Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sürekli iş göremezlik geliri hangi tarih itibarıyla başlar?

cevher

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
merhabalar Bülent Bey benim bir sorum olacak ben 2011 yılının nisan ayında iş kazası geçirdim işe başlayana kadar geçici iş göremezlik ödeneğinden faydalandım 2011 yılının aralık ayında işe başladım daha sonra % 40 kusur oranıyla 2012 yılının eylül ayında sgk ya sürekli iş göremezliködeneği için başvuruda bulundum benim öğrenmek istediğim geriye dönük sürekli iş göremezlik ödeneğini sgk ya başvurduğum tarihten itibaren mi alabiliyorum yoksa işe başladığım geçici iş göremezlik ödeneğinin kesildiği tarihten itibaren mi alabiliyorum bilgilendirirseniz sevinirim

Bülent bey benim birde bu konuyla ilgili öğrenmek istediğim başka bir şey daha var ben kontrollerim dolayısıyla ara ara hastaneye gidiyorum gittiğim zamanlarda da 10 ar günlük rapor alıyorum bu raporlar geçici iş göremezlik ödeneği şeklinde olduğu için ücretleri iş yerime yere yatıyor sürekli iş göremezlik ödeneği altında toplu para alacağımı söylemiştiniz peki bu ara ara aldığım raporlar nasıl etkiler

Eğer geçici iş göremezlik geliri alıyorsanız, bu durumda sürekli iş göremezlik geliri geçici iş göremezlik gelirinin kesildiği tarihten sonraki ay başı itibarı ile başlar...

Bülent Bey
ben şu an işe başladım geçici iş göremezlik ödeneğini hastanede yattığım zamanlar almıştım ama ara ara kontrollere gittim ve gittiğim zamanlar en fazla 10'ar gün rapor aldım benim sorum sürekli iş göremezlik ödeneği alırken alacağım topla para içinden bu raporluyken yatan ücret kesilir mi yoksa 10 günlük rapor bütün ayı etkileyip toplu ödeme yapılmazmı

ayrıca sürekli iş göremezlik geliri ne kadar benim özür oranı % 42 günlüğümde 35 tl nasıl hesaplayabiliriz bülent bey

Çok emin değilim ama, sanıyorum en son hangi tarihte geçici iş göremezlik almışsanız, ondan sonraki gün itibarı ile sürekli iş göremezlik geliri bağlanır. Toplu para da o tarih itibarı ile başlar.

Bağlanacak gelir sanıyorum 350 TL gibi bir şey olur.

slm arkadaşlar yeni üyeyim. benim de sorunum sürekli iş göremezlik geliri ..

01 07 2011 de iş kazası yaptım neticesinde 21 gün aradan sonra maalesef bacagım diz altından kesildi amenna buraya kadar ama bundan sonrası beni bıktırdı eziyet üstüne eziyet
17 10 2011 de dilekçe verdim raporum bitti sürekli iş göremezlik geliri alayım diye ama ne hikmetse 10 02 2012 de ancak sıra geldi
müfettiş çagırdı ne amaaş aldıgımı sordu kaza geçirmeden önce söyledi bende net 2700 tl aldıgımı tamam dedi bekliyorum ne zaman maaş baglanır diye ama 6 cı ayda haber geldi keçiören egitim hastanesine git engel oranın belirlensin diye gittim rapor çıkarmaya kurul toplanmış karar almışlar bana bişey söyleyen yok tabii gizliymiş evrak

konyaya gönderdiler iş bitti diye beklerken 01 12 2012 de bir yazı geldi gazi hastanesine git hakem hastane orası diye gittim ordada hallettim işleri bin bir eziyetle kaza rapor tarihimi yanlış göndermişler geri döndü baştan başladık tabii rapor işine vs
neyse bitti 17 042013 tarihinde aradım konya sgk yı 01 03 2013 tarihinde başlamış benim maaşım. benim bildigim rapoun bittigi tarih itibarı ile ama nasıl olacak anlamadım bu işi
17 10 2011 rapor bitiş tarihi ve dilekçe verdimgim tarih ordaki görevli bayan 01 03 2013 maaş başlama tarihiniz dedi 2405 2013 maaş alıcam bundan sonra ne yapmam gerek saygılar

slm arkadaşlar bu arada haklarım nelerdir acaba 1987 sigorta başlangıç tarihim 4165 günüm var emklilik hakkım varmı erken emeklilik gibi varsa kaybım olurmu günümden dolayı 1969 dogumluyum

