Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sürekli iş göremezlik geliri alıyorum. Prim günlerimi tamamlarsam emekli de olabilir miyim?

Serhat__

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Arkadaşlar öncelikle Hepinize selamlar

Sgk başlangıç ; 1997
İş kazası ; 1999 rapor %90 üzeri
Prim günü 134 gün

Benim bilgisi olan arkadaşlardan öğrenmek istediğim

Şimdi Bana diyorlar ki sen sürekli iş göremezlik geliri alıyorsun prim günün az prim gününü doldurursan emekli de olabilirsin

Devamlı takıldığım bir dernekte ders saatini tamamladığım için ayrıca sınava girerek halk eğitimden kurs açabilirsin Bu sayede halk eğitim üzerinden çalışarak prim gününü doldurup emekli olabilirsin

Bu konuda biraz tereddüt ettim öyle bir şey gerçekten olabilir mi böyle bir işe başlasam Sürekli iş göremezlik gelirim kesilir mi
Diğer konulardan Okuduğum kadarıyla Sürekli iş göremezlik maaşım kesilmez işe girsem de

Sizlerden öğrenmek istediğim bu konuda bilgi böyle bir işe girersem ne kadar çalışmam gerek maaşım kesilir mi

Ve bir de şöyle bir şey duydum hiç göremezlik maaşı alırken çalışabilirim ama emekli olunca emekli maaşının tamamını iş göremezlik maaşının yarısını alırsın

Bu konularda bilgisi olan arkadaşlar bilgi verirse çok sevinirim Şimdiden teşekkür ediyorum

pirim gününüzü doldurduğunuzda emekli olabilirsiniz. emekli olduğunuzda hangi maaşınız yüksekse onun tamamını düşük olan maaşınızın yarısını bağlarlar.

@süleyman1010,

Arkadaşım cevap için teşekkür
Peki çalışırken sürekli iş göremezlik maaşı nda kesinti veya azalma olurmu. Birde kaç gün prim gerekli

@Serhat__,

kesinti olmaz, sadece eğer hastaneye gidip muayene olup ilaç alırsan katkı payı kesilir
İlk işe giriş tarihine ve yaş şartlarına göre emekli olursun. % 60 üstü işgücü kaybı varsa ve 1800 gün prim ve 10 yıl şartı ile malulen emekli olursun

asgökçenin dediği gibi iş göremezlik maaşınız raporda bir değişiklik olmadığı sürece devam eder. ayrıca iş göremezlik maaşı için hastaneye kontrole çağırabilirler, en fazla 2 kontrol oluyor genelde sonrasında raporu sürekliye çeviriyorlar. ayrıca 10 sene sonunda malülen emekli olabilirsiniz ve 2 maaşıda alabilirsiniz ancak malülen emeklilikte daha sonrasında bir işyerinde sigortalı çalışacak olursanız emekli maaşınız kesilir bilginiz olsun.

Üst Alt