Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sürekli iş görememezlik bağlanmış. Çalışırsam bu gelir kesilir mi?

WHİTEKİLL

Yeni Üye
Konular
8
Reaksiyonlar
0
Merhaba arkadaşlar..
ekim ayında iş kazası geçirmiştim. geçeci iş göremezlik raporlarım 25 mart ta bitti ve 1 nisan başlangıcından itibaren sürekli işgörememezlik bağlandı.
iş görememezlik rapor oranı: %41.
Özürlü rapor oranım ise %56
kusur oranı: %70 iş yeri kusurlu
Aylık tutar: 245,00
Ek ödeme tutarı: 31,85
(maaş asgari ücretten gösteriliyordu)

Yanlız avukadım bana artık sgk lı olarak çalışamayacağımı söylüyor. sgk lı olduğum taktirde maaşım kesilirmiş.
Ben forumdan okuduğum kadarıyla iş görememezlik kesilmiyor diye biliyorum.
Sonuçta malulen emekli değilim. şimdi ben vergi indirimi alarak erken emekli olabilirmiyim?
Toplamda 1937 prim günüm var
sigorta başlangıç tarihi: 03/01/1994
doğum tarihim: 13/09/1976

Whitekill ; Arkadaşım .

Öncelikle geçmiş olsun,almış olduğun raporlarda senin için hayırlı olsun.
İş görememezlik maaşı bağlanmış bu durum senin SGK'lı çalışmana hiçbir şekilde engel değil.Eskiden olduğu gibi çalışır ayrıca sürekli iş görememezlik maaşını alırsın.İlerde emekli olduğunda ise, Emekli maaşının tamamını iş görememezlik maaşınında yarısını alabilirsin.
Vergi indirimine istinaden ne zaman emekli olabileceğin tablada aşağıda .

2008_oncesi.PNG

Teşekkür ederim..
Bende bu forumda araştırıp öğrendiğim bu şekilde ama avukat okadar emin ve ısrarcı konuştu ki acaba mı dedim...
"Erken emeklilik sigortalı olmadan önce sakat kalan yada doğuştan olanlar için" diye ısrar ediyor..

Birde ben iş yerine maddi ve manevi tazminat davası açtım mahkemede maaşımın asgari ücret değilde daha yüksek olduğu tespit edilip onaylandığında bu benim sürekli iş görememezlik maaşıma yansıyacak mı yoksa onun için ayrı davamı açmam gerekiyor.?

sürekli iş göremezlik geliri hiç bir koşulda kesilmez.

Sürekli iş göremezlik maaşının hesabında iş kazası geçirildiğinde görünen aylık miktarı çok önemlidir. O nedenle, maaşınızın yüksek olduğu tespit edildiğinde, bu tespiti sgk'ya iletip, gelirin yeniden hesaplamnmasını talep etmeniz lazım.

Teşekkür ederim Bülent bey, hayırlısıyla mahkemenin sonuçlanmasını bekliyeceğiz.
inşallah tespit edildikten sonra aradaki farkın ödemesini de geçmişe dönük olarak yaparlar..
zira arada 2 kat fark var. Ben iş verenime sürekli dile getiriyordum sgk yı maaşımdn ödemelerini nihayet ikna etmek üzereykende bu olay başıma geldi..

Üst Alt