İş gücü kaybına neden olan durum bu kadar barizken onca hastane eziyeti tam bir ceberrutluk olmuş!

Geçici iş göremezlik geliri aldınızsa, onun bitiş tarihi itibarı ilr sürekli iş göremezlik geliri bağlanmış olmasın?

Sigortalının sürekli iş göremezlik geliri;
a) Geçici iş göremezlik ödeneğinin sona erdiği tarihi,
b) Geçici iş göremezlik tespit edilemeden sürekli iş göremezlik durumuna girilmişse, buna ait sağlık kurulu raporu tarihini,
takip eden ay başından başlar.​

Bence gelirin başlangıç tarihi konusnda itirazda bulunun.

Sürekli iş göremezlik gelirinin yanı sıra % 40 ve üzeri rapor alabileceğiniz için erken Yaşlılık aylığından da yararlanabilirsiniz (yani emekli olabilirsiniz). Bunun için elinizdeki % 40 ve üzeri raporla defterdarlığa gidip sakatlık indirimine başvuracaksınız. Bu hakkı elde ettiğinizde aşağıdaki tabloya göre emekliliğiniz belirlenir. Şartlar tamamsa, erken Yaşlılık emekliilği için sigorta müdürlüğüne başvuru yapabilirsiniz.
Not: http://www.engelliler.biz/forum/sak...si-almak-icin-dilekce-ornegi-ve-evraklar.html

Aynı anda hem emeklilik hem de sürekli iş göremezlik geliri hakkı kazanırsanız, iki aylıktan fazla olanın tamamı az olanın yarısını aynı anda alırsınız.

2008_oncesi.PNG

Teşekkürler bülent bey ilgi ve alakanıza evet itiraz ettik avukatla aslında avukatım raporu falan göndermişti ama ne hikmetse 01.03 2013 te baglandı maaş

gelgelelim esas konuya dert bitmiyoki maalesef dün mahkeme vardı sonuç sıfır oldu. tazminatımız yokmuş maalesef iş kazasındaki suç oranım yüzde 40 tı onu düşmüşler iş göremezlik gelirini düşmüşler elele başbaşa kaldık bacagımızın kesilmesiyle başbaşa kaldık
bana sürekli iş göremezlik maaşı baglamışlar onun için tazminat yok dediler itiraz edicez 21 06 2013 mahkeme bu nasıl iş anlamadım ben
ha bu arada maaş 1874 tl baglandı

diger bir sorum şu olacak benim günüm 4165 gün var ssk emekli olsam 1987 başlangıcım zararım olur mu
normalde kaza geçirmeseydim 5375 günden ve 2019 da emekli olacaktım şimdi sormak istedigim şu günüm eksik zararım olurmu emekli oldugumda yani devlet günümü tamamlarmı 5375 e acaba teşekkürler iyi günler herkese,

bülent bey merhabalar benim öğrenmek istediğim bir şey var ben geçirdiğim iş kazası sonucu kolostomi kullanmak zorundayım sakatlık oran cetveline göre %42 raporum var ancak bu kolostominin bende kalıcı olduğunu söylediler kalıcı kolostomilerde malülen emeklilik olduğunu duymuştum bunun için tekrar rapormu almam gerek yani malüliyet cetveline göremi değerlendirilmesi lazımdı ayrıcı kolostominin olduğu bölgede fıtıklaşmada oldu buda raporumun oranını yükseltirmi bana acil dönüş yaparsanız sevinirim

