Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sürekli iş göremezlik geliri alanlar işe girerlerse sgk primi ne üzerinden yatırılır?

Konular
13
Reaksiyonlar
0
Arkadaşlar herkese merhaba bilmediğim bi konu bu: sürekli iş göremezlik geliri alıyorum özel firmayla anlaştım firmaya sürekli iş göremezlik geliri akdığımı söylemedim sorun çıkarmı ,ikincisi biZim gibilerin sgk primi nasıl yatırılır tahsis nosuna göre mi yoksa önceden olduğu gibi zorunlu 4 â sigortalı vatandaşların yatırıldığı gibi mi yardımcı olursanız çok sevinirim sayın yöneticim OturanBoğa abi

gelir testi yapılacaktır muhakkak. ona dayalı olarak da hane kisi basi gelir seviyene gore prim odeme durumun soz konusu olabilir.
ayrıca vakfa da calistigini bildirmen gerekir yoksa geriye donuk borc cıkaracaklardır.

nausee ilk defa duydum daha önce Sürekli iş göremezlik geliri alanlar içn gelir testi hiç duymamıştım eminsin değilmi böyle bir uygulama olduğuna

İş kazası veya meslek hastalığı sonucu oluşan hastalık ve özürler nedeniyle Kurumca yetkilendirilen sağlık kuruluşları tarafından verilen raporlara istinaden Kurum Sağlık Kurulunca meslekte kazanma gücünü en az % 10 oranında yitirdiği tespit edilen sigortalılara sürekli iş göremezlik geliri bağlanmaktadır.
Sürekli iş göremezlik geliri bağlanabilmesi için belirli bir sigortalılık süresi, prim ödeme gün sayısı ve yaş şartı aranmamaktadır. Sigortalının maruz kaldığı kazanın iş kazası veya tutulduğu hastalığın meslek hastalığı olarak kabul edilmesi ve meslekte kazanma gücünün en az % 10 oranında yitirilmiş olduğunun tespit edilmesi sürekli iş göremezlik geliri bağlanması için yeterlidir.
Bağlanan sürekli iş göremezlik geliri, Kurumca yaptırılan kontrol muayenesi sonucu meslekte kazanma gücü kayıp oranının % 10'un altına düşmesi durumu hariç olmak üzere. sigortalılık statüsüne bağlı kalınmaksızın yeniden çalışılmaya başlanılması durumunda kesilmediği gibi, sigortalıya malullük veya yaşlılık aylığı bağlanması durumunda da kesilmemektedir.
A) SÜREKLİ İŞ GÖREMEZLİK GELİRİ ALANLARIN SİGORTALILIĞI

Kanunun "Sigortalı sayılmayanlar" başlıklı 6 ncı maddesinde sürekli iş göremezlik geliri alanların sigortalı sayılmayacaklarına dair bir hükme yer verilmediğinden, bunlar Kanunun 4 üncü maddesinde sayılan sigortalılık hallerine tabi çalışabilmekte, ayrıca aranılan şartları yerine getirmeleri halinde isteğe bağlı sigorta kapsamında prim de ödeyebilmektedir.
Sürekli iş göremezlik geliri, 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesine göre sigortalı olmaya engel olmadığı gibi, Kanunla bazı maddeleri mülga edilen diğer sosyal güvenlik kanunlarına göre de sigortalı olmaya engel teşkil etmemekte idi.

Çalışmayan, SGK'dan gelir veya aylık almayan ve çocuklarda 18 yaşını, liseye gidiyorsa 20 yaşını, yükseköğrenim görüyorsa 25 yaşını tamamlayarak ailesinin bakmakla yükümlü olduğu kişi statüsünden çıkan kişilerin gelir testi yaptırması gerekiyor.

Üst Alt