Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sürekli iş göremezlik başvurumda gelen yazının anlamı nedir?

Konular
9
Reaksiyonlar
0
sevgili bülent abi geçirdiğim bi iş kazası sonucu iki parmağım ampute oldu,yaklaşık iki yıl süren işgöremezlik geliri için yapılan çalışmaların sonucu en son kocatepe sağlık kurulundan bağlı bulunduğum sgk müdürlüğüne şöyle bi yazı gönderilmiş,evrak takipten gördüğüm
28.06.2012/14358 (229 % 16,2)

bunu anlayamadım evrak daha sgk ya gelmemiş,

lütfen bilgisi olan arkadaşlar,

birde ben vergi indiriminden emekli oldum..saygılarımla.... sahin

İş kazası sonucu oluşan iş göremezlik oranı % 16 olarak tespit edilmiş demek ki. Bu durumda sürekli iş göremezlik geliri bağlanacak. Kısa sürede bu konuda sana bilgi verilecektir.

sürekli iş göremezlik rapor süreci

Arkadaşlar Sürekli iş göremezlik raporu için izlenilecek yol ve süreç nasıldır? Bu konuda güncel bilgisi olan Var mI ? Rapor süreci nasıl ve ne kadar zamanda netice ye varılır ?

İş kazası olduğuna dair sgk'ya başvuru yapılacak. SGK hastaneye sevk edecek. O arada müfettiş de iş kazasına dair raporu yazacak. Süreç sonunda % 10 ve üzeri işgücü kaybı tespit edilmişse, kaza tarihinden itibaren süreklii iş göremezlik geliri bağlanacak. (eğer öncesinde geçici iş göremezlik geliri bağlanmısa, sürekliiş göremezlik geliri geçici iş göremezlik gelirinin kesileceği tarihten itibaren ödenir)

sevgili bülent abicim,bana sürekli işgöremezlik geliri bağlandı yalnız,geçici işgöremezlik kesildikten sonra 20 ay sonra gelir bağlandı ve son iki aylık birikmiş para verdiler 18 ayım yok oldu gitti bu durumda ne yapmalıyım,bimere şikayet dilekçesi yazdım sgk da hata yapmış olabilirler mi düzelir mi acaba yada kanun filan mı çıkmış olabilir,bu arada ben erken emeklide oldum.saygılarımla...

5510 sayılı yasanın 19 maddesi gelirin hangi tarih itibarı ile başlayacağını belirler. Buna aykırı bir durum varsa, sigorta mdüürlüğüne gidip bu maddeye atıfla duruma itiraz edin mutlaka.

Yukarıdaki fıkralara göre hesaplanan gelir, günlük kazanç hesabına giren son ay ile gelir başlangıç tarihi arasında 55 inci maddenin ikinci fıkrası hükmüne göre artırılarak belirlenir.
Sigortalının sürekli iş göremezlik geliri;
a) Geçici iş göremezlik ödeneğinin sona erdiği tarihi,
b) Geçici iş göremezlik tespit edilemeden sürekli iş göremezlik durumuna girilmişse, buna ait sağlık kurulu raporu tarihini,
takip eden ay başından başlar.

Safran şahin kardeşim.Öncelikle geçmiş olsun.İki yıldır vermiş olduğun mücadeleden sonra sürekli iş görememezlik maaşını hak ettiğin için tebrik ediyorum.
Benimde böyle bir başvurum var .daha yeni sgk.müfettişlerine ifade verdim.Hastaneye henüz göndermediler.Bundan sonraki süreç hakkında tecrübelerini paylaşırmısın.
sana yüzde kaç oranında geçici iş görememezlik verdiler ve erken emekli oldum demişsin malülenmi emekli oldun,yoksa sakatlık oranına göremi erken emekli oldun.Bilgilerini paylaşırsan memnun oluruz.

slm yüksel yıldız kardeşim,öncelikle tşk ediyorum ve inş,sizinde başvurunuz sizin lehinize sonuçlanır bunu canı gönülden temenni ediyorum.
benim süreci kısaca açıklamaya çalışayım,2010 da bi iş kazası geçirdim sağ elimden iki parmağımı kaybettim,2 yılı geçti hiç bi süreç başlamadı ama ben işverenimden şikayetçi oldum ve mahkeme sürecini avukat nezdinde başlattım ve hala sürüyor,2012 nin başlarında bimere şikayet dilekçesi yazdım ve süreç çorap söküğü gibi işlemeye başladı,bu yıl 2. ayda vergi indirimi hakederek erken emeklide oldum,tip 1 diyabet ve parmak kaybıyla beraber yüzde 40 barajını geçerek emekli oldum.bu arada sgk ya ifadeler ve sgk nın üniversite hastanesine sevkederek oradan da sağ elimden küçük parmak ve yüzük parmağı ampütasyonlarına yüzde onaltıbuçuk oran çıktı 7.ayın 1 de de sürekli işgöremezlik maaşı bağlandı,yaşlılık aylığı yani emekli olduğum için bu gelir yarı olarak bağlandı 80 tl civarında...sizin süreç hızlı işleyecek çünkü sgk müfettişlerine ifadeden sonra olaylar hızla ilerler,sizi hastaneye sevkedecekler hastane raporu sgk ya gönderecek onlarda ankara ya yüzde 10 un üzreinde onaylanırsa sizede gelir bağlanacak inş. herşey sizin lehinize olur görüşürüz saygılarımla.... şahin

Üst Alt