Menduh bey, bir kaybınız olmaz. 6 sene erken emekli olmaktan daha avantajlı hiç bir şey olamaz. Ben olsam hemen emeklilik işlemlerini yapardım. (unutmayın, aynı anda hem iş kazası geliri hem de emeklilik hak edildiğinde, fazla olanın tamamı, az olanın yarısı ödenir)

cevher, kalıcı kolonostomi takılması maluliyeti gerektiriyordu. Ama şimdiki maluliyet cetveli'nde bulamadım bu ibareyi. İlla ki vardır da, tıbbi terimlerden anlamadığım için görememişimdir...
Malulen emeklilik söz konusu olduğunda aslında yeni rapor istenir. Ama sgk kayıtlarında rahatsızlığa dair tespit varsa, o zaman onun üzerinden maluliyet işlemi gerçekleştirilir. Şu durumda kalıcı kolonostomi olduğu iş kazası tespit raporunda varsa, ne ala; yoksa, malulen emeklilik için sigorta müdürlüüne başvurduğunuzda sizi yeniden hastaneye sevk ederler...

Bulent abe merhaba bir sorum olacaktı ben 09.28.2015 is kazası geçirdim suç oranı belirlenmek için bilir kişi kaç yıl bekler acaba

Iki el parmagim sakat kaldı sizce ssk ne kadar sakatlik oranı verir ve süreç kaç ay sürer 4 aydır istedikleri raporları teslim ettim

Hector

Kardeşim bu soruyu avukatına sorman daha doğru . Bülent Bey iş kazalarına bakan bir avukat değil sitenin yayın yönetmeni mahkeme dava süreçlerini bilirkişi süresi gibi soruları avukatınızla görüşün daha sağlıklı olur.

sadece surecın ne kadar surdugunu merak ettım 1.5 sene oldu iş kazası gecırelı ve 4 aydırda raporlarım ankarada ne zaman acıklanır ankarada kay kalır yada kac yıl kalır iron

Hector

adli tıpa girdin mi bilirkişi hesaplaması yapıldı mı bunlar daha bitmediyse 4 ile 5 sene arası sürer davan

OturanBoğa bülent abi ben 2015 de ocak ayında iş kazası gecirdim inşaattan düştüm sol bacağımdan engelli kaldım ve sgk bana % 28,2 iş güçü kaybı oranı verdi o zaman calıştığım iş yerıne yenı başlamıstım ondan öncekı iş yerinde aylık bankaya yatan 1210 tl idi ama yevmıyem 90 tl idi ben sizden istediğim ne kadar maaş alırım kaza gecirdiğim yerde 16 gün calışmıstım ve sgk bana % 20 suclusun dedi % 20 ana firma % 60 da taşoran fırma suclu bulundu tazmınat davam devam ediyor benım sizden istediğim ne kadar iş güçü kaybı maaşı alırım

@TuKrE

burda iş göremezlik aylığınız ile ilgili önceden yazılmış bilgiler var bazen arkadaşlar okumadan sorularını soruyorlar sizde sorduğunuz sorularınız eksik
1-geçici iş göremezlik raporunuz ne zaman bitti
2-aldığınız aylığın kazancı gerekli bunuda e devlet şifreniz var ise sgk kısmına girip ordan 4a hizmet dökümüne tıkalyıp çıkan hizmet dökümünüzden ister telf fot çekin isterseniz siz kendiniz buraya yazın kaza tarihindeki ayınızın günü ve onun karşısında yazan aylık kazancınız ve ondan önceki siz garanti olsun diye 6 ayı yazınız
3-size %20 suçlusun demişler aylık ve birtikmişleriniz hesaplanırken bu oranda düşüş yapılır siz bunları tam yazmasanız sizde net bir bilgi alamazsınız yatan aylığınız gerekli değil bize hizmet dökümünzdeki aylık kazancınız gerekli
eğer iş göremezlik raporunuzun bittiği tarhi bilmiyor iseniz yine e devletten bakabilirsiniz

