Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sürekli İş Göremezlik geliri için kontrol muayenesinde yaşanan aksama..?

brontosaurus

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Selamlar

Benim sorunum 1992 de geçirdiğim iş kazası neticesinde sol başparmağımı koparmak suretiyle %100 hareket kaybıne binaen (%10) sürekli işgörmezlik ödeneğinden yararlanıp bulunduğum şehir dışından başka bir ile çalışmak üzere gitmemden dolayı kontrol muayenesine gidemeyip bu ödeneğin kesilmesi ile alakalı olacaktır. Yaklaşık 3 sene bu maaşı aldıktan sonra ki o zamanlar Bakırköy Sigorta Müd.lüğüne bağlı çalışıyordum Denizli'ye fabrikanın taşınması hasebiyle yerleştim.

Kontrol muayenesi ile ilgili yazı elime ulaşmadı (üstelik adres değişikliğini de SSK Ankara'ya iadeli Taahhütlü bildirmeme rağmen eski adresime gelmiş). Ta ki 1 gün kalana kadar eski komşularım bildirdiler telefonla. Lakin ssk yı aradığımda mutlaka eski Müdürlüğünüzün bağlı olduğu hastanede gireceksiniz muayeneye demesi üzerine işyerimden izin alamadım ve gidemedim.

Aradan seneler geçti ve bir yerden bu hakkımın kaybolduğunu sanarken hala geçerli olduğunu öğrendim ve 30.04.2008 tarihinde evraklarımla beraber SSK Bakırköy sig müd.ne müracaat ettim. Heyete girdim ve sonucu beklemeye başladım. Bugünkü tarih itibarıyla evrağımın Ankara Tedavi Hizmetleri ve Malül Daire Başkanlığında hala beklemede olduğunu ancak öğrenebildim. SSk dahil hiç bir kurumdan sonuç hakkında bir bilgi alamıyorum.

Şimdi merak ettiğim konular şunlar:

1. Hala aynı oranda malül (%10) görünüyorsam geçmişe dönük ödemeleri toplu olarak alabilecek miyim?
2. Eğer tersi olup da oranı aşağı çekerek ödemeden muaf tutulmam sağlandıysa hukuki olarak ben ne yapmalıyım? Sonuçta SSk primlerini 23 yıldır ödeyen bir mükellef olarak bana sağlanan bu haktan kolaylıkla vazgeçmek istemiyorum, hele ki oran aşağı çekilmiş ise!

Saygılarımla

Hukuki süreç olmaksızın geriye dönük ödeme alabileceğinize çok çok az ihtimal veririm. Hukuki süreçte alabilir misiniz, ona da emin değilim. Çünkü kontrol muayenesine gitmek sizin sorumluluğunuzda (yeni adresi bildirmiş olmanıza rağmen kurumun hatası sonucu kontrol muayenesini kaçırdığınızı ıspat ederseniz alırsınız herhalde).

Sürekli iş göremezlik ödeneği bir kez bağlanırsa, ödemeyi almaya neden olan sakatlık/hastalık iyileşmediği sürece ödeme devam eder. Bir iyileşme söz konusu değilse, kurum, "dün o sakatlığa %10 veriliyordu, bugün %5" deyip gelirinizi kesemez. Kazanılmış hakkınız var... Bu konuda dayanacağınız hukuki argüman: http://www.engelliler.biz/forum/huk...igi-tarihteki-mevzuat-temel-alinir-hukuk.html

Pekala sayın yöneticim belirtmek istediğim bir husus var.Tekrar bir dilekçe yazmadan elimde olan kontrol muayenesi tebligatı ile ssk müdürlüğüne başvuru yaptım ve heyet için gittiğim hastanedeki evrak memuru benim kağıtları inceledikten sonra oo ali bey bayağı bir toplu para alırsınız demesi ne anlama gelebilir ki? bundan dolayı umudum vardı...

Üstelik o memur gayet düzgün ve 50 yaşının üzerinde sevecen ve samimi tavırlarıyla bu işte tecrübe sahibi olduğunu gösteren bir zat idi.
Diğer yandan benim sakatlığım ssk lı iken geçirdiğim bir iş kazası dolayısıyla olmuştu. Bununla birlikte benim ne bu ödenekten haberim vardı ne de böyle bir hakkım olduğundan; öyleki maaşa ve toplu paralara dair ilk evrak adresime geldiğinde hem şaşırmış hem sevinmiştim.

