....

ya hastane şu gün gel dedi bizde gittik ama geç gitmişiz aslında bizim bi suçumuz yok ordaki randevüyü veren kişi anlış güne verdi zaten olan oldu artık da bi çözüm bulmam için ugrasacam artık.

Mustafa, başhekime çıkıp durumu anlatmaktan ve o tarihler için rapor almaktan başka bir yol gelmiyor aklıma. Zira yasal olarak rapor var ödeme var, rapor yok ödeme yok.
Bir şekilde başhekim halleder diye düşünüyorum

Abi başhekime söyledim yüz yüze konustuk ama başhekim vermedi avukata söyledim nasıl halledecez diye oda dedi 2 yolla halledilir 1.rapor alacaksın alamazsan sgk na dilekçe yaz verirler dedi ama nasıl dilekçe yazacagımı bilemedim 2010 ocagın 5 de hastaneye gitcem heyet için 3 aylık rapor alacam gene o zamana kadar dilekçe yazıp geçerken sgk bırakmak istiyorum bu konu hakkında sgk na mail gönderdim cvbıda geldi aşagıya kopyalıyorum bi bakarsan çözüm yolu bulabiliriz.

Cevap10.07.2009 tarih 6542889 sayılı raporunuzun bitimi olan 22.09.2009 tarihinde kontrole gitmeniz gerektiği halde gitmediğinizden ve 13.10.2009 tarihinde de tekrar rapor aldığınızdan dolayı tarafınıza iş göremezlik ödeneği ödenememiştir. 22.09.2009 tarihinde işbaşı raporu almanız gerektiği,ve bu durumda sonradan aldığınız rapor ücretinin tarafınıza ödenebileceği, bununla ilgili olarak da önceden tarafınıza bilgi verildiği hususunu,

OLAYI TEKRAR ANLATIYIM SANA BAK 3 AYDA BİR GEÇİCİ İŞ GÖREMEZLİK RAPORU ALIYORUM MESELA PAZARTESİ DOLUYOR GÜNÜ O TARİHTE ALMAM LAZIM AMA BEN 13 GÜN GEÇTİKTEN SONRA GİTTİM RAPOR ALDIM ARADA 13 GÜNLÜK BOŞLUK VAR O YÜZDEN ÖDEME YAPMADILAR BANA.

raporunuzdan sonra çalışmaya başlamak esastır. rapor süresi uzatmak için raporun bittiği takip eden gün tekrar müracaat için başvurman gerekirdi.

Bende biliyorum basvurmam gerektiğini işte randevüda karısıklık oldu o yüzden bu sorunları yasadık çözümünü arıyoruz değilse aynı hatay 2 kere düşmem bidaha 1 hafta önceden giderim artık.

mustafa,
en son aldığın istirahat raporu,yine iş kazasından mı verildi..?
birde durumunla ilgili nihayi bir kararı ne zaman vermeyi düşünüyor hastane..?

nihai kararı ne zaman verirler bilmiyorum heralde bi 18 ay geçmesi gerekiyor bu hafta salı günü yeni rapor alacam.o zaman bi sorayım.

sağlık kurulu,mazeretini kabul etmeyip,geçmişe dönük rapor vermiyorsa(ki benim ısrarım verebilir,zaten sgk ten gelem mailde verebilir görüşü oluşturuyor)ısrar etmenin bir anlamı yok diye düşünüyorum.
aşağıdaki bilgi olarak verdiğim bölümdede konu ile ilgili uygulama bilgisi mevcut.

Çalışmadı belgesini doğru gönderilmesi için bir örnek verelim. 01.03.2008 tarihinde Hastaneye yatan sigortalı 05.03.2008 tarihinde Hastaneden çıkmış ve Hastaneden çıkış tarihinden itibaren 10 gün rapor verilmiş ve rapor sonucu kontrolü vardır. Buna göre sigortalının 15.03.2008 tarihinde kontrolü olup, kontrole gitmesi gerekmektedir. (Kontrole gitmeyen sigortalıya ödenek verilmez.) Sigortalı kontrole gitmiş ve kontrol tarihinden itibaren 7 gün istirahat verilmiş, istirahat sonucu çalışır ise bu sigortalının istirahatın bitiş tarihi 21.03.2008 tarihi olup, işbaşı tarihi 22.03.2008’dir. Bu durumda sigortalının çalışmadı belgesinin tarihi 01.03.2008 – 21.03.2008 tarihleri arasıdır. Burada Form 1 ve Form 2 ile istirahat süresi 20 günü aşmış görünse bile hastanedeki yatış ve çıkış tarihleri 20 günün hesaplanmasında esas alınmaz.