)4a APHB 5001200401457 ERKUT YILMAZ
7314.15
1433038
3409
2015/04
1
Asıl 0 0,00
12
10.04.2015
(*)4a APHB 5001200401457 ERKUT YILMAZ
7314.15
1433038
3409
2015/03
1
Asıl 0 0,00
1
4a APHB 5001200401457 ERKUT YILMAZ
7314.15
1433038
3409
2015/02
1
Asıl 0 0,00
12
7314.15
1433038
3409
2015/01
1
Asıl 6 242,00
7
raporum 2015 nısan ayında bitti aşşağıda ki bilgilerde kaza tarihinden önceki 6 aylık sgk hizmet dökümü
a APHB 5001200401457 ERKUT YILMAZ
7314.15
1433038
3409
2014/12
1
Asıl 4 152,00 25.12.2014
7
7314.15
1105450
2026
2014/10
1
Asıl 19 768,00 19.10.2014
7314.15
1105450
2026
2014/09
1
Asıl 30 1.216,00
7314.15
1105450
2026
2014/08
1
Asıl 14 584,00 18.08.2014
9312.02
1061335
3122
2014/07
1
Asıl 7 291,67 02.07.2014 08.07.2014
7114.07
1008594
4901
2014/06
1
Asıl 6 219,00 06.06.2014

böyle olmamış ben zorlanırım en iyisi bu tarhilerin karşında yazan günleri ve kazançlarının tutarlarını tek tek yaz

2015 ocak ayı 6 gün 242 tl
2015 şubat ayı 0 gün
2015 mart ayı 0 gun
2015 nısan ayı 0 gun

2014 haziran 6 gün 214 tl
2014 temmuz 7 gün 291 tl
2014 ağustos 14 gün 584 tl
2014 eylül 30 gün 1216 tl
2014 ekim 19 gün 768 tl
2014 kasım 4 gün 152 tl

hilal hanım yazdım tedaylı sekılde sizce ne kadar maaş alırım

Hesaplamama göre 270,00-tl iş göremezlik aylığı 6,030,00-tl birikmiş olarak alırsın lakin senin dediğin gibi günlük 90 tl yevmiyem diyorsun ama sgk hizmetlerinde asgari ücretlisin açıktanmı aldın parayı eğer böyle ise iş mahkmesine dava çarak aylıklarının eksik bildirilğini kaza yerindeki işveren ve önceki işveren için dava açman gerekir ispatlarsan aylıüğında yüksel,ir

Hilal 72 benim maaşım bağlandı yanlız toplu aldım soracagim sey şu e devlette net maaş altta da ek ödeme var ek ödemeyi her ay mi alacam ?

İron

hersey hazır sadece adli tıptan gelen rapor oranını beklıyorum yuzde 10 altında gelırse mahkemeyı ne kadar etkıleyecek acaba

evet ek ödemeyi her ay alacaksınız

Selam aleyküm abiler ablalar kardeşler akranla ben 2016 da iş kazası geçirmiştim sağ el bileğim ve parmak köklerimde hareket yok ssk dan yüzde 12.3 oran gelmiş çok vermişler sağolsunlar nasıl verdiler se buna göre sürekli iş göremez maaşımı yazılanlara göre hesap ettiğimde 120 tl gibi komik bir rakam çıkıyor evimin kirası 500 bir bebek var iş veren yok hem oranı az veriyorlar hem maaşı bana kimse adaletten bahsetmesin elin suriyelisine 1000 lira gibi bi maaş bağlayan devlet kendi sakatıyla alay ediyor

arkadaşlar benim önceden yüzde 47 engelli raporum var o halde bile sakatlık maaşı alıyodum bundan yüksek engelli maaşı bile iş göremezlik maaşından yüksekse biz neden ssk lı olarak çalışıp neden bu kadar düşük maaş bağlanıyor zenginsen işin hertürlü yürür fakirsende her türlü ebeni s....erler ne demiş neşet ertaş üstadım ZENGİN İSEN YA BEY DERLER YA PAŞA
FUKARAYSAN YA APTAL DERLER YA CİNGAN HAŞA