Yönlendirme yaptığınız hukuki emsali de inceledim ve kontrol muayenesi için başvurulan zamanın mevzuatının esas alındığı vurgulanmış. Halbuki benim kaza senem 1992 ve ben bu hakkı yeni öğrendiğim için dilekçe vermiş değilim sadece bana gönderilen 1995 tarihli kontrol muayenesi kağıdıyla müracaat edip muayenemi olmak istedim.

''Ancak kontrol muayenesi yapıldığında, kontrol muayenesine tabi tutulan kişinin konu olan hakkı elde ettiği tarihte geçerli olan mevzuat temel alınır''. Binaanaleyh eğer dediğiniz gibi verilen bir hak geri alınamayacağına göre heyetce iyeleşemeyeceği (hatta ilk heyet raporundaki heyet başkanı seni ne gönderip duruyorlar buraya bu parmak adam olmazki demişti) kani olunmuş bir durumdan mütevellit kazanılan hakların geçmişe dönük bir hak tahsili olamaz kararı çok da zalimce değil midir?

Eğer ilk olarak benim haberim bile yokken verilen bu hak şimdi mi çok görülüyor. Lütfen beni bağışlayın sanki sizden hesap sorar gibi oldu ama paylaşıyorum işte çünkü kimseden cevap alamıyorum ve ne zaman sonuçlanacak onu da bilen yok.
En azından ''kardeşim sana bir şey yok umutlanma boşuna'' deseler daha iyi böyle beklemek işkenceden farksız niye bunca zamandır sonuçlanmaz o da ayrı bir mesele....
Saygılarımla

slm.

selamlar. kardeşim bende senin gibi aynı konuda düşünceliyim. bende iş kazası geçirdim. o tarihteki hastane raporlarından .anlaşılacgı gibi direk olarak .sürekli iş göremzlik durumum var. ama ben kazadan 2 sene sonra SGK ya iş kazası için baş vurdum.şimdi eger bana para verilecekse. bu dilekçe verdigim 02-02- 2009 tarihinden itibaren mi. yoksa kaza yaptıgım tarihten itibaren mi ? ödeme yapacaklar onu merak ediyorum.

bence,malul halin (yani iş kazası sonucu,tedavinin tamamlanması sonrası,oluşan iş gücü kaybının verildiği tarihli sağlık raporu baz alınır.zira malül halin oluşması kararı ancak tedavi bitimiyle alakalıdır.

slm

evet. ama SGK zamnında başvursaydın anlayışı içinde olursa. geçmişe dönük hak alamam. ama HASTANEDEN ÇIKARKEN ALDIGIM. ''EKİPRİZ'' RAPORUNU GÖZ ÖNÜNDE TUTARLARSA. 2 SENLİK TOPLU BİR PARA ALMAM SÖZ KONUSU OLUR. BENCE. EGER BÖYLE YASAL BİR HAK VARSA VE HANGİ KANUN MADDESİNE DAYANARAK. BİR DİLEKÇE YAZABİLECEGİMİZİ BİLEN VARSA . BURDA PAYLAŞSIN BİZLERDE HAKKIMIZI ARIYALIM.

ÇOK TŞKEDERİM.......

brontosauros,ile sizin olayın çok farklı.anladığım kadarı ile,arkadaşımız kontrol muayene şartlarına birşekilde uymamış hali değerlendirilerek, s.iş göremezlik geliri kesilmiş.
oysa sizinki,(yanlış anlamadıysam) sizin iş kazası durumunuzu,işvereniniz bildirmemiş.oysa bu yükümlülük tamamıyla işverene ait diye biliyorum.hukuki süreçtede,bir malul hal doğmuşsaki öyle diyorsunuz,bence geriye dönükte kazanılmış haklarınızın olması gerekir,diye düşünüyorum.
brontosauros,kendimden örnek vermem gerekirse maluliyet dairesinden benimle ilgili karar 11 ayda çıkmıştır.isyanınıza bende çeken biri olarak katılıyorum,.

Şimdi, kural, iş kazası sonucu meydana hasar kalıcı bir şey ise yani sekel halini almış ise, bunu belgeleyen epikriz ve sağlık raporu kuruma beyan edildiğinde sürekli iş göremezlik geliri bağlanır. Ve hernekadar bu sekel hali sabitse de kurum kontrol muayenesine çağırma hakkına sahiptir (bu aslında saçma bir şey ya, neyse).