Salı günü gidecem hastaneye tekrar rapor alacagım gelirken sgk na gidip kendim soracam evden dısarı pek çıkamıyorum telefonda zaten cvp vermiyorlar bakmıyorlar bile en iyisi yüz yüze gitmek ben vermedikleri maası önemsemiyorum bundan sonra aldıgım raporlara para versinler ben onu istiyorum giden gitsin 1 maaş önemli değil sürekli vermezlerse olmaz.

peki emekli olmak için sgk müraacat atsene ben kazadan 11ay sonra emeklilik için (sürekli iş görememzlik ve malüllük)dilekçe verdim beni emekli yaptılar ve her ay bankadan tıkır tıkır alıyorum
ayrıca 2010 şubat kontlol muayenem var
ama ben her ay malüllük ve sürekli iş görememzlik alıyorum

senin dosyalar erken gelmiş ben dilekçeyi kaza yaptıgımda verdim ama daha sonuc yok belli olmuyorki ne zaman geleceği bide ben emekli olamam şimdilik 165 gün pirimim var 1800 e çok var daha.

ee o zaman sakatlıkdan ol malüllüğü bekle

bak kardeşim o bağlanan maaş yatan pirim miktarı ile ilgili eğer pirimin asgari ücretten yattıysaistersen 10 sene bekle sen zarar görürsün çünkü her geçen gün malüllerin aleyhine kanun maddesi çıkarıyorlar öyle kulaktan dolma olmuyor
ve bu vatandaş her rapor arasında ama kendi ihmali ama hastane ihmali çok zarar görür 15 günlük rapor parasının 100tlsini doktora verince bunun karı nerede allahını seversen
arkadaşım bilinçli konuşalım bu işin içinden geçenler fikir versin bence
bende 2008de iş kazası sonrası emekli oldum 2009 da emekli maaşı almaya başladım

Syn avcıkomando;

teşekkür ederim uyardıgın için ama ben emekli olmak zorundayım mecburen masraflarımız oluyor karşılamakta güçlük çekiyoruz dediğin gibi biraz düşük ama yarın insanın basına ne gelecegi belli olmuyor bide benim pirim 170 gün 10 sene yatırmak demek ölme evlat ölme demek onun için en kısa sürede emekli olup varolan neyse onu alıyım yeter bana azda olsa idare ederiz onunla.

Arkadaslar en sonunda hallettim sgk na gittiğimde hep eli boş dönüyordum bende bi dilekçe yazdım;
Şu tarihte kaza yaptım şu tarihler arasında iş göremezlik raporu alıyordum ama ... tarihindeki raporumu çıkartaya 19 gün geç gittim aradaki boşlugun giderilmesini istiyorum felan yazdım altınada not olarak yazdım psikolojik sorunlardan dolayı evden dışarı çıkmadım bunalım geçirdim sitresliydim gidemedim diye yazdım verdim.
Onlarda benim dilekçeye cevaben rapor aldıgım hastaneye dilekçe yazdılar mustafa açıkgözün şu tarihleri arasında verdiği boşlugu yeni rapor düzenleyerek kapatın filan diye yazdılar yeni rapor veremezseniz bize bildirin dediler hastaneye gittik ugraşlar sonucunda aradaki boşluga rapor çıkartmayı kabul ettirdik bu cuma günü çıkacak rapor ve haftaya birikinti olan rapor paralarımı alacağım.
Benim gibi sorun yaşayan olursa bu şekilde halletmeye çalışsın.

Arkadaslar rapor paralarını 1 ocaktan beri ödemiyormus bugün ögrendik evraklarımı tamamladım verdim.Dediler devlet ödeme yapmıyor para alamazsınız hiç kimseye vermiyorlarmıs bu konu hakkında fikri yada bilgisi olan varmı daha önce 1-2 tane arkadas benzer bi konu açmıslar ama net bi cvp yok bilen varya yazarsa iyi olur.

slm.

kardeş bende aradım en az 2 hafta daha ödemiycegiz dediler.banada

Hiç ödememe gibi bişey demediler dimi yani sonucta ödenecek bu paralar benim 6 aylık var birikmiş baya alacagım yani hiybe olmasın para.

Hiç ödememe ancak yasa değişikliği ile olur. ve yasalarda geriye işlemeyeceğinden yine hak kaybınız olmaz. paranızı her koşulda alırsınız.

SGK kurumundan rapor parasını alan varmı bu aralar ben hala alamadım alan varsa yazarsa sevinirim.

SGK rapor ücretlerini ödeyemiyor. Beklemeniz.

Üst Alt