İş kazası geçiren bi adama en az 1000 lira bağlanması lazım hele evi kiraysa arkadaşlar adamlar maaşım yüzde yetmişinin sakatlık oranını veriyor adalete bi bak hele ZENGİNİN KÖPEĞİNİN İÇTİĞİ SÜTÜ FAKİRIN BEBESİ İÇEMİYORSA o devlet yerin dibine batsın

@Erdi051

yazdıkalrınızı okudum önceden belirteyim bende iş kazası aylığı alıyorum ve aylığım başlangıç tarihi 01.11.2011 dir oranım % 25 dir şu anda aldığım aylık tutarı 185,00-Tl dir. Bugünden değil ssk nın kurulduğu tarihten itibaren sgk nın kanunları bellidir 2008 den önce iş kazası aylığının bağlanması yine aynı ama değişen bir fark var aylık kazanç alt limit diye bir limit vardı sgk sizin oranınızı belirlerken doktorun tanısı sizin yaşınız kaza yaptığınız yerdeki iş meslek kodunuz bunlara göz önüne alarak e cetvelinin bir formülü var siz ne kadar engel oranınız var ise o oranda devlet size iş göremezlik aylığı bağlıyor

yani diyorki %87,5 çalışır durumda %47 engelli raporunuzun olduğunu söylüyorsunuz erken emeklilik için gereken yıl ve prim şartlarını yerine getirdiğinizde emekli olabilirsiniz bizlerden kesilen primlerde %70 sakatlık oranı kesilmiyor sağlık ssk prim ve iş kazası primi kesiliyor dahası devlet 1000,00-Tl suriyelilere maaş ödemiyor bunuda ezbelediniz AB nin suriyeler için verdiği parayı ziraat bankasından ödüyor siz demişsiniz 1000,00-Tl ödemesi gerekir bende isterim ama kanun ne diyor engel oranın nispetinde aylık hesaplanır eğer sgk dan ikinci bir aylık alıyorsan az olan aylık %50 oranında düşürülür diyor 2011 iş kazası başlagıcı 2014 emekli olmam iş kazası aylığım o tarihten sonra direk yarıya iniyor ben bir şey diyormuyum kanun diyorum 12,5 oran ile işverene dava açabilirsin

ayrıca yazmışsınız ama peki müfettiş size kusur oranı verdimi kusur oranınız var ise zaten size bağlanacak aylıktan kusur oranında indirip öyle bağlanıyor veryansın etmişsiniz diğer engelleriniz nedir bilmiyorum bende senin gibi iş kazası geçirdim ayrıca engellerim var oranımda şu anda %62 emekli oldum ve yine destek primine tabi olarak çalıyorum bayanım güç kişide biter yapacagım dersen yaparsın çalışacağım dersen çalışırsın DEVLET YERİN DİBİNE BATSIN DENİLMEZ ALDINMI ELİNE RAPORUNU GÖRDÜNMÜ SEN O KADAR EMİNİMKİ MAHKEME AÇMADAN ZATEN SGK DAN GELEN ORAN KARARINI GÖREMEZSİN ORANA İTİRAZ ETMEN İÇİNDE BİLGİN OLMASI GEREKİR BU BİLGİDE DE BENDEN BİLGİLİSİNİ BULAMAZSIN BANADA 3 VERDİ 2 DEFA SGK SONRA O VERDİĞİ 3 KALKTI 25 ÇIKARDI İTİRAZLARINI MADDE MADDE YAZACAKSIN AYLIĞIN MI HATALI BAĞLANDI MADDE MADDE YAZACAKSIN NERDEN BİLİYORSUN AYLIĞININ HATALI BAĞLANMADIĞINI YADA HATALI OLARAK BİRİKMİŞ AYLIK ALMADIĞINI BAK BUNLAR BENİM BAŞIMA HEP GELDİ AYLIK BAŞLANGICIMDA HATALI YAPILDI İTİRAZ ETTİM DAHA AYLIK ALMADAN AYLIĞIMDA HATALI HESAPLANDI FAZLA HESAPLADILAR YİNE İTİRAZ ETTİM ORANIM YİNE İTİRAZ ETTİM DEVLET YERİN DİBİNE BATSIN DEMEK NE DEMEK SEN İLK ÖNCE KENDİNLE İLGİLİ VERİLERİ TAM BİL TAM YAZ