1- Kontrol muayenesi sonucu gelirin bağlanmasına neden olan işgücü kaybının ortadan kalktığı tespit edilirse, bir sonraki dönemden başlamak üzere gelir kesilir
2- Ama, geliri kesilen kişi işgücü kaybının devam ettiğini -gelir kesildikten sonraki- 3 ay içinde ıspat ederse, gelir kesildiği tarihten itibaren ödenmeye devam olunur.
3- 5510 sayılı yasanın 94. maddesine göre "[K][FONT=TimesNewRomanPSMT]abul edilebilir bir özrü olmadığı halde kontrol muayenesini yaptırmayan sigortalının sürekli iş göremezlik geliri kontrol muayenesi için belirtilen tarihten sonraki ödeme dönemi başından itibaren kesilecektir".[/FONT]

Bu veriler ışığında bakarsak; yeni bir şehirde işe başlamış olduğunuzu kuruma iadeli taahütlü olarak bildirmenize rağmen, kurumun kontrol muayenesi için eski ev adresinize bildirim yapması ve sizin kontrol muayenesinden zamanında haberda edilmemiş olmanız kurumun hatasıdır. Bu da, almış olduğunuz sürekli iş göremezlik gelirinin kesilmesinin kurumun açık hatası sonucu oluştuğu anlamına gelir. Ve bu, kanunda öngörülen "kabul edilebilir özür" kapsamına girer.

Kanunu inceleyince, hatanın ortadan kaldırılması için başvuru yaptığınız ve sürekli iş göremezlik gelirini almanızı sağlayan sekelinizin devam ettiğini ıspat ettiğiniz anda, gelirin kesildiği tarihten bu güne kadar ödenmesi gereken tüm geliri alabileceğinizi ve yeni dönem iş göremezlik gelirinizi de almaya devam edeceğinizi düşünüyorum.

SGK bunu hukuki süreç olmadan kabul eder mi, ondan emin olamıyorum bi türlü! Zira bizde kurumlar ödeme yapmamak için elinden ne gelirse yapar!

Sol başparmağınız tamamen ampute mi? Yani yok mu, yoksa var ama hareket kısıtlılığı mı var?

61328581.png

31432142.png

Sevgili yöneticim sol el 1.nci başparmak 1.nci eklem %100 amputeye bağlı extansiyon kaybı yani tamamen hareket kabiliyeti kaybı var yani parmağım L şeklinde sabit duruyor.Dahası parmağımı diken Vatan hastanesi mikrocerrahi uzmanı ameliyattan sonra bu parmak işine pek yaramayacak istersen hareketlerini daha da kısıtlamamsı için kesebiliriz demişti-)
Yine unuttuğum bi husus daha var çok zaman geçtiği için doktorun ne gönderip duruyorlar seni demiştim de oradan hafızam canlandı. daha önce kontrol muayenesi olmuştum bundan sonraki kontrol muayenesi ve benim gidemediğim(ki evraklarımı çok iyi saklamama rağmen 2006 senesinde evimin bir kısmı yandığı için semra adlı memurun aldığı adres bildirimime ait taahhüt iade belgesi de yandı maalesef) muayene için yani benden bazı tıbbi ölçüm aletleriyle alakalı bir rapor istenmişti bu muayene o muayeneydi bir de olaya bu yönden bakarsak belki daha da değişebilir beklentilerimin seyiri.
Size aynen katılıyorum bu kadar işi uzatmalarının ve zırt pırt muayeneye çağırmalarının hele ki kas hareketlerini sağlayan liflerin tamamına yakını kopmuş ve kısalmış olduğu belirtilmişken. Evet para vermemek için kırk dereden sı getiriryorlar ben de bu kanaatteyim.Kendi alacakları olsa en kısa zamanda sonuçlandırmak için bütün devlet imkanları kullanılıyor maalesef. devlet ana maalesef üvey ana dudurmuna bürünüyor bordrolu olup da kesintilerimiz zamanında yapıldığı halde.

eger. sizin aldıgınız. para sizin hatanızdan kesilmişse. tekrardan iş göremzlik parasını almaya tekrar başlıyabileceginizi. düşünüyorum. eger hata SGK dan kaynaklanıyorsa. gerekirse mahkeme yoluyla bile . almadıgınız toplu parayı alabilirsiniz. bence.

Merhaba iş kazası geçirdim %30 iş kaybı oranı 3 sene devamlı emekli maaşı aldım kontrol Mahallesi geçen ay hastanede heyetten geçtim oran %30 aynı ve şu an maaş durdurulmuş tekrardan maaş bağlanabilir misin.

Üst Alt