@Erdi051

bu sana bağlanan sürekli iş göremezlik gelirinin peşin sermaye değeri sgk tarafından belirlenip alacağın tazminattan düşecek daha hükümet herkesi memnun edemiyor maalesef sorun bu zaten hak edenden çalıp hak etmeyene veriyor sırf bana muhtaç olsunlar daha çok oy alayım zihniyeti örnek işsizlik maaşı 10 ay 1400tl dağıtıyor örnek 65 yaş üstü geliri olmayan yaşlılara maaş , 2022 maaşı engellilere , evde bakım maaşı yine ağır engelli kişilere , Suriyelere maaş verilip verilmediğinden tam emin değilim bir ara kapıları açarız diye Avrupa ya posta koyuyordu ama Avrupa aç Müslümanlar Avrupa ya gelecekmiş diye dalga geçmişti.

Neyse bu dağıtılan paralar senin benim maaşlarımdan çalınarak sırf daha çok oy uğruna hakkedene veya hak etmeyene dağıtılıyor. Benim bir komşum var evli çocuklu evde bakım aylığı alıyor eşi kocası sigortasız çalışıyor bakım maaşı kesilmesin diye araba aldı kardeşinin üzerine kendi biniyor ve iddaa bayiisin den çıkmıyor her akşam maç oynuyor ne güzel hayat yasalarda çok boşluk var ve bizim milletimiz bu boşluktan yararlanıyor.

@Hector
%10 nun altında rapor çıkarsa sürekli iş göremezlik geliri bağlanmaz . sgk zaman aşımı 5 yıl yani %10 ve üstü rapor çıkarsa geriye dönük son beş yıllık iş göremezlik gelirini toplu alırsın kolay gelsin.

@İron[FONT=sans-serif]
ne güzel yazmışsın içimizdeki soysuzları sopsuzları boyle soysuzlar sopsuzlar varken bu ülke ne olur aldıkalrı her kuruş haram zıkkım olsun size sgk nın peşin değer hesabı ile ilgili bilgi vereyim eğer sgk da aylık bağlanan kişide kusur oranı yok ise alacağı tazinattan peşin değer ödemesi kesilmez bununda bilgisi aklınızın bir köşesinde olsun[/FONT]

hilal72

sıfır kusur oranım var psd düştü. mahkeme sürecinde avukatım itiraz etti psd düşmemeli diye ama hakim oralı bile olmadı .

kısacası 11 bilirkişi raporu inceledim sıfır kusur ama psd düşmüş bunla ilgili dava açılabilir ama sgk devletin kurumu kazanmak kolay değil gibi geliyor eğer kazanılırsa emsal karar olur diye düşünüyorum. ayrıca ben iş trafik kazası geçirdim psd düşmesin diye trafik kazası olarak açtım davayı ama karşı tarafın avukatları size sgk dan maaş bağlanmış mı diye sorguluyor ve bağlandıysa psd düş sün diye itiraz ediyor ve hakim bunu onaylıyor.

sen benim dediğimi anlamadın senin trafik kazan iş kazası ise ve sgk nın bana müfettiş raporunu göster orda müfettiş raporunda senin sgk nın raporunda senin kusur oranın yok ise senin tazminatından ödeme almaz göster sgk nın müfettiş raporunu makeme açtı isen bu evrak var sende

Üst Alt